התעללות בקטין

התעללות בקטין וחסר ישע – מי מוגדר קטין? מי מוגדר חסר ישע? מהו העונש? והאם קיימת חובת דיווח על ידי צוותים מקצועיים? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

 

התעללות בקטין וחסר ישע

אין ספק שהתעללות היא עבירה על החוק מתוקף כך שכשבן אדם מתעלל בבן אדם אחר הוא פוגע בו. כאשר מדובר בהתעללות בקטין האיסור הזה מוגדר בחוק ביחד עם חסרי ישע, כלומר החוקים תקפים כאשר מושא ההתעללות הוא קטין וגם כשהוא חסר ישע.

התוצאות, כלומר העונשים על התעללות ופגיעה בחסר ישע או בקטין חמורות יותר מתוקף כך שמראש מדובר בסיטואציה לא מאוזנת בה לצד הנפגע יש פחות יכולות מאשר אדם בגיר.

 

העונשים הקבועים בחוק

התעללות בקטין / חסר ישע – גופנית, מינית או נפשית 7 שנות מאסר
תקיפת קטין / חסר ישע וגרימה לחבלה של ממש 5 שנות מאסר
תקיפת קטין / חסר ישע וגרימה לחבלה חמורה 7 שנות מאסר
התעללות בקטין / חסר ישע ע”י האחראי עליו – גופנית, מינית או נפשית 9 שנות מאסר
תקיפת קטין / חסר ישע ע”י האחראי עליו וגרימה לחבלה של ממש 7 שנות מאסר
תקיפת קטין / חסר ישע ע”י האחראי עליו וגרימה לחבלה חמורה 9 שנות מאסר
אי דיווח על עבירה (התעללות או תקיפה) 3-6 חודשי מאסר

 

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

מי מוגדר קטין?

על פי החוק קטין הוא בן נוער ובהגדרה ספציפית יותר, כל אדם מגיל 12 ועד לגיל 18. מעל גיל 18 הוא בגיר לכל דבר ונשפט על פי המשפט לבגירים ואין לו יותר קשר לדין הקטינים גם אם נמצא בסביבת קטינים (בית ספר, חוגים וכו’).

 

מי מוגדר חסר ישע?

חסר ישע הוא אדם אשר אינו יכול לדאוג לצרכי מחייתו ובאופן כללי, לדאוג לשלומו בעצמו. מצבים כאלה יכולים להיגרם ממספר סיבות:

גיל גיל מבוגר מאוד יכול להביא לכך שאדם כבר אינו יכול להיות עצמאי ומפתח תלות באחרים.
מחלה מחלה שמשפיעה על היכולת התפקודית של האדם להיות עצמאי ולטפל בעצמו, כמו כן, מפתחת תלות במטפל או באחראי אחר.
מוגבלות פיזית מונעת מהאדם אשר לוקה בה להתנייד בעצמו או לבצע פעולות בסיסיות בעצמו.
מוגבלות נפשית מוגבלות המשפיעה באופן ברור על תפקוד האדם ופוגעת בו ובאפשרות לדאוג לעצמו.
ליקוי שכלי אדם שאין ביכולתו אפשרות לקחת החלטות רציונליות בעצמו ובאופן כללי לא יכול להיות אמון על שלומו ובריאותו.

 

עונש על התעללות בקטין

כמובן שכל מי שמתעלל בקטין (כמו כן, בחסר ישע) צפוי לקבל עונש חמור מאוד מתוך הבנה שמדובר בעבירה חמורה עוד יותר מאשר התעללות באדם בגיר ועצמאי. העונש הצפוי להתעללות בין אם היא התעללות מינית, גופנית או נפשית הוא 5 שנות מאסר לכל הפחות. כמובן שיש שוני בין מקרה אחד למשנהו, זאת לאור הפרטים והרקע שלו. עם זאת, עונש זה הוא המוגדר בחוק וסביר כי יינתן למי שנמצא אשם בכך.

 

אחראי על קטין

מכיוון שקטין לא יכול להיות עצמאי לגמרי ולהתנהל לבד, הוא נמצא במערכת יחסים של תלות באדם אחר הנחשב אחראי עליו. אדם זה מובחן בשונה מאנשים אחרים בהקשר של מעשים בקטין והוא מוגדר בחוק גם כן. חשוב להבין כי מצופה מאחראי על קטין לדאוג לו והתעללות מצד אדם זה תהיה חמורה בהרבה.

 

הורה של הקטין

האחראים הראשונים של הקטין הם כמובן הוריו (הורה במידה ויש אחד). ההורה אחראי על כל הצרכים והמחייה של הקטין והוא חייב לספק לו כל שנדרש בין אם מדובר בחינוך מעצם היותו קטין ובין אם מדובר בדברים בסיסיים שכל אדם צריך כמו אוכל ותנאי מחייה אחרים.

 

בן משפחה של קטין

מעבר להוריו של הקטין ישנם אנשים אחרים אשר אחראים בדרך מסוימת על הקטין והם בני משפחתו של הקטין. כמובן שמדובר בכל בני המשפחה אשר מלאו להם 18 שנים ושהם בהכרח לא חסרי ישע (כלומר אחראים על עצמם) – סבים וסבתות, דודים ודודות, אחים ואחיות גדולות ואפילו בן / בת הזוג של אחד ההורים.

 

שותף מגורים של הקטין

לעיתים קטינים לא גרים עם הוריהם ולא עם קרובי משפחתם מכל מיני סיבות ובמקרים אלו האנשים אשר הקטין מתגורר עמם נחשבים האחראים עליו והם אלו שאמונים על סיפוק צרכיו ותנאי מחייתו. כמובן שבדומה לקרובי המשפחה, הם חייבים להיות מעל גיל 18 ולא מוגדרים כחסרי ישע על מנת באמת להיות אחראים אל מול החוק על הקטין.

 

עונש על התעללות – אחראי על קטין

כאשר אחראי על קטין מתעלל בו, מערכת החוק והמשפט רואים במקרה זה חמור הרבה יותר ממקרה בו ההתעללות מתבצעת על ידי אדם אחר שאין לו אחריות על הקטין. בהתאם לכך, העונש שצפוי להינתן לאחראי הוא עונש מאסר של 9 שנים, שנתיים יותר באם היה המתעלל לא אחראי על הקטין. שנתיים נוספות לעונש על פי חוק כמובן קורות בגלל הקרבה והאחריות של המתעלל במקרה זה.

 

חובת הדיווח

עוד חוק מעניין שחשוב להכיר על עבירת התעללות בקטין היא חובת הדיווח החלה על כל אדם בוגר אשר עד להתעללות בקטין המתבצעת על ידי אדם האחראי עליו או קרוב שלו. כמובן שזאת בתנאי שהמתעלל הוא מעל גיל 18. גם אם מדובר רק בחשד בעבירה מסוג זה, מומלץ לדווח עליה מתוך רצון להציל ולדאוג לקטין לשלומו ולבריאותו. במקביל לכך שהמתעלל ייענש, גם מי שלא דיווח ובעצם לא מילא את חובתו, צפוי לקבל עונש של עד 3 חודשים.

 

חובת הדיווח על ידי צוותים מקצועיים

יתרה מחובת הדיווח הרגילה, על אנשים המטפלים בקטין חלה חובת דיווח כאשר הם מגלים על משהו במסגרת תפקידם כדוגמת רופאים, שוטרים ואפילו אנשי חינוך. בגלל שמדובר באנשי מקצוע שמטפלים בקטין ואמורים לעזור לו, העונש על אי מילוי חובה זאת חמור יותר מאשר על אדם רגיל והוא עד 6 חודשי מאסר. כמובן שזאת מוליד סיטואציות מורכבות של אמון עם הקטין, אך שלומו חשוב יותר ומיצוי הדין עם מי שהתעלל בו גם כן.

 

התעללות בקטין היא עבירה חמורה אשר מוגדרת בחוק ביחד עם התעללות בחסר ישע עקב כך שבשני המקרים מדובר באנשים שלא יכולים לדאוג לעצמם ותלויים באנשים אחרים. כאשר מדובר בהתעללות בקטין על ידי אדם האחראי עליו או קרוב משפחתו, חלה גם חובת דיווח על כל מי שעד לסיטואציה כזאת ובהתאם גם צפוי עונש של 3 חודשים למי שלא ממלא חובה זאת.

סרטונים מתוך כתבות של חדשות כאן 11 על התעללות בחסרי ישע ופעוטות בגני הילדים. *שימו לב – חלק מהסרטונים כוללים אלימות ויכולים להיות קשים לצפייה לחלק מהאנשים*רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
שאלות ותשובות בנושא התעללות בקטין

קטין הוא כל אדם בין הגילאים 12 ל-18 וחסר ישע הוא אדם, בכל גיל, אשר לא יכול לדאוג לעצמו למחייתו, לשלומו ולבריאותו. בעצם כל אדם יש לו תלות באדם אחר ובלעדיו לא יוכל לחיות כמו שצריך ולספק את צרכיו ואת שלומו.

התעללות בקטין נחשבת עבירה חמורה יותר מהתעללות באדם אחר והעונש עליה בהתאם. באם מדובר במתעלל שאינו אחראי או קרוב משפחתו של קטין העונש הוא 7 שנות מאסר, באם מדובר באחראי שמתעלל בקטין העונש חמור יותר והוא 9 שנות מאסר.

בבסיס אחראי על קטין הוא כמובן ההורה שלו, אך במקרים שזאת נדרש גם קרובי משפחתו או אדם כלשהוא אשר הוא מתגורר עמו ועקב כך הוא צריך לספק לו את הצרכים הבסיסיים שלו ולדאוג לשלומו.

לכל סוגי ההתעללויות, גם אם מדובר בהתעללות פיזית, וגם אם בנפשית או מינית, החוק קובע 7 שנות מאסר או 9 שנות מאסר באם המתעלל אחראי על הקטין.

מידע נוסף בנושא פלילי קטינים
עורך דין עבירות נוער

עורך דין עבירות נוער – עורך דין פלילי המתמחה בתחום קטינים ונוער. מהי חשיבות העו”ד בתהליך ומהם ההבדלים בייצוג קטין ובגיר? כל המידע על עורך

קרא עוד
קטינים במשפט הפלילי

קטינים בישראל על מנת להבין מה הן הזכויות ובאופן כללי להכיר את עולם הקטינים במשפט הפלילי חשוב קודם כל להבין מי נחשב קטין אל מול

קרא עוד
קטינים – הליכי מעצר

מעצר קטין מעצר קטין הוא מעצר רגיל מבחינת ההגדרות של מעצר רגיל אך הוא שונה מבחינת החוקים וההגבלות שחלים על מי שעוצר את הקטין לאור

קרא עוד
מעשה מגונה בקטין

קטינים במשפט הפלילי כפתיח לכל נושא המשפט הפלילי בהקשר קטינים, הן כאשר הם הפוגעים שנחקרים ומואשמים והן כאשר הם הקורבנות, חשוב להבין כי ההתייחסות היא

קרא עוד
תקיפת קטין – עונש

מה העונש על תקיפת קטין? ברור לכולם כי העונש על תקיפת קטין צריך להיות עונש חמור גם בגלל שמדובר במעשה חמור וקיצוני של תקיפה, בין

קרא עוד