גניבה מקשישים

גניבה מקשישים הינה עבירה פלילית חמורה ובזויה מאין כמוה, מאחר ומדובר בגניבה שמתבצעת תוך ניצול חוסר האונים והחולשה של אנשים חסרי ישע. בהתאם לכך החוק בישראל קובע עונשים בדרגת חומרה גבוהה למדי בגין מעשי גניבה מקשישים. יחד עם זאת, כמות מקרי הגניבה מקשישים עדיין מעידה על כך שתופעה מטרידה זו אינה במגמת דעיכה.

לכן מאמר זה יוקדש לעיסוק בנושא הגניבה מקשישים בהרחבה, ולהסברים בנוגע לדרכים באמצעותן אפשר להימנע, או לפחות לצמצם את הסיכון לכך שקשיש יפול קורבן למעשים נתעבים אלו.

 

על תופעת הגניבה מקשישים בישראל

אוכלוסיית הקשישים במדינת ישראל היא אוכלוסיה פגיעה מטבעה ומכאן שישנה סבירות גבוהה יותר לכך שאדם הנמנה על ציבור זה יפול קורבן לעבירות גניבה מאדם צעיר יותר. העבריינים שגונבים מקשישים, נוהגים להפעיל טקטיקות שונות שמאפשרות להם להוציא את זממם לפועל וליטול כספים או דברי ערך מאנשים קשישים, שמטבע הדברים, מהירות התגובה שלהם היא מושהית.

 

מדוע קשישים חשופים יותר למקרי גניבה מאנשים צעירים?

הזקנה מביאה עימה שינויים רבים ביכולות הפיזיות והקוגניטיביות  של בני אדם. בהיבט הגופני – היכולת של קשיש להגיב לגניבה נמוכה באופן ניכר מזו של האדם הצעיר הממוצע. גם כאשר הקשיש מבחין בגניבה, הסיכויים לכך שיצליח להתנגד לגנב, לא כל שכן לרדוף אחריו, הם נמוכים – בהינתן היכולות הגופניות של אדם מבוגר.

בהיבטים קוגניטיביים – היות והזקנה מובילה במקרים רבים לדעיכה מסוימת במישור המנטלי וביכולות הריכוז של רובנו, בהרבה מן המקרים, לעבריינים קל יותר לשכנע קשישים בבדותות כדי להביאם להכניס אותם לביתו של הקשיש. אולם המקרים המצערים ביותר, הם דווקא אלו שבהם גניבה מקשישים מבוצעת בידי אנשי הסיעוד שנשכרו כדי להגן על הקשיש ולעזור לו.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

גניבה מקשישים – באילו דרכים הגנבים פועלים?

בין שיטות הפעולה האופייניות לעבריינים שנוהגים לבצע עבירות גניבה מקשישים, ניתן למנות את השיטות השכיחות שלהלן:

  • התחזות וחדירה לבית הקשיש בתואנות שונות: עם השיטות היותר נפוצות שהגנבים נוהגים להשתמש בהן לשם גניבה מקשישים, ישנה שיטת ההתחזות לאיש מקצוע שהגיע לבית הקשיש במטרה לסייע לו לכאורה. גנבים נוטים להתחזות כיום לעובדים סוציאליים, לנציגי המוסד לביטוח לאומי, לנציגים של ארגוני סיוע אחרים, ועוד. לאחר שהגנב מצליח להיכנס לבית הקשיש, הוא לרוב ממהר לנצל את הסיטואציה כדי לגנוב מהקשיש האומלל כספים, תכשיטים ושאר דברי ערך.
  • שוד קשישים: זוהי טקטיקת הגניבה הכי פשוטה והכי אלימה. במסגרת שוד של קשיש, הגנב למעשה מנצל את חולשתו הפיסית של הקורבן על מנת לנשל אותו בכוח מרכושו וממונו. מפאת השימוש באלימות במסגרת גניבה מקשישים מסוג זה, רמת הענישה בצידה של העבירה היא חמורה יותר.
  • הסחת דעת וכייסות: שיטה זו של גניבה מקשישים מתבצעת לרוב על ידי שיתוף פעולה בין שני גנבים, שבמסגרתו אחד מהם מבצע פעולה כלשהי להסחת דעתו של הקשיש בעוד שהשני לוקח את ארנקו של הקשיש, שמכיל בדרך כלל כסף מזומן וכרטיסי אשראי.
  • גניבה טלפון מקשישים: גנבים מתוחכמים יותר נוהגים להתחזות לספקי שירותים או מוצרים, שמציעים מבצע אטרקטיבי לקורבן שלהם. כאשר הקשיש נעתר להצעתם ומסכים למסור את פרטי כרטיס האשראי שלו, הגנבים מבצעים משיכה של סכומי כסף גדולים מחשבונו או עסקאות באמצעות פרטי האשראי של הנפגע.

 

העונשים הקבועים בחוק בצידן של עבירות גניבה מקשישים

העונשים הקבועים בדין הפלילי בצידן של עבירות גניבה מקשישים הם כאמור מחמירים. זאת לאור חומרתן הרבה של עבירות גניבה מקשישים בפן המוסרי. העונש הקבוע בחוק העונשין בישראל בגין עבירת גניבה מקשיש הוא עד 5 שנות מאסר לצד פיצוי כספי שהגנב המורשע נדרש לשלם לקורבן העבירה.

קיימים מקרים בהם הפרקליטות אף מגישה ערעור כנגד קלות העונש וזוכה. במקרים אלו העונש שנקבע לעבריין שהורשע בגניבה מהקשיש מוחמר באופן ניכר.

 

איך אפשר להימנע מליפול קורבן לגניבה מקשישים?

חרף העובדה שקשישים נוטים להיות פגיעים יותר למקרי גניבה ועבירות פליליות לסוגיהן, ניתן להפחית במידה רבה את הסיכוי לכך שקשיש יפול קורבן למקרה גניבה או לפחות למתן את השלכות המקרה. זאת באמצעים הבאים:

  1. משיכה של סכומי כסף קטנים יותר: בין הדרכים השכיחות בהן גנבים מזהים את קורבנותיהם הפוטנציאליים, ישנה השיטה של ביקור בבנקים וכספומטים ומעקב אחר משיכות הכספים שקשישים מבצעים. כאשר גנב מזהה קשיש שמושך סכומי כסף גדולים, סיכוייו של אותו קשיש ליפול קורבן למעשה גניבה, גדלים מאליהם. בעולם הדיגיטלי, ניתן ורצוי לצמצם את השימוש בכסף מזומן ויחד עמו גם את הסיכוי שאתם או יקיריכם תפגעו מעבירות גניבה.
  2. הגעה לבנק או לכספומט בליווי בן משפחה: הליווי מבן משפחה יכול לקטין באופן משמעותי את הסיכוי לגניבה מקשישים.
  3. להימנע משמירת פרטי האשראי בצמוד לכרטיס עצמו: עצה זו נכונה באופן כללי, ואדרבא כשמדובר בקשישים.
  4. להימנע מהכנסת אנשים זרים הביתה: גם זו עצה אוניברסלית, והיא חיונית למניעת מקרי שוד או גניבה המתבצעים בביתו של הקשיש.
  5. נעילת הטלפון הנייד: יש לנעול את הטלפון הנייד בעזרת קוד נעילה קשה לפיצוח. מאחר והטלפון מכיל במקרים רבים פרטים פיננסיים כדוגמת פרטי עו”ש ופרטי אשראי, כאשר המכשיר אינו נעול גנבים יכולים להשתלט על חשבונו של הקשיש על נקלה.

 

כיצד עורך דין פלילי עשוי לסייע במקרים של גניבה מקשישים?

במידה ואתם או יקיריכם נפלתם קורבן לגניבה מקשישים, חשוב להסתייע בעורך דין פלילי למיצוי הדין עם העבריין או העבריינים. יחד עם זאת, מעבר לנקיטה בהליכים פליליים, חשוב לבחון גם אפשרות להגשת תביעת נזיקין אזרחית כנגד העבריין, על מנת לחלץ פיצוי כספי הולם מהגנבים, שיפצו ולו במידת מה, על עוגמת הנפש שנגרמה לנפגע.

כל המידע המוצג במסגרת מאמר זה מובא לידיעה כללית בלבד, איננו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום פנים ואופן. במידה ונדרשים ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי או ליווי משפטי לטובת טיפול במקרה ספציפי, יש לפנות בהקדם לקבלת סיוע משפטי פרטני של עורך דין פלילי מורשה.

גניבה מקשישים
גניבה מקשישים
רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עבירות גניבה
גניבה ממעסיק

גניבה ממעסיק היא תופעה רווחת למדי שפוגעת במעסיקים רבים במדינת ישראל ובאמון שלהם בעובדיהם. בסקירה להלן, נסביר אילו סעדים מעמיד החוק בישראל לרשות המעסיק כדי

קרא עוד
גניבת טלפון נייד

גניבת טלפון נייד, למרבה הצער, אינה עניין יוצא דופן במדינת ישראל. למעשה מבין עבירות הגניבה המתבצעות בארץ, גניבה של טלפונים ניידים הפכה נפוצה מאוד בשנים

קרא עוד
עבירות פריצה

עבירת פריצה היא, כלשונה, עבירה של כניסה בלתי חוקית של מאן דהו למקרקעין, רכב או רכוש כל שהוא השייך לאדם אחר. זאת, כמובן, כאשר מטרת

קרא עוד
עבירות מעין גניבה

כל אדם בר דעת יודע להגדיר מהי עבירת גניבה. מדובר בנטילת רכוש השייך לאדם או לעסק ללא רשות ושלא במטרה להשיב את הרכוש הגנוב לבעליו.

קרא עוד
עבירות גניבה – עונש

אחת העבירות הנפוצות ביותר בישראל, בדומה למה שקורה במרבית המדינות בעולם, היא עבירת הגניבה. עם זאת, קיים שוני מהותי בענישה על עבירות גניבה שונות במקומות

קרא עוד
ייצוג משפטי בעבירות גניבה

עבירת גניבה היא אחת העבירות העתיקות ביותר. הראייה הטובה ביותר לכך הינה העיסוק בנושא בכל מערכת חוקים שהתקיימה לאורך ההיסטוריה, כולל חוקי התורה היהודית. גם

קרא עוד