עבירות פריצה

עבירת פריצה היא, כלשונה, עבירה של כניסה בלתי חוקית של מאן דהו למקרקעין, רכב או רכוש כל שהוא השייך לאדם אחר. זאת, כמובן, כאשר מטרת הכניסה הבלתי חוקית לרכוש היא ביצוע עבירה. ההגדרה הממצה ביותר לזכותו של אדם על רכושו מקורה בשפה האנגלית, והיא גורסת כי ביתו של האדם הוא מבצרו. לפיכך, חדירה בלתי חוקית נחשבת בכל מקום ועל פי כל מערכת חוקים בעולם לעבירה.

מהי ההגדרה המדויקת ביותר למושג פריצה? מתי כניסה לתוך רכוש השייך לאדם אחר איננה בגדר פריצה? מהי הענישה הקבועה בחוק בגין עבירות פריצה? מתי ולמה נזקק מי שנחשד בביצוע פריצה להסתייע בשירותיו של עו”ד פלילי? במאמר שלפניכם נכסה את הנושא ונסביר אותו בקצרה ובבירור.

 

מה זה פריצה ומה ההגדרה המדויקת שלה בחוק

סעיף 405 בחוק העונשין בישראל (תשל”ז 1977) מגדיר את המושג “פריצה” בזאת הלשון:

“השובר חלק חיצוני או פנימי של בניין, או פותח במפתח, במשיכה, בדחיפה, בהרמה  או בכל דרך אחרת דלת, חלון, תריס או כל דבר אשר נועד לסגור או לכסות פתח של בניין או פתח אשר נותן מעבר מחלק לחלק בבניין, יקרא פורץ”.

בהמשך, מתייחס החוק לפורץ עצמו ולאופן החדירה שלו לבניין. בין השאר, הוא מתייחס למי שמכניס לבנין חלק מגופו או מן הכלי שהוא משתמש בו, או למצב שבו הפורץ נכנס או פורץ ויוצא. בשני המקרים הללו מדובר בעבירה, ומי שמבצע אותה נקרא מתפרץ. גם חדירה לבניין בתחבולה, כולל תוך הסתייעות באדם אחר, נקראת פריצה. בכך מכסה המחוקק את כל המגוון האפשרי של עבירות פריצה.

ככלל, פורץ הוא אדם שמבצע את הכניסה במטרה לבצע גניבה, כאמור. בשורות הבאות נתייחס גם למקרים של פריצה שאינם מוגדרים עבירה על פי החוק. פורץ שנלכד בשעת מעשה, או מי שנחשד בפריצה ונחקר בגינה, חייב להסתייע בשירותיו של עו”ד פלילי. עורך הדין ילווה את הלקוח לכל אורך החקירה, ואולם על כך עוד נרחיב בהמשך.

 

מתי כניסה לתוך נכס של אדם אחר לא תיחשב פריצה

חדירה לרכוש של אדם אחר תיחשב פריצה, אך ורק אם כוונת הפורץ היתה לבצע פשע. אם הפריצה מתבצעת למטרות אחרות, כי אז הפורץ לא רק שלא ייחשב פושע, אלא עשוי אף לזכות בציון לשבח. סוגים כאלה של פריצה לא חסרים – החל בפריצה לבית בוער או לרכב בוער על מנת להציל חיים, עבור דרך פריצה לבית שבו מתגורר אדם הנמצא בסכנת חיים וכלה בפריצה על פי הבקשה של בעלי הבית, שאינם יכולים להיכנס לבית או לרכב שלהם.

בכל המקרים הללו ובמקרים רבים אחרים, הפורץ ממלא את התפקיד שלו ולעיתים מדובר באדם מן היישוב שפועל להצלת נפשות.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

מהי הענישה הקבועה בחוק בגין עבירת פריצה

החוק קובע עונשים למי שביצעו עבירות פריצה, או למי שחשודים בכוונה לבצע פריצה. להלן חלק מהמעשים והעונשים הקבועים בחוק:

פריצה על ביצוע פריצה, החוק קובע עונש של עד 5 שנות מאסר. זאת, אם העבריין נכנס למקום על מנת לבצע פשע.
התפרצות התפרצות במטרה לבצע פשע נושאת עונש של עד 7 שנות מאסר.
נשיאת נשק בזמן ביצוע פריצה אם הפורץ נושא איתו נשק, העונש בגין העבירה הוא כפול.

 

בנוסף על האמור לעיל, החוק מתייחס גם למי שנתפס כאשר ברשותו כלים העשויים לשמש לפריצה. במקרים כאלה, העונש על עבירות פריצה עלול להגיע עד לכדי 5 שנות מאסר. אם אדם נחשד בביצוע פריצה, או אם הוא נתפס בשעת מעשה, יש חשיבות רבה בליווי של עו”ד פלילי איכותי המכיר את הנושא.

 

עורך דין פלילי והתפקיד שלו בהגנה על חשוד או נאשם בעבירות פריצה

כפי שניתן לראות כבר בסעיפי החוק המעטים שפורטו לעיל, עבירות פריצה הן לרוב עבירות מורכבות מאוד. אפילו אם פורץ נלכד בשעת מעשה. יש חשיבות לאופן הפריצה ולאופי העבירות, בדרך לנסות להקל את העונש שיקבל. אם הפורץ לא נלכד בשעת מעשה, המורכבות אפילו גדולה יותר.

התפקיד של עו”ד פלילי בהגנה על הלקוח שלו הוא מורכב:

  1. כשהלקוח בגדר חשוד: בזמן הזה, בטרם הוגש כתב אישום, יפעל עורך הדין להפחתה או ביטול של סעיפי אשמה. אם הדבר אפשרי, הוא יפעל לביטול כל ההאשמות.
  2. כשהוחלט להגיש כתב אישום: עורך הדין יפעל, במקרה הזה, למתן ככל האפשר את ההאשמות. ככל שההאשמות מתונות יותר, כך העונש הצפוי עשוי להיות קל יותר.
  3. ליווי הלקוח בזמן המשפט בגין עבירות פריצה: בזמן המשפט, עו”ד פלילי ילווה את הלקוח שלו וינסה בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותו למתן את ההאשמות.
  4. אחרי פסק הדין: אם פסק הדין קבע שהלקוח אכן אשם, יפעל עורך הדין ככל יכולתו להשיג עבור הלקוח שלו את גזר הדין הטוב ביותר האפשרי עבורו.

 

למה חשוב לקבל ליווי של עורך דין פלילי בכל חשד למעורבות בפריצה?

כאמור לעיל, המורכבות של הפריצה עלולה ליצור בעיה לא פשוטה לחשוד, שהופך לנאשם עם הגשת כתב אישום. במקביל, אותה מורכבות ממש יוצרת הזדמנויות לעורכי הדין של הנאשם להשיג עונש מופחת. זאת, בהסתמך על נסיבות מקלות או העדר יכולת של התביעה להוכיח במלואן את החשדות התלויים ועומדים כנגד הנאשם.

עו”ד פלילי איכותי מצליח, בחלק ניכר מהמקרים, במשימת ההפחתה של חומרת ההאשמות ומשיג פסק דין וגזר דין המתחשבים בנאשם.

כל המידע המוצג במסגרת מאמר זה מובא לידיעה כללית בלבד, איננו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום פנים ואופן. במידה ונדרשים ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי או ליווי משפטי לטובת טיפול במקרה ספציפי, יש לפנות בהקדם לקבלת סיוע משפטי פרטני של עורך דין פלילי מורשה.

עבירות פריצה
עבירות פריצה
רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עבירות גניבה
גניבה מקשישים

גניבה מקשישים הינה עבירה פלילית חמורה ובזויה מאין כמוה, מאחר ומדובר בגניבה שמתבצעת תוך ניצול חוסר האונים והחולשה של אנשים חסרי ישע. בהתאם לכך החוק

קרא עוד
גניבה ממעסיק

גניבה ממעסיק היא תופעה רווחת למדי שפוגעת במעסיקים רבים במדינת ישראל ובאמון שלהם בעובדיהם. בסקירה להלן, נסביר אילו סעדים מעמיד החוק בישראל לרשות המעסיק כדי

קרא עוד
גניבת טלפון נייד

גניבת טלפון נייד, למרבה הצער, אינה עניין יוצא דופן במדינת ישראל. למעשה מבין עבירות הגניבה המתבצעות בארץ, גניבה של טלפונים ניידים הפכה נפוצה מאוד בשנים

קרא עוד
עבירות מעין גניבה

כל אדם בר דעת יודע להגדיר מהי עבירת גניבה. מדובר בנטילת רכוש השייך לאדם או לעסק ללא רשות ושלא במטרה להשיב את הרכוש הגנוב לבעליו.

קרא עוד
עבירות גניבה – עונש

אחת העבירות הנפוצות ביותר בישראל, בדומה למה שקורה במרבית המדינות בעולם, היא עבירת הגניבה. עם זאת, קיים שוני מהותי בענישה על עבירות גניבה שונות במקומות

קרא עוד
ייצוג משפטי בעבירות גניבה

עבירת גניבה היא אחת העבירות העתיקות ביותר. הראייה הטובה ביותר לכך הינה העיסוק בנושא בכל מערכת חוקים שהתקיימה לאורך ההיסטוריה, כולל חוקי התורה היהודית. גם

קרא עוד