שידול לזנות

שידול לזנות נחשב כעבירה פלילית חמורה ביותר במדינת ישראל. זוהי תופעה אשר גורמת לפגיעה חמורה בגוף, בנפש ובצנעת הפרט ופרטיותם של קורבנותיה. לכן העונש הקבוע בדין הפלילי במדינת ישראל בצידה של עבירת שידול לזנות הוא חמור ביותר, ומבטא את שאיפתו של המחוקק בארץ לעקור את התופעה מן השורש.

בסקירה זו נסביר על עבירת השידול לזנות בראי החוק, כיצד מתייחסת מערכת המשפט בישראל לעבירות אלו, ומהם העונשים הקבועים בדין הפלילי בגין עבירות שידול לזנות.

 

מהם מעשי זנות ותועבה בראי החוק בישראל?

מעשי זנות מוגדרים בחוק העונשין בישראל בתור פעולות שעניינן שימוש בגופו של הזולת בתמורה לתשלום כספי או תמורה אחרת, למטרה של סיפוק צרכים מיניים, בכל דרך ובלבד שהיה מעורב במעשה מגע בגופו של האדם השני.

 

מדוע שידול לזנות הוא עבירה פלילית בעצם?

שידול לזנות מתבטא במעשים שונים שמובילים את הזולת לעיסוק באספקת שירותי מין. עסקינן בעבירה פלילית לכל דבר ועניין שעונשים חמורים בצידה. חשוב לציין בהקשר זה שהחוק אינו מכוון נגד נשים או גברים שאולצו לעסוק באספקת שירותי מין, אלא נגד הגורמים אשר מסרסרים בגופו של הזולת ועוסקים בצורה שיטתית בעבירות של שידול לזנות.

 

מה היא עבירת שידול לזנות או הדחה לזנות?

עבירת שידול לזנות שהמונח המקביל המתייחס אליה הינו הדחה לזנות, היא כל מעשה שנעשה לשם שידול של אדם אחר לביצוע עבירות זנות ותועבה. עבירת שידול לזנות מתבצעת באמצעים שהם פסולים בפן המוסרי ו / או החוקי.

במקרים רבים השידול לזנות מתבצע בתמורה למתן תשלום כספי או טובת הנאה אחרת לאדם מסוים בתור אמצעי לשידולו לקיום של יחסי מין או מגע מיני עם בני אדם זרים, שאינו מתבצע לתכלית של סיפוק הצרכים המיניים של נותן שירותי המין באופן נורמטיבי.

הרשעה בעבירות שידול לזנות נלווית פעמים רבות למספר גדול של עבירות פליליות אחרות וביניהן עבירות מין, עבירות סרסרות ועבירות סחר בבני אדם (כמו ייבוא זונות). במסגרת עבירות שידול לזנות מבצעי העבירה עושים שימוש לרעה בכוח ובסמכות שבידיהם תוך הבטחת תשלום משמעותי לקורבנותיהם והטעייתם כך שאלו מניחים שלא ידרשו לבצע מעשי זנות כחלק מן ההתקשרות העסקית המדוברת.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

כיצד מתייחסת מערכת המשפט במדינת ישראל לעבירות של שידול לזנות?

מערכת המשפט בישראל נוטה לטפל ביד קשה בעבירות זנות ותועבה בכללותן. זאת בהינתן הנחת מוצא מצד המחוקק אשר לפיה תעשיית הזנות גורמת לפגיעה של ממש בחיי אדם ובחברה בישראל בכללותה, ולכן יש לפעול במלוא חומרת הדין כדי להוקיע מהחברה את העבריינים שפועלים במסגרת זו.

כמו כן, תעשיית הזנות בישראל מהווה כר פורה לביצוע עבירות פליליות חמורות ממגוון סוגים נוספים, לרבות: עבירות מין לסוגיהן, אונס, סחר בנשים, סחיטה, סחיטה באיומים, הלבנת הון, ועוד. בחלק הארי של המקרים – כאשר מדובר בשידול לזנות שמתבצע באופן שיטתי, ישנה גם מעורבות מצד ארגוני פשיעה מקומיים ובינלאומיים.

על רקע זה, קל להבין את שאיפתה של מערכת החוק בישראל למיגור תופעת השידול לזנות בארץ, באמצעות עונשים כבדים לעבריינים.

 

מה הם העונשים בצידן של עבירות שידול לזנות במדינת ישראל?

בחוק העונשין בישראל נקבע עונש מאסר מרבי של עד חמש שנים על עבירות זנות כלשעצמן. עם זאת, כאשר מדובר בהרשעה בעבירות מסוג שידול לזנות, שבהן עולה מנסיבות התיק שלא מדובר על אדם שעשה זאת באופן חד פעמי אלא בדפוס פעולה קבוע, העונשים הם חמורים יותר. מדובר בעונש מאסר בפועל שיכול להגיע גם לשבע שנות מאסר על עבירת שידול לזנות.

עונשים אלו תקפים גם במקרים שבהם אותו אדם ששודל לעסוק בזנות, טוען שהוא מספק שירותי מין מרצונו החופשי והמלא לכאורה. במקרים שבהם מדובר בייבוא נשים לישראל במטרה להעסיקן בתעשיית הזנות המקומית, חומרת העונשים גדלה אף יותר לנוכח העובדה שמדובר בשידול הנשים הללו לעזוב את ביתן ואת בני המשפחה שלהן אשר מתגוררים במדינה אחרת, ולעלות לישראל על מנת “למכור” את גופן לכל דורש.

במקרים הללו, צפוי לעבריינים שיורשעו בשידול לזנות, עונש הזהה ברמת חומרתו לעונשים הקבועים בחוק בצידן של עבירות שידול לזנות ועבירות סרסרות בנסיבות מחמירות, לרבות עבירות סחר בבני אדם. עונשים אלו עשויים להגיע גם למאסר בפועל לתקופה של עשר שנים.

 

העונשים הכבדים על שידול לזנות של קטינים בישראל

במקרים של שידול קטינים לזנות, חוק העונשין בישראל קובע רף ענישה גבוה עוד יותר. שידול קטינים לזנות נחשב כעבירה בדרגת חומרה גבוהה מאוד, לאור העובדה שקטינים שטרם מלאו להם 14 שנים, לא יכולים מבחינה חוקית אפילו למסור את הסכמתם למעורבות במעשי זנות מלכתחילה. מסיבה זו, עבריינים שהורשעו בשידול לזנות של קטינים, צפויים לעונש מאסר שנע בין חמש ועד עשרים שנים.

 

הסיוע המשפטי שניתן לקבל מעורך דין פלילי במקרים של שידול לזנות

בכל הנוגע לחשד לשידול לזנות, לאור חומרת העונשים המנויים בחוק העונשין בגין עבירות שידול לזנות, הפניה לייצוג משפטי מתקדם של עורך דין פלילי רב ניסיון, היא מחויבת המציאות. ההתייעצות עם עו”ד פלילי אשר מכיר לעומק את רזי החוק בישראל וצבר ניסיון בייצוג של חשודים ונאשמים בתיקים של שידול לזנות, הוא הדרך להוביל את הפרשה לסיומה המהיר ולצמצם את הפגיעה במעורבים למינימום האפשרי.

כל המידע המוצג במסגרת מאמר זה מובא לידיעה כללית בלבד, איננו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום פנים ואופן. במידה ונדרשים ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי או ליווי משפטי לטובת טיפול במקרה ספציפי, יש לפנות בהקדם לקבלת סיוע משפטי פרטני של עורך דין פלילי מורשה.

שידול לזנות
שידול לזנות
רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עבירות זנות
ייבוא זונות לישראל

ייבוא זונות לישראל הוא בין העבירות הפליליות המזעזעות ביותר בפן המוסרי. כשמדובר בייבוא זונות לישראל הכוונה היא לעבירה שבמסגרתה נשים נחטפות, נלקחות, ו/או מאויימות כדי

קרא עוד
השכרת מקום לטובת מעשי זנות

השכרת מקום לטובת מעשי זנות, מוגדרת בחוק העונשין הישראלי בתור עבירה פלילית שתכליתה הינה ניהול או החזקתו של מקום למטרת עיסוק בזנות. החוק איננו מבחין

קרא עוד
ניצול קטינים למעשה זנות

תופעת הזנות בישראל היא תופעה חמורה בפן החוקי, המשפטי וכמובן גם המוסרי. זאת לאור העובדה שמלבד הפגיעה בחירותם ובגופם של “העוסקים במלאכה”, תעשיית הזנות מהווה

קרא עוד
עבירת סרסרות

עבירת סרסרות הינה עבירה פלילית אשר משמעותה היא להנות מזנות של אדם אחר, אם באמצעות שידול, תמיכה, תיווך בין גורמים שונים, ניהול עסק התומך בזנות

קרא עוד
עורך דין עבירות זנות ותועבה

עורך דין עבירות זנות ותועבה הינו עורך דין פלילי המתמחה בייצוג נאשמים בתיקים פליליים העוסקים באספקת שירותי מין בתמורה לתשלום כספי או טובות הנאה מכל

קרא עוד