תקיפת קטין

הבחנת החוק בהקשר קטינים

ברור לכל כי תקיפה היא מעשה לא מוסרי ובהתאם לכך הוא גם לא חוקי. במסגרת החוקים במדינה שלנו מתבצעת הבחנה בין קטינים לבין בוגרים, הן בהקשר של פגיעה בקטינים ויתרה מכך כאשר הפוגע, העבריין, הוא קטין.

התפיסה ממנה יוצא החוק היא כי קטינים לרוב עושים עבירות לאור רקע פסיכו-סוציאלי מורכב כלשהוא, ובהמשך לכך, כי כאשר פוגעים בהם מותירים נזק רב לבני אדם שעוד לא מספיק בוגרים ועל כן, סביר כי יהיה להם מורכב יותר להתמודד עם פגיעה.

 

תקיפת קטין והתעללות בקטין

מעשה אשר פוגע בקטין כלשהוא ומתבצע חד פעמי נקרא תקיפת קטין והוא כמובן אסור על פי חוק ובהתאם לכך העבריין צפוי להיענש לאחר תום ההליכים המשפטיים שיפתחו מולו. תקיפת קטין יכולה להיות בכמה מישורים והחוק מחל את העונשים על כול סוגי התקיפות.

תקיפה מינית תקיפה בעלת אופי מיני, גם כן תהיה מובחנת כאשר היא מתבצעת אל מול קטין מאשר אל מול קורבן בוגר.
תקיפה נפשית פגיעה נפשית בקטין אשר אמנם לא מותירה נזקים פיזיים אך בהחלט משאירה נזקים בנפשו של הקטין.
תקיפה פיזית אלימות והתנהגות אלימה כלפי קטין.

 

עונש על תקיפת קטין

העונש על תקיפה של אדם בוגר ועל כן גם של קטין הוא מספר מסוים של שנות מאסר כתלות בחומרת העבירה ובנסיבות המקרה. באופן כללי, בכל דבר הקשור בקטינים בחוק, ננקטת דרך פעולה ועקרונות נוקשים וחמורים יותר מתוך הנחה כי הנושא רגיש הרבה יותר, אך גם כי תקיפה של קטין מוגזמת הרבה יותר עקב כך שקשה לו יותר להתנגד וכי אין סיבה ממשית לתקוף קטין עקב כך שהוא מראש בעמדה חלשה יותר.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

העונש תלוי במי התוקף

נתון מעניין בהקשר תקיפת קטין, ובאופן כללי בהקשר אלימות כלשהיא מול קטין, היא שלזהות התוקף יש השפעה מאוד גדולה על העונש שיקבל. מכיוון שקטינים נחשבים סוג של חסרי ישע, כלומר יש להם תלות באדם מסוים, באם האדם הזה הוא התוקף, הוא צפוי לקבל יותר שנות מאסר וכל המשפט יתנהל בחומרה רבה יותר עקב כך. מנגד, באם אין קשר בין הקטין לתוקף מבחינת יחסי אחריות, העונש יהיה קל יותר.

 

מי נחשב אחראי על קטין?

בחוק, מוגדר המושג אחראי על קטין או על חסר ישע אשר מגדיר מי אמון על שלומו, בריאותו ומחייתו של אלו אשר לא יכולים לדאוג לזאת בעצמם. הן קטינים אשר פשוט לא הגיעו לעצמאות ולבגרות מספקת, אך הן לחסרי ישע – אנשים עם מוגבלות פיזית או נפשית כלשהיא אשר מונעת מהם את העצמאות הזאת. באופן אוטומטי מדובר בהוריו של הקטין עקב כך שהם האחראים העיקריים עליו, אך למעט הוריו של קטין, ישנם אנשים נוספים שנחשבים אחראים עליו.

  1. סבים וסבתות
  2. בן זוג של אחד ההורים
  3. קרובי משפחה
  4. אנשים שהקטין מתגורר עמם

 

כמה יקבל אדם שתקף קטין?

בתוך חוק העונשין ישנה התייחסות מיוחדת לתקיפת קטינים (וחסרי ישע). החוק כאמור מבדיל בין תקיפה שנעשתה על ידי אחראי על הקטין, לבין תוקף אקראי אך גם בין חבלה לחבלה חמורה, כמובן שעבור חבלה חמורה עונד כבד יותר לשני סוגי התוקפים. בנוסף מוגדר כי החבלה יכולה להיות פיזית אך גם נפשית ובשני המקרים העונש יכול להגיע למספר המוגדר בחוק.

  1. תוקף אקראי – הדין בחבלה קלה הוא עד 5 שנות מאסר ובחבלה חמורה עד 7 שנות מאסר.
  2. תוקף אחראי – הדין בחבלה קלה הוא עד 7 שנות מאסר ובחבלה חמורה עד 9 שנות מאסר.

 

מה צפוי לקרות לאדם שתקף קטין?

בדומה לעבירות אחרות מהרגע שבו נתקף קטין והסיפור הגיע למשטרה תחל חקירה בנושא. על מנת למצוא מי פגע בקטין, להעמידו לדין ולהעניש אותו, תגבש המשטרה רשימה של חשודים ותתחיל לחקור אותם. באם ימצא אחד אשם בספק סביר יפתח נגדו כתב אישום ויחל משפט כנגדו על מנת למצות איתו את הדין. במהלך המשפט ינסו התובעים להוכיח את מעשיו ובהתאם יקבע לו עונש על פי חוק העונשין.

 

חייבים לדווח על תקיפת קטין!

גם בעבור תקיפת קטין וכמובן שבעבור התעללות בקטין חלה חובת דיווח על כל אדם מבוגר. כלומר, באם מישהו היה עד לתקיפת קטין ולא דווח על כך, זאת נחשב כעבירה על החוק והוא צפוי לעונש. זאת נכון עבור מקרה בו התוקף הוא אחד מאלו האחראים על הקטינים אשר פורטו קודם. כמובן שנוסף על עבירות תקיפה והתעללות חלה החובה גם על עבירות נוספות.

 

עונש על אי דיווח תקיפת קטין

דיווח על תקיפת קטין הוא בגדר חובה ואם לא ממלאים חובה זאת עומדים במצב של העמדה לדין וקבלת עונש מבית המשפט. חומרת העונש תלויה בזהותו ובהגדרתו של האשם מול הקטין. בחלוקה בין שתי קבוצות עיקריות.

  1. אדם אקראי – באם אין לאדם אחריות על הקטין מבחינה מקצועית הוא עדיין נתון תחת חובת הדיווח על מקרה של תקיפה, באם הוא לא ידווח על תקיפתו הוא צפוי לקבל עונש של 3 חודשי מאסר.
  2. אנשי מקצוע – אנשים אשר מטפלים בצורה כלשהיא בקטין מתוקף היותם אנשי מקצוע נתונים לחובת דיווח חמורה יותר ובהתאם גם לעונש חמור יותר של 6 חודשי מאסר.

 

תקיפת קטין נתפסת בחומרה רבה בחוק עקב כך שהקטין הוא מראש יחסית חסר ישע ומדובר במצב של היעדר כוחות מאוזנים. העונש על תקיפת קטין תלויה בזהות התוקף באם הוא אחראי על הקטין או אדם אקראי, אך גם בחומרת החבלה שנעשתה לו. בהמשך לכך, חלה חובת דיווח במקרים בהם אנשים נחשפים לתקיפת קטין וגם על אי מילוי חובה זאת, צפוי העבריין לקבל עונש.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
שאלות ותשובות בנושא תקיפת קטין

העונש על תקיפת קטין הוא שנות מאסר בפועל כתלות בזהות התוקף ובחומרת החבלה. באם החבלה קלה העונש הוא 5 שנות מאסר בפועל, ובאם חמורה הוא 7 שנות מאסר בפועל. עבור אדם האחראי על קטין העונש גבוה יותר ב-2 שנות מאסר.

בישראל, על כל אזרח בוגר, חלה חובת דיווח על תקיפת קטין אשר התבצעה על ידי אחד מהאחראים עליו. זאת נכון גם בעבור אנשים אקראיים העדים לפגיעה ויתרה מכך, על אנשים אשר דואגים ואחראים בצורה כלשהיא לשלומו על הקטין בין אם מדובר באנשי חינוך או טיפול, באי דיווח שלהם גם העונש יהיה חמור יותר עבורם.

קודם כל לדווח לרשויות ולתת את כל פרטי המקרה על מנת שיוכלו למצות את הדין עם מי שתקף אותו.

כל פגיעה, חבלה, החל מקלה ועד חמורה בקטין שהיא פיזית אך כמובן שגם כולל פגיעה נפשית, ומינית. באם מדובר באירוע חוזר זאת יכול להיות תחת הכותרת של התעללות והעונש צפוי להיות חמור יותר, גם אם הנזק נראה על פניו לא כל כך חמור ויחסית קל.

מידע נוסף בנושא פלילי קטינים
עורך דין עבירות נוער

עורך דין עבירות נוער – עורך דין פלילי המתמחה בתחום קטינים ונוער. מהי חשיבות העו”ד בתהליך ומהם ההבדלים בייצוג קטין ובגיר? כל המידע על עורך

קרא עוד
קטינים במשפט הפלילי

קטינים בישראל על מנת להבין מה הן הזכויות ובאופן כללי להכיר את עולם הקטינים במשפט הפלילי חשוב קודם כל להבין מי נחשב קטין אל מול

קרא עוד
קטינים – הליכי מעצר

מעצר קטין מעצר קטין הוא מעצר רגיל מבחינת ההגדרות של מעצר רגיל אך הוא שונה מבחינת החוקים וההגבלות שחלים על מי שעוצר את הקטין לאור

קרא עוד
מעשה מגונה בקטין

קטינים במשפט הפלילי כפתיח לכל נושא המשפט הפלילי בהקשר קטינים, הן כאשר הם הפוגעים שנחקרים ומואשמים והן כאשר הם הקורבנות, חשוב להבין כי ההתייחסות היא

קרא עוד
תקיפת קטין – עונש

מה העונש על תקיפת קטין? ברור לכולם כי העונש על תקיפת קטין צריך להיות עונש חמור גם בגלל שמדובר במעשה חמור וקיצוני של תקיפה, בין

קרא עוד