החזקת אקדח

אקדח הוא כלי נשק שהסיכון שכרוך בעצם החזקתו הוא גדול מאוד. במדינת ישראל, העונש הקבוע בחוק עבור החזקת אקדח הוא חמור בהרבה מכפי שמקובל בעבירות פליליות מסוגים אחרים.

מדוע דווקא בישראל עבירות נשק שכיחות כל כך? מהם התנאים שמאפשרים החזקת אקדח ברישיון? איזה עונש קבוע בחוק על החזקת אקדח ללא רישיון? ובאילו מקרים נדרש סיוע משפטי של עורך דין איכותי? בשורות להלן נדון בכל הסוגיות הללו ונסביר את הבעייתיות הכרוכה בהחזקת אקדח במדינת ישראל.

 

החזקת אקדח בישראל – נושא טעון

השימוש בנשק הוא בין העבירות הפליליות היותר חמורות בספר החוקים הישראל. ישנן מדינות רבות שבהן החזקת אקדח איננה חוקית, אולם במדינת ישראל, משמעות השימוש בנשק היא מרחיקת לכת יותר. ברוב מדינות העולם, עם דגש על מדינות המערב המפותחות, החזקת נשק חם לרבות החזקת אקדח, היא נחלת כוחות הביטחון וגורמי האכיפה. ישנן מדינות אשר בהן אדם עשוי לחיות חיים שלמים מבלי שיבוא במגע עם נשק חם לסוגיו.

אולם בארצנו הקטנטונת, המצב הוא אחר. למעשה, כמעט כל אחד ואחת מאיתנו, נאלץ להשתמש לפחות פעם אחת בחיים בכלי ירי, במסגרת השירות בצבא. לאור המציאות הבטחונית החמקמקה בישראל, אנשים רבים חשים צורך תמידי להגן על עצמם ולכן חיילים רבים שמשתחררים משירות קבע נוהגים להחזיק אקדח באמתחתם גם באזרחות.

 

מדוע דווקא בישראל עבירות נשק שכיחות כל כך

העובדה שעבירות נשק חם, לרבות החזקת אקדח וסוגי נשק אחרים בניגוד לחוק, הפכו כה נפוצות בארץ, נובעת משני גורמי מפתח:

  1. ריבוי נשקים בקרב משרתי כוחות הביטחון: חלק נכבד מהאוכלוסיה הבוגרת בישראל משרת בכוחות הביטחון. כמות החיילים בצבא והאנשים שמשרתים במג”ב, במשטרת ישראל, במשמר הגבול ובשב”ס, היא גדולה ביותר ביחס לגודלה של האוכלוסיה בארץ. בהתאם לכך, גם מספרם של כלי הנשק החמים הנמצאים ברשותם של ישראלים, הוא גדול מאוד. למרבה הצער, גם בהינתן שאחוז קטן בלבד מתוך כלי הנשק האלו הולף לאיבוד או נגנב, עדיין מדובר על מאות כלי נשק, כולל אקדחים, אשר עלולים להגיע לידיהם של עבריינים וגורמים טרור.
  2. ריבוי נשקים במגזר הערבי: בין הבעיות החמורות יותר בקרב המגזר הערבי, ניתן למנות את בעיית ריבוי כלי הנשק שמוחזקים בידיהם של תושבים בישובים הערביים בארץ. תופעה זו נדונה לא אחת בכנסת, ובמרוצת השנים נערכה כמות לא מבוטלת של מבצעי אכיפה בנושא כדי לצמצם את כמות כלי הנשק הבלתי מורשים במגזר. אולם למרבה הצער, הצלחתם של המבצעים האלה הייתה מצומצמת יחסית וכמות האקדחים והרובים המוחזקים בחברה הערבית נותר משמעותית ביחס לגודל האוכלוסייה.
הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

מהם התנאים שמאפשרים החזקת אקדח ברישיון במדינת ישראל

רישיון להחזקת אקדח בישראל ניתן רק לאנשים שיכולים להוכיח שקיימת הצדקה לכך שיחזיקו אקדח באמתחתם. לעתים הדבר נחוץ במסגרת השירות הצבאי או הבטחוני, ולעתים במסגרת עבודות כמו עבודת אבטחה. תנאי נוסף להחזקת אקדח ברישיון הוא שבעל הנשק יוכיח את כשירותו להחזקת האקדח, ובנוסף – יעבור מטווחים על בסיס קבוע.

יחד עם זאת, אדם שיש לו היסטוריה פלילית, מנוע מקבלת רישיון להחזקת אקדח או כל כלי נשק חם אחר שלשם הדרשתו דרוש רישוי מתאים.

 

איזה עונש קבוע בחוק על החזקת אקדח ללא רישיון?

להלן פירוט של סוגי העונשים שקבועים בחוק בישראל בגין החזקת אקדח ללא רישיון:

  1. העונש על החזקת אקדח ללא רישיון: עד שבע שנות מאסר. זוהי עבירה חמורה בראי החוק, היות והיא בעלת פוטנציאל לפגיעה בנפש. אדם שברשותו מצוי אקדח ללא רישיון, יתפס מבחינת מערכת החוק והמשפט בארץ כעבריין המציב סכנה לחיי זולתו. מן הראוי לחדד ולומר בהקשר זה, כי גם אדם שנמצאים ברשותו חלקים של אקדח, או קליעים, חשוף לעונש מאסר העומד על 3 שנים מאחורי סורג ובריח.
  2. העונש על נשיאת אקדח ללא רישיון: עד 10 שנות מאסר. נשיאת אקדח, המתבצעת כהובלת אקדח או נשיאתו בפומבי ללא רישיון בר תוקף, עלולה להיתפס בתור החזקת אקדח מתוך כוונה לעשות בו שימוש למטרות בלתי כשרות ובלתי חוקיות, ומכאן חומרת הענישה המוגדלת לעומת העונש על החזקת אקדח ללא רישיון. בעבירות מסוג נשיאת נשק מדובר בעונש שהוא חמור יותר לאור הסכנה הנשקפת לאזרחי המדינה במקרים אלו. נשיאת אקדח והובלתו ללא רישוי מתאים היא בלתי חוקית גם במצב בו אדם חש כי הוא נתון בסכנה, היות והמדינה מעוניינת למנוע תרחיש שבו אזרחיה עושים דין לעצמם.
  3. החזקת אקדח למטרות סחר: במאמר זה לא נדון בנושא הנ”ל. אולם כן נציין שבחוק השיפוט הצבאי נקבעו עונשים מחמירים בגין שימוש לא חוקי באקדחים וסחר בהם אשר עשויים להגיע אף לחמש עשרה שנות מאסר.

 

החזקת אקדח – באילו מקרים נדרש סיוע משפטי של עורך דין איכותי?

החוק במדינת ישראל נוטה להחמיר מאוד, עם מי שהורשעו בביצוע עבירות נשק ובכללן בהחזקת אקדח ללא רישיון מתאים. לכן במקרים שבהם נמצא אקדח ברשותו של אדם בנסיבות שאינן נוגעות לשירות צבאי או בטחוני, מומלץ מאוד להיוועץ בעורך דין פלילי ולדון באפשרויות.

התנהלות נבונה במקרים אלו יכולה להפחית במידה רבה את הסיכוי לקבלת עונש על החזקת אקדח בניגוד לדין. מנגד, מבלי שתתבצע פנייה לעורך הדין במועד, מחזיק הנשק מסכן עצמו בהליכים פליליים שעלולים להסתיים גם במאסר לתקופה ממושכת.

כל המידע המוצג במסגרת מאמר זה מובא לידיעה כללית בלבד, איננו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום פנים ואופן. במידה ונדרשים ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי או ליווי משפטי לטובת טיפול במקרה ספציפי, יש לפנות בהקדם לקבלת סיוע משפטי פרטני של עורך דין פלילי מורשה.

החזקת אקדח
החזקת אקדח
רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עבירות נשק
ביטול רישיון נשק

אנשים רבים במדינת ישראל מחזיקים ברישיון לנשק. רישיון נשק נפוץ בשימוש בישראל בקרב אנשים הפעילים בשירות הביטחון או בתפקידים בטחוניים שונים, לרבות צה”ל ומשטרת ישראל.

קרא עוד
החזקת סכין או אגרופן

החזקת סכין או אגרופן נחשבות כעבירות נשק קר. עבירות מסוג זה הן עבירות פליליות לכל דבר ועניין מבחינת החוק בישראל. מדובר במקרים שמתרחשים בתדירות גבוהה

קרא עוד
עורך דין סחר בנשק

החוק בישראל קובע נהלים חד משמעיים בתחום הנשק בארץ. בתי המשפט מתייחסים בחומרה לעבירות נשק מתוך מטרה לצמצם שימוש לא חוקי ומסוכן בנשק. עבירות סחר

קרא עוד