העלמת מס

העלמת מס היא עבירה פלילית לכל דבר ועניין, שבצידה הן קנסות כבדים והן עונשי מאסר. המשמעות של עבירות העלמת מס הינה הימנעות מתשלום מיסים שהיא חובתו של כל אזרח במדינת ישראל לפי החוק.

בסקירה זו נסביר מדוע העלמת מס נחשבת כעבירה פלילית, מי מבצע העלמת מס ואיך מדינת ישראל מתייחסת לזה, באילו שיטות מתבצעת העלמת מס, אילו פעולות ננקטות כטקטיקות אכיפה והרתעה נגד עברייני מס בישראל, אילו עונשים מקבלים על העלמת מס, ומהן הדרכים שבהן עו”ד פלילי עשוי לסייע במקרה של חשדות או אישומים בעבירות העלמת מס.

 

מי מבצע העלמת מס?

העלמת מס מתבצעת במקרים רבים על ידי בעלי עסקים בקנה מידה שונה, שמעוניינים להקטין את חבות המס שלהם למס הכנסה ומע”מ. מדובר בעבירה פלילית כאמור, שחוטאים בה עצמאים מכל הסוגים: החל מבעלי עסקים קטנים שנמנעים מהפקת קבלות על הכנסותיהם או מנפחים הוצאות, דרך בעלי עסקים גדולים יותר שמקימים לעתים “חברות קש”, ואף רואי חשבון, שמעלימים בחלק מן המקרים הללו עין, ומאפשרים למנגנון העלמת המס לפעול באין מפריע.

 

מדוע העלמת מס נחשבת כעבירה פלילית?

אף שאנשים רבים אינם בהכרח מודעים לכך, העלמת מס פוגעת לא רק ברשויות המיסים, אלא גם באזרחי המדינה שמשלמים מיסים כחוק. היות ותקציב המדינה נשען על המיסים שמשלמים לה אזרחיה, במקרים שבהם נוצר פער משמעותי בהכנסות המדינה ממיסים של בעלי עסקים בארץ, השלמת הפערים הללו מתבצעת מכיסם של העובדים השכירים בישראל.

מלבד המשמעויות הפיננסיות והחברתיות שנלוות להעלמת מס, ישנן גם ההשלכות המוסריות. אזרח שאינו לוקח חלק בתשלום המיסים כיתר האזרחים במדינה, נהנה מכל הזכויות שזולתו נהנים מהן, מבלי שישא בנטל המוטל עליהם.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

איך החוק בישראל מתייחס להעלמת מס?

מערכת המשפט בישראל רואה עבירות העלמת מס בחומרה, ולפיכך נוטה להחמיר עם עברייני מס, ולו כדי לייצר מנגנון הרתעה שימנע מהעלמת מס להפוך למכת מדינה שתפגע בתקציב המדיני באופן בלתי הפיך. כאשר נישום נחשד בהעלמת מס הוא חשוף לסנקציות מגוונות – החל מקנסות כבדים, דרך הגבלת הפעילות העסקית בעסק ועד עונשי מאסר במקרים של העלמת מס שיטתית ובסכומים גבוהים יחסית.

מפאת חומרתם של העונשים בגין עבירות העלמת מס בארץ, בכל מקרה בו עולה חשד למעורבות בביצוע עבירות אלה, חשוב לפנות בהקדם האפשרי לייצוג משפטי מקצועי.

 

באילו שיטות מתבצעת העלמת מס?

העלמת מס מתבצעת בשלל דרכים, כאשר בין הדרכים היותר נפוצות וידועות ניתן למנות הגשת בקשה להחזרי מס, ללא זכאות ממשית לקבלתם. פעולה זו מתבצעת לעתים על ידי דיווח חלקי בלבד על ההכנסות מהעסק, בשיטה של “עבודה בשחור”, קרי – קבלת תשלום בעסק ללא הנפקת קבלות, או בשיטה של דיווח על הוצאות כוזבות בעסק, המצהירות על עסקאות שלא נעשו בפועל.

כמו כן, נוהגים מעלימי מיסים להציג לעתים מצג שווא על מנת לקבל החזרי הוצאות בעסק, למשל: רישום של הוצאות אישיות בתור הוצאה עסקית, רישום שקרי של עיר המגורים כדי לקבל הטבות מס המוקצות לתושבי אזורים גיאוגרפיים מסוימים, וכן רישום כוזב של המצב האישי של בעל העסק. בנוסף, העלמת מס מתבצעת כיום גם בכלים טכנולוגיים מתקדמים לרבות שימוש במטבעות וירטואליים וקריפטוגרפיים.

 

האם כל ניסיון להפחתת חבות המס הוא בגדר העלמת מס?

כל בעל עסק ובכלל – כל אזרח גם אם הוא עובד שכיר, שואף להקטין למינימום האפשרי את חבות המס שלו. כמובן, השאיפה לשלם פחות מיסים היא אך טבעית ואין בה כשלעצמה משום העלמת מס. במקרים שבהם הנישום מקפיד להצהיר על הכנסותיו כחוק, מבלי להסתיר או לסלף את העובדות, אך עושה שימוש בטכניקות חוקיות לתכנון מס, לא מדובר בהעלמת מס גם כן.

השוני בין עבירה של העלמת מס לבין תכנון מס חוקי, הוא למעשה האמצעים שבהם נעשה שימוש. בעזרת ייעוץ של רואה חשבון מיומן ועו”ד פלילי בעל ניסיון ניתן בהחלט להבין היכן עובר הקו הדק שבין תכנון מס להעלמת מס שהיא בגדר עבירה על החוק.

 

אילו עונשים מקבלים על העלמת מס במדינת ישראל?

העלמת מס עלולה להיות מסווגת באחד משני אופנים שמשפיעים על רף הענישה בצידה: בתור עבירת מס טכנית או בתור עבירת מס מהותית. המשמעות של עבירת מס טכנית, היא שזוהי עבירה על הוראות החוק הנוגעות לתשלום מיסים אך כזו שאין בבסיסה כוונה פלילית של ממש.

לכן כאשר העלמת מס טכנית מגיעה לדיון בבית משפט, היא עלולה להוביל לקבלת עונש מאסר שנע בין שנה לשנתיים, או להבטלת דרישת תשלום של קנס בשיעור שיקבע על ידי בית המשפט. לעומת זאת, עבירות מס מהותיות הן עבירות מיסוי שגוררות עונשים כבדים יותר, היות וקיימת בבסיסן כוונה פלילית ברורה. העונשים הניתנים בגין עבירת מס מהותית נעים בין 5 -7 שנות מאסר וקנסות כספיים גבוהים במיוחד.

 

כך עו”ד פלילי עשוי לסייע במקרה של חשדות או אישומים בעבירות העלמת מס

בין אם נחשדתם או נאשמתם בביצוע העלמת מס טכנית או העלמת מס מהותית, הרי שבכל מקרה מדובר על עבירה פלילית שעונשים לא רצויים בצידה. בהתאם לכך, במצבים מסוג זה חובה לפנות ללא שהות להתייעצות עם עורך דין פלילי שמתמחה בתיקי העלמת מס, אם ברצונכם לצמצם את הפוטנציאל לפגיעה מרחיקת לכת בשמכם הטוב, בעסק שלכם ובזכויותכם האישיות.

כל המידע המוצג במסגרת מאמר זה מובא לידיעה כללית בלבד, איננו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום פנים ואופן. במידה ונדרשים ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי או ליווי משפטי לטובת טיפול במקרה ספציפי, יש לפנות בהקדם לקבלת סיוע משפטי פרטני של עורך דין פלילי מורשה.

 

העלמת מס
העלמת מס
רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עבירות מס
עבירות מס בקנס מנהלי

קנסות מנהליים הם בין האמצעים היעילים ביותר שרשויות המיסים בארץ עושות בהם שימוש להתמודדות עם נישומים שביצעו עבירות מס קלות יחסית, ובכדי ליצור מנגנון הרתעה

קרא עוד
עבירות מס כעבירות מקור

עבירות מס הן עבירות פליליות לכל דבר ועניין, אשר עשויות להתבצע באחת משתי תצורות: בתור עבירות מס הנלוות לעבירות מסוגים אחרים, או בתור עבירות מס

קרא עוד
חשבוניות מס פיקטיביות

הנפקה או קבלה של חשבוניות מס פיקטיביות, אף שאנשים רבים בארץ אינם בהכרח מודעים לכך, נחשבת כעבירה פלילית לכל דבר ועניין במדינת ישראל ובכלל. הנפקת

קרא עוד