עבירות תגרה

הרגשת הביטחון בעת הימצאות במרחב הציבורי הינה חלק מהותי מאוד מחייי היום יום של כל אחד מתושבי מדינת ישראל. בדיוק בשביל למנוע את החשש של הפרט להסתובב ברחובות לבדו, קיימים חוקי העונשין ובתוכם מקבץ החוקים הרבים הקשורים באלימות. כל מטרת החוקים הללו היא לספק לאזרחי ישראל סביבה בטוחה ושלווה, להם ולילדיהם.

עבירת תגרה – לשון החוק

כחלק מחוק העונשין, תשל”ז-1977 ניתן למצוא את סעיף 191 המגדיר את האיסור על כל אדם להשתתף שלא כדין בתגרה במקום ציבורי. עבירות תגרה מוגדרות בתור עבירות מסוג עוון.

 

האם יש חשיבות לתוצאה של התגרה?

סעיף החוק הקשור בעבירות תגרה הוא קצר וברור, הוא אינו כולל התניות הקשורות בכמות האנשים, משך זמן התגרה או התוצאה שלה. תוצאות התגרה עשויות להוביל להגשת אישומים נוספים מלבד עבירות התגרה. אך, לצורך האישום בעבירות תגרה מספיקה הוכחת השתתפות של הנאשם במאורע.

 

עבירה משותפת – כל המשתתפים הם חלק

אחד האלמנטים השונים בין עבירות אלימות אחרות לבין עבירת תגרה הינה העובדה שבדרך כלל בעבירות אלימות ישנם שני צדדים מנוגדים, האדם או קבוצת האנשים אשר תקפה, פגעה, שדדה וכו’. לעומת זאת, בעבירת תגרה כל הצדדים שהשתתפו בתגרה נחשבים לאשמים, זאת ללא משמעות למי יזם את התגרה ומי רק נגרר וכיוצא בזאת.

לעובדה ששני הצדדים מוגדרים כחשודים בביצוע העברה ישנה השפעה משמעותית על מהלך ההליך המשפטי והפלילי וגם על הצורך בייצוג הולם ונכון.

עבירות תגרה
עבירות תגרה

כשהצד השני מקבל הצעה

אחת הדרכים של הפרקליטות ושל חוקרי המשטרה לסגור תיקים באופן מהיר ומוסדר הינה מתן העסקאות טיעון. במסגרת אלו, בדרך כלל ישנה הודאה באשמה או הפללה של צד נוסף בתיק וכתגמול על כך, הנאשם מקבל הקלה בעונש.

במקרים של תגרה, עשוי הצד השני שהיה נוכח בתגרה לקבל עסקה מהסוג ולהפיל את מרבית העונש והאחראיות על נאשם אחד.

 

מהו העונש על עבירות תגרה?

העונש על עבירות התגרה עצמה הינה עד שנת מאסר אחת. עם זאת, חשוב לזכור שאל סעיף עבירות התגרה עשויים להצטרף עבירות אלימות נוספות אשר נבעו כתוצאה מהתגרה. במקרים אלו העונש עשוי להצטבר ולכלול בתוכו גם גילום של העבירות הנוספות שבצעו במהלך התגרה.

 

עבירות נוספות שיכולות להגיע יחד עם עבירות תגרה

חשוב להבין את הסיטואציה המורכבת המתרחשת בעת תגרה. ישנם סוגים שונים של תגרות ומקרים שונים בהם יכולה להתרחש בתגרה. בהתאם לכך, גם התוצאה הסופית עשויה להשתנות.

דוגמה פשוטה הינה תגרה בין שני אנשים או שתי קבוצות אשר התרחשה במקרה, למשל שתי קבוצות צעירים אשר בילו במועדון או בר והיו ביניהם מחלוקות. בהן עשויה להיות פגיע ברכוש או בגופו של אדם. כתוצאה מכך עשויים בנוסף לעבירות תגרה גם להיות מופנות כלפי הנאשמים עבירות רכוש ועבירות אלימות למיניהן.

 

מטרת החוק

המטרה הברורה של החוק היא למנוע את התופעה של תגרות במרחב הציבורי. יש לכך מספרים סיבות וצרכים והם כולם קשורים בהרגשת הביטחון של תושבי המדינה ולשמירה על ביטחון האדם ורכושו.

הסיבה הראשונה קשורה בצורך לשמור על הרגשת ביטחון. באם היינו מסתובבים ברחובות ורואים בכל עבר קבוצות אנשים המעורבות בתגרות, היינו חוששים לחיינו. תופעה זו הייתה מקטינה את התיירות (הפנים והחוץ), פוגעת בכלכלה ובאורח החיים של אזרחי המדינה.

הסיבה השנייה היא שמירה על הביטחון האישי של כל פרט ועל רכושו. בעת תגרות עשויים להיות נפגעי משנה שאינם קשורים למאורע.

הסיבה השלישית הינה סיבה פסיכולוגית-חברתית, אנשים המעורבים באופן קבוע במקרי אלימות, עשויים להיות אלימים כלפי אנשים או רכוש ובצורה זו לפגוע באנשים חפים מפשע ובעצמם להיות מעורבים בעבירות חמורות יותר מאשר עבירות תגרה.

 

מה נכון לעשות בעת זימון לחקירה

חשוב להבין ולזכור, כל דבר שתומרו במהלך המעצר, הזימון למעצר, החקירה וכן אלאה נחשב למידע שמסרתם מיוזמתכם ולכן הוא קביל לשימוש כנגדכם בבית המשפט. נוסף לכך, זכרו שמנגידכם עומד אדם או קבוצה אשר היו מעורבים באותו האירוע והמטרה שלהם היא להגן על עצמם בלבד. לכן, הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא להיוועץ עם עורך דין ולהבין מהן האפשרויות שלכם ומהו התהליך שצפויי לקרות בהמשך הדרך.

 

כל השלבים בהם חשוב להיוועץ עם עורך דין

עורך הדין הפלילי צריך ללוות אתכם לאורך כל התהליך, החל מהמעצר הראשוני ועד לסיום ההליכים (בין אם מדובר במחיקת תיק וסגירתו או בהעמדה לדין).

 

בשלב המעצר הראשוני והחקירה

במקרה של עבירות תגרה, אתם עשויים להיות עצורים במקום, ממש אחרי אירוע התגרה, או להיות מזומנים מאוחר יותר לחקירה במשטרה. לאורך כל התהליך הנ”ל חשוב מאוד שיהיה לצידכם עורך דין פלילי המתמחה בתחום. העורך דין יוכל לייעץ לכם מה לענות בחקירה, לוודא שהחקירה מתנהלת כדין ולנסות לסגור לכם את התיק עוד בטרם הגשת כתב האישום.

 

לאחר הגשת כתב האישום

במידה ויוחלט על הגשת כתב אישום בתיק שלכם, בתובע המשטרתי יבחן את התיק ויחליט על דרך ההמשך. במידה ויוחלט על הגשת כתב אישום עורך הדין ילמד את התיק ויפעל לסגירת התיק ולגניזתו.

 

שלב המשפט

במידה והתיק יוגש אל בית המשפט, עורך הדין יהיה אמון על ההגנה שלכם ועל הקלת העונש במידת האפשר. בכל מקרה, גם לאחר קבלת פסק הדין, ניתן להיעזר בעורך הדין לצורך ערעור, הגשת בקשות לאי הפללה בפלילים ועוד.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

שאלות ותשובות בנושא

התשובה לשאלה זו היא פשוטה וקל המאוד, כן! על פי החוק בישראל (על פי סעיף 34(ב) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), תשנ”ו-1966, יש לכל אדם זכות להתייעץ עם עורך דין במקרה של מעצר.

החוק בישראל מעניק לכל אדם את הזכות לייעוץ וייצוג על ידי עורך דין. על כן, למי שאין בידיו להשיג את השירות הזה באופן עצמאי, ניתנת האפשרות של ייצוג על ידי סנגור ציבורי.

החוק בישראל מחלק את העבירות ל-3 קבוצות עיקריות, החלוקה הינה לפי חומרת העבירה ולפי חלוקה זו נקבע טווח העונש הניתן בעבירה מהסוג. עבירה מסוג עוון מוגדרת כעבירה שהעונש בגינה עומד על מעל 3 חודשי מאסר ועד לכל היותר 3 שנות מאסר. בנוסף לכך, יכול להיות גם עונש בצורת קנס כספי, זאת בנוסף או במקום חודשי המאסר.

במקרה כזה חשוב מאוד לבחור עורך דין מומחה, אשר יעזור לכם להביא את כל הראיות שיוכיחו כי לא הייתם שותפים בתגרה. חובת ההוכחה היא עליכם.

אגרוף

מידע נוסף סביב הנושא

כיצד להתמודד עם עבירת אלימות חמורה

אחת הרעות החולות בחברה הישראלית, ולמעשה בכל חברה, זוהי האלימות. אלימות נובעת מטבע האדם, שהוא יצור אמוציונלי לעיתים, וכאשר הוא מאבד את עשתונותיו מכל סיבה

אלימות במשחקי כדורגל

כדורגל הוא ללא ספק הספורט הפופולארי ביותר בישראל. במדינה שתרבות הספורט שלה מוטלת בספק, עדיין מצליחים חלק מהמשחקים להביא אליהם רבבות אנשים, שצמודים אחד לשני

תקיפה בנסיבות מחמירות

עבירות של תקיפה הן די שכיחות, לצערנו, בישראל של השנים האחרונות. החברה הישראלית מפולגת מאוד ולכן, יש הרבה מאוד אירועי תקיפה כאלו ואחרים, כאשר אחדים

איומים בטלפון

איומים הם נושא מפחיד מאוד, ובפרט כשמדובר באיומים המתבצעים מתוך כוונה עבריינית או עסקית, שנועדה לשבש את חייו של אדם אחר ו / או לגרום

תקיפה בידי האחראי

אחריות היא מילה גדולה מאוד שלא מתאימה לכל אחד. במהלך החיים, אנשים מקבלים אחריות על אנשים אחרים, בין אם מתוך בחירה ובין אם מכורח הנסיבות.

תקיפת בן או בת הזוג

היחסים בין בני זוג יכולים להיות מאוד מורכבים לעיתים. אנשים אשר מנהלים מערכת יחסים זוגית חווים הרבה מאוד עליות ומורדות, והאחוז הגבוה של המתגרשים במדינת