סם אונס

אחת הרעות החולות ביותר של החברה האנושית הוא שימוש בסם אונס. סם אונס הוא למעשה סם, שיכול להופיע בכמה צורות שונות, שנועד כדי לטשטש ולערפל את חושיו של הקורבן, על מנת לבצע בו אקטים מיניים ללא הסכמתו.

השימוש בסמי אונס הפך יותר נפוץ בשנים האחרונות, וישנם אפילו כמה מקרים מפורסמים של אנשים שנכנסו לכלא לאחר שהורשעו בביצוע אונס ותקיפות מיניות לאחר שימוש בסם אונס. על התופעה המטרידה הזו והשלכותיה הפליליות נדון במסגרת המאמר הבא.

 

מהו סם אונס

סם האונס הוא סם אשר גורם לערפול הכרתו של האדם הצורך ממנו. השימוש בסם אונס עובד בכמה צורות, אך הדרך הנפוצה ביותר היא הכנסה של הסם אל תוך כוסות השתייה של נשים המבלות במועדון או בפאב. מאחר ומדובר בחומר שהוא נטול טעם וריח, ובעל השפעה מהירה יחסית, קורבנות סם האונס, לרוב אינן מודעות לכך שהן צורכות ממנו בכלל.

המורכבות הגדולה ביותר בסם אונס היא שהוא יוצא מהמערכת בתוך 8 שעות, ולאחר 12 שעות כבר קשה מאוד למצוא שרידים שלו בגוף הקורבן. לכן, קשה מאוד למצוא ראיות פורנזיות לכך שנעשה שימוש בו, והמקרים היחידים בהם יש יכולת לזהות שרידים של הסם בגוף המתלוננת, הם אלו שבהם נפגעות התקיפה המינית מגיעות לתחנת המשטרה עם דגימת שתן (בעזרת חברים לרוב) בתוך טווח ה – 12 שעות המדוברות.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

סוגים שונים של סם אונס

יש כמה סוגים שם סם אונס אשר יכולים להשפיע בדרגות שונות על אנשים שנחשפים אליו:

קטמין סם שיוצר בכלל כחומר הרדמה. הוא פחות גורם לעייפות, ויותר להזיות, תחושת בלבול וחלומות בהקיץ. הוא מוכר בישראל כסם אונס לכל דבר ועניין.
סם מסוג GHB ממשפחת הסמים המרדימים, והוא גם פועל להרדמת מערכת העצבים, עד כדי כך שאנשים ששותים אותו מתקשים לזוז. הוא חסר צבע וטעם וגם הוא נכנס לקטגוריה של סם אונס.
סם מסוג GBL חומר הגורם לערפול חושים מוחלט.
פלוניטרזפם או רוהיפנול הידוע גם כ”רופי”. זהו סם האונס שהוא למעשה הבולט ביותר בקטגוריה זו. הוא מדכא את מערכת העצבים. בתחילת יצורו הוא היה חסר טעם או ריח, אך בעקבות תלונות, הוא כעת מתמוסס והופך לכחול לאחר תיקון שנעשה אצל היצרנים.
אלכוהול אינו סם אונס באופן רשמי, אך גם צריכה מוגזמת של אלכוהול יכולה להביא לערפול חושים ולמצב בו קורבנות מנוצלים מינית.

מקרי שימוש בסם אונס

בכל שנה עולה כמות הדיווחים על מקרי אונס שבמסגרתם נעשה שימוש בסם אונס בצורה כזו או אחרת. אולם בפועל התופעה החלה בכלל בשנות ה – 90. יש כיום כמה מעבדות שפועלות באופן בלתי חוקי ומייצרות את הסמים הללו, שגם הולכים ומשתכללים עם השנים.

הרשויות נאבקות בתופעה בכמה וכמה דרכים, אך הדרך הטובה ביותר למיגורה היא ביצירת מודעות. נשים כיום לא ששות להשאיר את כוסות השתייה שלהן ללא השגחה במקומות ציבוריים, הן אינן יוצאות לבד מהמועדון ויש תחושת ערבות בין נשים במועדונים, גם אם הן אינן מכירות אחת את השנייה. כלומר, יש נשים ששומרות על הכוסות של נשים אחרות בזמן שהן הולכות לשירותים.

בנוסף, על מנת ליצור מודעות לפוטנציאל הפגיעה מסם אונס בקרב הציבור בישראל, הושקו לא מעט  קמפיינים של חוגים ועמותות שונות למען ביטחון האישה, ועם תחילת תנועת ה – Me Too הנושא שוב זכה לחשיפה.

 

סם אונס – מתי יש מקום להתייעצות עם עו”ד פלילי?

נשים אשר הפכו לקורבנות של סם אונס צריכות להתייעץ עם עורך דין פלילי על מנת לדעת כיצד לנהוג. אותן נשים ספגו טראומה קשה לכל החיים, וגם אם הגבר לא הצליח לממש את זממו, הוא עדיין הכניס את האישה למצב מאוד פגיע ומסוכן. עו”ד פלילי המתמחה בעבירות סמים יכול לסייע לאותן נשים לקבל את הפיצויים המגיעים להן, אך לא פחות חשוב מכך – הוא יכול לסייע לשים עברייני מין מסוכנים מאחורי סורג ובריח.

 

סם אונס וסכנת עברייני המין

עברייני מין הם עבריינים מסוכנים, שלרוב גם לא מפסיקים לבצע עבירות פליליות כל עוד הם לא נעצרים. סם אונס הוא סם “מושלם” עבור אנסים בפוטנציה, מפני שבתוך 12 שעות אפשר גם לבצע את זממם וגם להשאיר את הבחורה ללא זכר פורנזי על מה שעבר עליה.

המקרים הללו היו נפוצים מאוד עד לשלב בו נוצרה מודעות לקיומם של סמי אונס בישראל, ובתקשורת התפרסמו מספר מקרים שבהם פנתה הקורבן לשירותיו של עו”ד פלילי, שהצליח להכניס את העבריינים הללו לכלא.

 

עבודתו של עורך דין עבירות סמים בתיקי סם אונס

יש למדינת ישראל עוד הרבה מה ללמוד בנושא של טיפול בעברייני מין, אך היכולת של נשים בישראל לזהות את הסכנה ולהישמר מפניה היא קריטית בהקשר זה. במידה ולמרות אמצעי הזהירות קיים חשד לכך שאישה שתתה משקה שעורבב בו סם אונס, חשוב לשמור עליה, ולהביא אותה לטיפול בבית חולים כמה שיותר מהר.

לאחר מכן, אפשר לפנות לשירותיו של עורך דין עבירות סמים ולנסות למצוא את העבריין האחראי למעשה, על מנת שיבוא על עונשו ויועמד לדין. כאשר בכל מועדון יש כיום מצלמות ותיעוד, קל מאוד, באופן יחסי, להבין מה קרה בשטחו ואיך אפשר לתפוס את העבריין.

 

לסיכום

עבירות אינוס הן עבירות פליליות חמורות מאין כמוהן אשר מותירות צלקות תמידיות בנפשן של קורבנותיהן. לכן עבודה יסודית של עו”ד פלילי שמביאה את אותם עבריינים על עונשם, היא מבורכת ומתבקשת, גם לטובת הקורבן וגם למניעת הישנות של מקרים כאלו.

כל המידע המוצג במסגרת מאמר זה מובא לידיעה כללית בלבד, איננו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום פנים ואופן. במידה ונדרשים ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי או ליווי משפטי לטובת טיפול במקרה ספציפי, יש לפנות בהקדם לקבלת סיוע משפטי פרטני של עורך דין פלילי מורשה.

סם אונס
סם אונס
רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עבירות סמים
הסדר מותנה

הסדר מותנה הוא פתרון משפטי המאפשר לרשויות התביעה להימנע מהגשת כתב אישום כנגד חשודים בעבירות מסוגים מסוימים, ובכך להקל בהשלכות הפליליות שחשודים נושאים בהן. הסדר

קרא עוד
עבירות אספקת סמים

מעמד הסמים בדין הפלילי בישראל, הוא נושא מורכב ומעניין מאוד, שעובר שינויים רבים בשנים האחרונות. עבירות סמים בישראל נתפסות ביד קשה באופן מסורתי, והעונשים המרביים

קרא עוד
עבירות ייצור סמים

החזקת סמים וייצור סמים, אסורות על פי חוק במדינת ישראל. זאת למעט מקרים ספציפיים שבהם ניתן לגורמים מסוימים היתר מיוחד לכך. למעשה, ייצור סמים על

קרא עוד
סחר בסמים

בפקודת הסמים המסוכנים של מדיענת ישראל מוגדרות עבירות הסחר בסמים בתור עבירות פליליות בדרגת חומרה גבוהה מאוד, המהוות סכנה ממשית לציבור בישראל. בהתאם לכך, עבירות

קרא עוד
גידול קנאביס בגינה

אף על פי האיסור הגורף שעדיין קיים בדין הפלילי במדינת ישראל על גידול קנאביס – גם בשנת 2021, צמח הקנאביס עודנו נחשב בעיני רבים כגידול

קרא עוד