עבירות מס

עבירות מס הינן עבירות שכיחות למדי במדינת ישראל ובעולם בכלל. כאשר אדם חשוד בכך שהוא ביצע עבירת מס בארץ, עליו לפנות לקבלת עזרה משפטית מקצועית מעורך דין פלילי המתמחה בתיקי עבירות מס, בכדי לצמצם עד כמה שמתאפשר את ההשלכות בהן הוא עתיד לשאת באם יורשע בביצוע העבירות המיוחסות לו. בשורות הבאות נסביר מהן עבירות מס, מהם סוגי עבירות המס אשר מטופלים בדין הפלילי בישראל, ואיזה סיוע יכול עורך דין פלילי להציע לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות מס.

 

מהן עבירות מס מבחינת החוק בישראל?

על פי החוק בישראל, כל הכנסה שאזרח מאזרחי המדינה מייצר לעצמו, היא הכנסה החייבת בתשלום מס. לפיכך, מהשכר של כל עובד שכיר במשק הישראלי וכל עובד עצמאי, מנוכה מס הכנסה. שיעור המס המנוכה מהשכר הוא כתלות בהיקף הכנסותיו מעבודה של הנישום.
שיטת מיסוי זו ידועה בתור “מיסוי מדורג” או בלעז: “מיסוי פרוגרסיבי”. זאת משום שככל שהכנסת העובד גדלה, כך גדל אחוז המס שהוא משלם על חלקים מהכנסותיו. עבירות מס, הן למעשה פעולות שאנשים שונים נוהגים לבצע בניסיון להסתיר מן המדינה את שיעור הכנסותיהם האמיתי, על מנת להקטין את גובה המס שבו הם חייבים בהתאם לחוק, כפי שיוסבר בהרחבה בשורות הבאות.

סוגי עבירות מס שמטופלים בדין הפלילי בישראל

קיימים מגוון סוגי עבירות מס, כאשר הנפוצה מכולן הינה עבירת מס של העלמת הכנסות – היינו, הימנעות מדיווח על חלקים מהכנסת הנישום לרשויות המס. בין עבירות המס הנוספות שאנו שומעים עליהן לא אחת, ניתן למנות עבירת מס מסוג “ניפוח הוצאות”, שפירושה הינו הצגה של מצג שווא של הוצאות אישיות המדווחות בתור הוצאות עסקיות.

זאת במטרה להקטין את שורת הרווח שמוצגת לרשות המיסים, ובאופן זה להפחית מנטל המס שמוטל על הנישום. עבירות הלבנת הון, נמנות גם הן עם העבירות הפליליות בקטגוריית עבירות המס בישראל. במקרה שאתם חשודים או נאשמים בביצוען של עבירות מס, כדאי ביותר לפנות בהקדם האפשרי להתייעצות עם עורך דין פלילי שמתמחה בתיקים של עבירות צווארון לבן.

העלמת הכנסות

עבירת מס מהסוג של העלמת הכנסות היא הנפוצה בעבירות המס המתבצעות בארץ. במקרים רבים, עבירות מיסים מהסוג הזה מתבצעות בידי בעלי עסק שהלקוחות שלהם הינם לקוחות פרטיים אשר לא מבקשים בדרך כלל שיסופקו להם חשבוניות מס וקבלות בגין התשלום על עסקאות. העלמת ההכנסות עלולה להתבצע אף בצורה של הפקת קבלות או חשבוניות, אשק הסכום המופיע בהן הוא נמוך מאוד לעומת הסכום שאותו הלקוח שילם במסגרת העסקה בפועל.

בעלי עסק שנחשדים או נאשמים בעבירת מס של העלמת הכנסות, מוטב שימהרו לפנות לייעוץ משפטי איכותי כדי להיחלץ מהתסבוכת אליה הכניסו את עצמם. עו”ד כאמור לעיל מצליח להפחית ברבים מן המקרים את החומרה המיוחסת לעבירות המס של הנישום ובכך מפחית מהסנקציות שהנאשם צפוי לשאת בהן במקרה של הרשעה בביצוען של עבירות המס המיוחסות לו.

עבירת מס מסוג ניפוח הוצאות

עבירת מס מהסוג של העלמת הכנסות, שכיחה בעיקר אצל בעלי עסק קטן. אולם  במקרים של עסקים שמספקים שירות ומוצרים שונים לבעלי עסקים אחרים, מקרים של העלמת הכנסות הם פחות נפוצים מאחר והלקוח הוא בדרך כלל בעל עסק בעצמו, ונוהג להתנות את העבודה שלו מול אותו ספק במתן חשבוניות מס / קבלות כנגד התקבול.

יחד עם זאת, קיימת עבירת מס שהיא נפוצה יותר בקרה בעלי עסקים גדולים ותאגידים. זוהי  עבירת השימוש בחשבוניות פיקטיביות אשר מייצרת מצג שווא של הוצאות עסקיות בגין קנייה של שירותים ומוצרים שלא נרכשו בפועל. שימוש בחשבוניות מזויפות כאלו בא בעצם לאפשר לבעלי חברות לצמצום שורת הרווח בחברה ובכך גם את חבות המס בעסק.

עבירות מס
עבירות מס

עבירת מס מסוג הלבנת הון

בין עבירות המס היותר מדווחות באמצעי התקשורת, ניתן למנות את עבירות הלבנת הכספים. הלבנת כספים, משמעה טשטוש של המקור העברייני של כסף אשר הושג באמצעים לא כשרים ולא חוקיים, ובכללם: כספי הימורים, כספי סחר בסמים, כספי שירותי מין כמו סרסרות וזנות, ושאר פעילויות בלתי חוקיות שמגלגלות כספים בסכומים גבוהים במיוחד מתחת לאף של רשויות המיסים. משום שהכספים שהושגו בדרכים הללו נחשבים ככסף “שחור” שאינו חוקי לשימוש, העבריינים המבצעים הלבנת הון מבצעים סדרת מהלכים במטרה ליצור חזות של כספים שהם לגיטימיים לשימוש.

בין הדרכים הידועות שבהן הדבר נעשה, נוהגים מלביני הכספים להקים “חברות קש” שהן חברות פיקטיביות שמדווחות על הכספים מהמקורות העבריינים בתור חלק מהמחזור העסקי שלהן, זאת במקביל לדיווח על שלל הוצאות עסקיות מפוברקות. במקרים רבים עבירות הלבנת הכספים הללו מבוצעות תוך שיתוף פעולה מול בעלי חברות שונות, אשר מסכימים לבצע זה לטובת זה הלבנת כספים בדרכים שונות, בתמורה לקבלה של חלק מסויים מההון כנגד “השירות” שהם מציעים.

איזה סיוע יכול עורך דין פלילי להציע לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות מס

עו”ד פלילי שמתמחה בתיקי הלבנת הון, עבירות צווארון לבן ובמיוחד בעבירות מס, מספק לאנשים שנחשדו או שנאשמו בעבירות מס, שירותים של ליווי וייצוג משפטי איכותי. סיוע משפטי זה ניתן במקרים רבים לבעלי עסקים וחברות גדולות שהסתבכו בביצוע עבירות אלו, אך גם אנשים מן המניין, שהם עובדים שכירים ותשלום המיסים שלהם מתבצע בדרך כלל כחוק דרך תלושי המשכורת שלהם, עשויים לגלות יום בהיר אחד כי הם זקוקים לייעוץ משפטי בהקשר לעבירות מס, בהקשר לענייני נדל”ן או ירושות.

כיצד עורך דין פלילי יכול לסייע לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות מס של הלבנת כספים

עבירות מס של הלבנת כספים הן עבירות פליליות מבחינת החוק בישראל, ורשויות החוק והמשפט בארץ בהחלט מייחסות להן מידה לא מבוטלת של חומרה. נאשם אשר יורשע בעבירות מס של הלבנת כספים עומד בפני העונשים הקבועים בחוק העונשין בגין עבירות אלו, לרבות חיוב בקנס כספי כבד ואף ריצוי של תקופת מאסר בפועל. עו”ד אשר מתמחה בייצוג של חשודים או נאשמים בביצוע עבירות מס, יוכל להשתמש בהיכרותו העניפה שלו עם תקנות המס בישראל והנפשות הפועלות ברשויות המיסים במטרה להפחית מחומרת העונש שצפוי למיוצגיו במידה ויורשעו בעבירות המס אשר יוחסו להם.

האם עורך דין פלילי יכול להפחית בעונשים לנאשמים בעבירות מס?

כשאדם נחשד או נאשם בעבירות מס, עו”ד פלילי המתמחה בעבירות מס הוא איש המקצוע שראוי לפנות אליו כדי להתמודד עם המצב המורכב הזה. במסגרת תפקידו, עורך דין כאמור לעיל, פועל כדי להפחית ממשקל הראיות שנצברו נגד הלקוח, ולכל הפחות – להקטין את חומרת העונשים הצפויים למרשו במידה ויורשע בעבירות המס המיוחסות לו. מכאן שייצוג משפטי של עורך דין פלילי איכותי, הוא הכרחי לכל חשוד או נאשם בעבירות מס, ששואף לסיים את ההליך הפלילי בנזק מינימלי.

כל המידע המוצג במסגרת מאמר זה מובא לידיעה כללית בלבד, איננו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום פנים ואופן. במידה ונדרשים ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי או ליווי משפטי לטובת טיפול במקרה ספציפי, יש לפנות בהקדם לקבלת סיוע משפטי פרטני של עורך דין פלילי מורשה.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עבירות מס
עבירות מס בקנס מנהלי

קנסות מנהליים הם בין האמצעים היעילים ביותר שרשויות המיסים בארץ עושות בהם שימוש להתמודדות עם נישומים שביצעו עבירות מס קלות יחסית, ובכדי ליצור מנגנון הרתעה

קרא עוד
העלמת מס

העלמת מס היא עבירה פלילית לכל דבר ועניין, שבצידה הן קנסות כבדים והן עונשי מאסר. המשמעות של עבירות העלמת מס הינה הימנעות מתשלום מיסים שהיא

קרא עוד
עבירות מס כעבירות מקור

עבירות מס הן עבירות פליליות לכל דבר ועניין, אשר עשויות להתבצע באחת משתי תצורות: בתור עבירות מס הנלוות לעבירות מסוגים אחרים, או בתור עבירות מס

קרא עוד
חשבוניות מס פיקטיביות

הנפקה או קבלה של חשבוניות מס פיקטיביות, אף שאנשים רבים בארץ אינם בהכרח מודעים לכך, נחשבת כעבירה פלילית לכל דבר ועניין במדינת ישראל ובכלל. הנפקת

קרא עוד