אלימות נשים

אלימות המתרחשת בתוך המשפחה, ובפרט אלימות נשים, נחשבת לעבירה פלילית, אשר בית המשפט מחמיר עם העוברים אותה. כאשר עולה חשש כי החלה חקירה בנושא אלימות נשים, או כאשר את בצד הפגיע במקרה זה, יש לפנות במהירות האפשרית לייעוץ עו”ד פלילי או עורך דין עבירות אלימות המנוסה בתחום זה.

עורך הדין יוכל לכוון את הלקוח ולהמליץ על המשך התביעה ודרך ניהול המשפט, וינסה למנוע  מהלקוח להיכנס למצבים אשר עלולים יהיו להפליל אותו מאוחר יותר. ככל שהפניה לעורך הדין תיעשה בשלב מוקדם יותר, כך יוכל עורך הדין לסייע יותר ביעילות ללקוח אותו הוא מייצג.

מהי אלימות נשים?

אלימות נשים יכולה להתבטא בצורות שונות ובדרגות חומרה שונות:

 

אלימות פיזית

אלימות פיזית תתבטא בהפעלת כוח גופני כלפי האישה, למשל בעיטות, סטירות, או כל פגיעה שמתבטאת בכפייה ופגיעה, לרבות עבירות מין או אונס. האישה הנדונה לאלימות פיסית תרגיש מבוזה, מושפלת וכאובה. באלימות זו משתמש הצד הפוגע בעליונותו הפיזית על האישה, המהווה את הקורבן לאלימות זו.

 

אלימות כלכלית

אלימות כלכלית תתבטא בפגיעה במקור ההכנסה של האישה, בין אם מדובר על חוסר אפשרות ומתן ליציאה לעבודה ובין אם מדובר על השתלטות על משכורת או חשבון בנק. בכל מקרה של אלימות כלכלית תסבול האישה מחוסר עצמאות וחוסר יכולת לשלוט בגורלה.

 

אלימות נפשית

אלימות נפשית, נחשבת גם היא לאלימות נשים בחומרה זהה. אלימות זו עלולה להתבטא בהשפלות באופן מילולי, ובסוגי פגיעה אשר מותירים על האישה צלקות נפשיות ומאיימים על שלומה הרגשי.

אלימות נשים
אלימות נשים

שכיחות תופעת האלימות נגד נשים והבעייתיות הנלווית אליה

לאחרונה, אנו שומעים על מקרי אלימות נשים רבים, בקרב כל פלחי האוכלוסיה הקיימים, מבחינת השכלה, מקום מגורים גיאוגרפי ועיסוקים שונים. החשש הגדול מעבר לעובדה שאלימות הינה פוגענית ודורשת התערבות של גורמי בריאות ורווחה, היא עלולה להוביל לרצח ולפגיעה בלתי הפיכה בקרב הנשים.

יש להפריד את האישה ממקור האלימות באופן מיידי, באמצעות הרחקתה מהבית, ושליחתה למקום מוגן. כדאי לערב במקרה של אלימות, עורך דין עבירות אלימות בשלבים המוקדמים של התהליך, כדי שאפשר יהיה למזער את הנזקים ולהציל את האישה מאווירה ומקום פוגעניים באמצעות צו הרחקה, הגשת תביעה פלילית ועוד.

 

העונשים הקבועים בחוק בגין אלימות נגד נשים

בית המשפט נוטה להחמיר במקרי אלימות בתוך המשפחה, ובמיוחד במקרי אלימות נשים. בשלב הראשון יוחזק החשוד באלימות במעצר עד תום ההליכים, אשר השחרור ממעצר זה אינו כה פשוט ודורש את שכנוע בית המשפט בנחיצות ובהצדקת פעולה זו.

העונשים שבית המשפט יכול להטיל על עבירה של אלימות במשפחה הינם כפולים מאשר בעבירות דומות אשר לא מתרחשות בתוך המשפחה, כמו במקרה של חבלה אשר עונשה עלול להגיע עד ל-6 שנות מאסר או עבירת תקיפה אשר עונשה מגיע עד ל-4 שנות מאסר.

עו”ד פלילי אשר יטפל בתביעה זו ינסה לנהל את המשפט באופן אשר יטיל על עובר העבירה את העונש המקסימלי האפשרי. במקרה הנגדי, עורך הדין המייצג את מי שפעל באלימות ינסה להשיג את ביטול ההליך המשפטי בנימוקים שונים

 

אלימות נשים וחשיבות הטיפול בתיק התביעה על ידי עורך דין עבירות אלימות

חשוב כי הטיפול בתיק התביעה יתבצע על ידי עורך דין עבירות אלימות, אשר מכיר מקרים דומים ובעל ניסיון בהתמודדות מול גורמים אלה. בעבירות של אלימות נשים מעורבים גורמים נפשיים ורגשיים רבים, ולפעמים אף עתיד הילדים מונח על הכף.

תביעות אלו צריכות לקחת בחשבון את כל המערך המשפחתי השלם והסבוך יותר, והדרישה לשמור על המרקם המשפחתי החשוב כל כך. למרות שמי שפועל באלימות כלפי האישה, למעשה גם פועל כנגד הילדים, יש להקפיד לא לשסות צד אחד כנגד הצד השני, כדי לשמור על שלומם הנפשי של הילדים גם בעתיד.

עו”ד פלילי המנהל תיק זה צריך לחשוב על דרכים יצירתיות אשר יוכלו לגשר על כל הבעיות הקיימות בתיק מבלי לפגוע בצדדים אשר נזקקים להגנה.

 

האם לנאשם ישנה אפשרות להביע חרטה בעבירות אלימות נשים?

כאשר החשוד בעבירות אלימות מביע חרטה על עבירות אלו, עשוי בית המשפט להתחשב בחרטה ולהקל מעונשו. בית המשפט מתחשב במקרה המיוחד של בני המשפחה, ומנסה להשליט שלום בית, פעמים רבות, לטובת הילדים. חרטה זו יכולה להתקבל רק אם הצד השני, הנפגע, מוכן לקבל חרטה זו ולמחול על פגיעותו הרבה.

בנוסף, למרבה הצער ישנם מקרים בהם ישנם האשמות שווא, בה נעצר החשוד למרות שלכאורה לא ביצע שום עבירה. במקרה זה נדרש עורך דין עבירות אלימות לנקות את שמו של החשוד ולהוכיח בבית המשפט את זכאותו.

 

לסיכום

אלימות נשים הינה עבירה פלילית, אשר בשנים האחרונות נעשית שכיחה יותר ויותר בקרב כל פלחי האוכלוסייה. עורך דין פלילי או עורך דין עבירות אלימות אשר מנהלים את המשפט בתחום זה, נדרשים לפתור בעיות רבות, אשר חלקן מערבות את ילדי הזוג ואת עתידם ומסכנות את המרקם המשפחתי.

יש לזכור כי אלימות נשים יכולה להיות מסוגים שונים, ולאו דווקא אלימות פיזית. אלימות עלולה להתבטא באופן כלכלי ונפשי, אשר יסבו נזקים לא פחות חמורים. בית המשפט מתייחס בחומרה לעבירות אלימות נשים ולאלימות בתוך המשפחה, כך שהוא יכול לפסוק עונשים כפולים בהשוואה לעבירות דומות שלא נעשות בקרב המשפחה.

 

כל המידע המוצג במסגרת מאמר זה מובא לידיעה כללית בלבד, איננו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום פנים ואופן. במידה ונדרשים ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי או ליווי משפטי לטובת טיפול במקרה ספציפי, יש לפנות בהקדם לקבלת סיוע משפטי פרטני של עורך דין פלילי מורשה.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

שאלות ותשובות בנושא

בשנים האחרונות הולכת ומתגברת התופעה הפסולה של אלימות שמופנית כלפי נשים, כאשר התוקף הוא לרוב בן הזוג של האישה. מקרי אלימות רבים מסוג זה הם אלימות פיזית שמופנית כלפי האישה, אך גם מקרים של אלימות מילולית, אלימות כלכלית, אלימות נפשית או מינית יוכלו להיחשב כאלימות כנגד נשים.

בתי המשפט בישראל נוטים להחמיר כאשר מדובר על מקרי אלימות במשפחה, לרבות מקרי אלימות של בן הזוג כנגד האישה. במידה ובית המשפט מוצא את התוקף כאשם בעבירות אלימות כנגד נשים, התוקף יעמוד בפני עונש פוטנציאלי של עד 6 שנות מאסר בגין חבלה או עד 4 שנות מאסר בגין תקיפה.

במידה ובן הזוג של האישה נהג כלפיה באופן אלים ותוקפני, על האישה להגיש נגדו תלונה במשטרה ולפנות לעורך דין פלילי, שיוכל לסייע לה בכל הקשור להיבטים המשפטיים של המקרה – לרבות הגשת בקשה לבית המשפט להוצאת צו הרחקה כנגד הגבר או בקשות אחרות בהתאם למקרה.

ישנם מקרים בהן הנשים מפחדות להגיש תלונה כנגד בן הזוג, או שלא מעוניינות לעשות זאת כדי לשמור על שלום בית. עם זאת, מדובר בטעות – מקרי אלימות במשפחה מעידים על בעיות קשות אצל הצד התוקפן. במקרים אלו ישנה חשיבות רבה לפעול במהרה, ולא להישאר במקום שבו ישנה אלימות!

אישה בוכה

מידע נוסף סביב הנושא

כיצד להתמודד עם עבירת אלימות חמורה

אחת הרעות החולות בחברה הישראלית, ולמעשה בכל חברה, זוהי האלימות. אלימות נובעת מטבע האדם, שהוא יצור אמוציונלי לעיתים, וכאשר הוא מאבד את עשתונותיו מכל סיבה

אלימות במשחקי כדורגל

כדורגל הוא ללא ספק הספורט הפופולארי ביותר בישראל. במדינה שתרבות הספורט שלה מוטלת בספק, עדיין מצליחים חלק מהמשחקים להביא אליהם רבבות אנשים, שצמודים אחד לשני

תקיפה בנסיבות מחמירות

עבירות של תקיפה הן די שכיחות, לצערנו, בישראל של השנים האחרונות. החברה הישראלית מפולגת מאוד ולכן, יש הרבה מאוד אירועי תקיפה כאלו ואחרים, כאשר אחדים

איומים בטלפון

איומים הם נושא מפחיד מאוד, ובפרט כשמדובר באיומים המתבצעים מתוך כוונה עבריינית או עסקית, שנועדה לשבש את חייו של אדם אחר ו / או לגרום

תקיפה בידי האחראי

אחריות היא מילה גדולה מאוד שלא מתאימה לכל אחד. במהלך החיים, אנשים מקבלים אחריות על אנשים אחרים, בין אם מתוך בחירה ובין אם מכורח הנסיבות.

תקיפת בן או בת הזוג

היחסים בין בני זוג יכולים להיות מאוד מורכבים לעיתים. אנשים אשר מנהלים מערכת יחסים זוגית חווים הרבה מאוד עליות ומורדות, והאחוז הגבוה של המתגרשים במדינת