סחר בסמים

בפקודת הסמים המסוכנים של מדיענת ישראל מוגדרות עבירות הסחר בסמים בתור עבירות פליליות בדרגת חומרה גבוהה מאוד, המהוות סכנה ממשית לציבור בישראל. בהתאם לכך, עבירות סחר בסמים גוררות עונשים חמורים שיכולים להגיע גם לעונשי מאסר בפועל למשך 20 שנים.

רף הענישה הגבוה בצידן של עבירות סחר בסמים בארץ, מחייב את כל מי שנחשד או שנאשם בעבירות של סחר בסמים, לוודא שהוא מיוצג על ידי עורך דין פלילי, המתמחה בתיקי סחר בסמים באופן ספציפי. בסקירה זו, נדון במגוון הסוגיות שמומלץ להכיר בהקשר של עבירות סחר בסמים והעונשים בגינן.

 

החומרים שנחשבים כסמים מסוכנים מבחינת החוק בישראל

סמים, מעצם הגדרתם, הם כל תרכובת כימית שיש לה השפעה על פעולת מערכת העצבים בגוף האדם, ופוטנציאל לשיבוש של תפיסת המציאות של המשתמש בהן. הפגיעה שסם יכול לגרום לה, נעה בין פגיעות גופניות ועד פגיעות נפשיות שאינן ברות תיקון.

בדין הפלילי במדינת ישראל קיימת התייחסות לרשימת חומרים מסוג זה, המוצגים בנספח לפקודת הסמים המסוכנים, שנקרא “התוספת”. הסמים המופיעים ברשימה זו נחשבים כסמים מסוכנים שאסור לעשות בהם שימוש או להפיצם בשום דרך על פי החוק בארץ.

עם החומרים הללו ניתן למנות:

 • קוקאין
 • אופיום
 • הרואין
 • אל. אס. די
 • אם. די. אם. איי
 • סמי פיצוציות למיניהם
 • קנאביס ומוצריו השונים (מלבד שמן קנאביס שנחשב חוקי לשימוש בארץ)

 

כיצד פקודת הסמים המסוכנים קשורה לעבירות סחר בסמים בעצם?

פקודת הסמים המסוכנים כשמה כן היא: דבר החקיקה בו מפורטת, כאמור לעיל, רשימת החומרים הנחשבים כסמים מסוכנים שאינם חוקיים לשימוש ולמכירה במדינת ישראל. פקודת הסמים המסוכנים מפרטת גם את הכמויות של החומרים האלו, שהחזקתן נחשבת כמינון לשימוש אישי מבחינת החוק. הדבר נכון עד למינון סף מסוים, אשר מעבר לו, החזקתו של הסם כבר נחשבת כהחזקה לצורכי סחר בסמים שגוררת עונשים חמורים יותר.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

ההתייחסות לעבירות סחר בסמים בפקודת הסמים המסוכנים

פקודת הסמים המסוכנים בישראל מתייחסת למספר סוגים של פעולות בתור עבירות סחר בסמים. עם הפעולות הנחשבות מבחינת פקודת הסמים לעבירות סחר, ניתן למנות:

 • גידול של סמים
 • יצוא של סמים
 • יבוא של סמים
 • תיווך בעסקאות סמים
 • אספקת סמים
 • הובלת סמים

 

אולם חשוב לדעת שגם אספקה של סמים ללא תמורה, אסורה בתכלית מבחינת הדין הפלילי בישראל. פירוש הדבר הינו שגם אדם שבחר לספק ג’וינט או כל סוג אחר של סם לחבריו או מכריו מבלי לדרוש תמורה כלשהי, יחשב כמי שנאשם בסחר בסמים ויהיה חשוף לעונשים על עבירות מסוג זה בשל מעשיו.

 

מה העונש על עבירות סחר בסמים בישראל?

הדין הפלילי בישראל מתייחס בחומרה רבה לעברייני סחר בסמים, וחומרת הענישה היא בהתאם. הרשעה בסחר בסמים גוררת עונש מאסר ממושך שעשוי להגיע אף ל – 20 שנות מאסר בכלא. זאת בנוסף להטלת קנסות גבוהים, ואף חילוט רכושו של הנאשם.

 

הידעתם? גם אנשים שומרי חוק עלולים להיאשם בעבירות סחר בסמים

למרות שישנה הנחת מוצא מקובלת שלפיה אנשים שנאשמים בעבירות סחר בסמים, הם עבריינים של ממש, הלכה למעשה גם אדם נורמטיבי ושומר חוק מכל יתר הבחינות, עלול למצוא את עצמו בעיצומו של הליך פלילי בעקבות חשד לסחר בסמים. כשמדובר על עבירות של סחר בסמים, הכוונה הינה לכל עסקת חליפין שמעורבים בה שני אנשים ומעלה, ובמסגרתה מתבצעת פעולה של קניה ומכירה.

מההגדרה הזו, ניתן אם כן להבין כי על מנת שאדם מסוים יוגדר בתור מי שביצע סחר בסמים, הוא לא חייב להיות עבריין צמרת שמנהל ארגון פשע. מספיק שאותו אדם יתפס “על חם” כשהוא מקבל כסף מחבריו הקרובים, או קונה כמה ג’וינטים עבור החבר’ה, בכדי שבראי החוק הוא יחשד בעבירת סחר בסמים.

 

מה עושים במקרה של אישומי סרק בעבירות סחר בסמים?

בהמשך לאמור לעיל, גם אזרחים מן השורה עלולים למצוא את עצמם מסובכים בחשדות או אישומים למעורבות בסחר בסמים. זה יכול לקרות בעקבות פעולה פשוטה שאדם לא הקדיש לה מחשבה מאחר והניח שהיא מקובלת וזניחה.

אולם מה יעשה אדם שאפילו לא צורך סמים ובטח שלא מחזיק בהם, אם יום בהיר אחד הוא יעצר או יזומן לחקירה משטרתית בחשד לביצוע עבירות סחר בסמים? במצב מסוג זה, חשוב לערב בהקדם האפשרי עורך דין פלילי העוסק בייצוג חשודים בעבירות סחר בסמים למחייתו.

פנייה לייעוץ משפטי מקצועי מטעמו של עו”ד סחר בסמים עשויה לשפוך אור על נסיבות המקרה והסיבות שבגינן מרשו נחשד בביצוע עבירות סחר בסמים חרף העובדה שאין לו נגיעה לכאורה לעולם זה. לכן אין להמתין לתחילת החקירה במשטרה, גם במקרה שמניחים שאין מה להסתיר, משום שכל דבר שנאמר במסגרת החקירה עלול להיחשב כראייה שתשמש נגד החשוד במסגרת ההליך המשפטי אם יוחלט להגיש כנגדו כתב אישום.

 

בשורה התחתונה

בסופו של דבר, בכל מקרה של זימון לחקירה במשטרה או לדיון בבית דין פלילי בעקבות אישומים בעבירות סחר בסמים, יש להזדרז וליזום התייעצות עם עורך דין פלילי מקצועי. חשוב לזכור שלעתים ההבדל בין הרשעה בעבירת סחר בסמים לבין מחיקת האישומים וסגירת התיק הפלילי לגמרי, הוא תלוי נסיבות.

בעזרת ייצוג משפטי ראוי, ניתן לא אחת לשכנע את בית המשפט כי מדובר בעבירה שבוצעה בתום לב, ולאפשר לנאשם לסיים את ההליך הפלילי מבלי שיגרם לו נזק ממשי.

כל המידע המוצג במסגרת מאמר זה מובא לידיעה כללית בלבד, איננו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום פנים ואופן. במידה ונדרשים ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי או ליווי משפטי לטובת טיפול במקרה ספציפי, יש לפנות בהקדם לקבלת סיוע משפטי פרטני של עורך דין פלילי מורשה.

סחר בסמים
סחר בסמים
רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עבירות סמים
הסדר מותנה

הסדר מותנה הוא פתרון משפטי המאפשר לרשויות התביעה להימנע מהגשת כתב אישום כנגד חשודים בעבירות מסוגים מסוימים, ובכך להקל בהשלכות הפליליות שחשודים נושאים בהן. הסדר

קרא עוד
סם אונס

אחת הרעות החולות ביותר של החברה האנושית הוא שימוש בסם אונס. סם אונס הוא למעשה סם, שיכול להופיע בכמה צורות שונות, שנועד כדי לטשטש ולערפל

קרא עוד
עבירות אספקת סמים

מעמד הסמים בדין הפלילי בישראל, הוא נושא מורכב ומעניין מאוד, שעובר שינויים רבים בשנים האחרונות. עבירות סמים בישראל נתפסות ביד קשה באופן מסורתי, והעונשים המרביים

קרא עוד
עבירות ייצור סמים

החזקת סמים וייצור סמים, אסורות על פי חוק במדינת ישראל. זאת למעט מקרים ספציפיים שבהם ניתן לגורמים מסוימים היתר מיוחד לכך. למעשה, ייצור סמים על

קרא עוד
גידול קנאביס בגינה

אף על פי האיסור הגורף שעדיין קיים בדין הפלילי במדינת ישראל על גידול קנאביס – גם בשנת 2021, צמח הקנאביס עודנו נחשב בעיני רבים כגידול

קרא עוד