תקיפה מינית

מתי הטרדה מינית תהיה תקיפה מינית?

הטרדה מינית היא מעשה בו אדם אחד פוגע באחר במעשה בעל אופי מיני, כדוגמת כפיית מין, נגיעה ללא הסכמה ואפילו אוננות בציבור כך שאנשים רואים את המעשה. תקיפה מינית היא מקרה פרטי של הטרדה מינית בו בהכרח יש אלמנט של אלימות. כלומר, כפייה והפעלת כוח על אחר תוך מעשה מיני וניצול האחר. כמובן שכמו בכל הטרדה מינית המעשה חייב להיות מאופיין באי הסכמה מצד הנפגע בסיטואציה.

 

הטרדה מינית בנסיבות מחמירות

ישנם הרבה מעשים אשר יכולים להיתפס, וגם כאלו אשר הם באמת מעשים מגונים וכיוצא בכך גם הטרדות מיניות. על מנת שזאת אכן יהפוך להיות תקיפה מינית, יש הכרח כי המעשה יהיה תחת נסיבות מחמירות והן בהקשר תקיפה מינית, הפעלת כוח או ביצוע המעשה תוך איומים. מתוך הבנה כי מעשה מגונה הנעשה בכוח הופך את הפגיעה לפגיעה פיזית בשילוב הפגיעה המינית בהתאם לאופי המעשה.

 

הקשר בין הפוגע לנפגע

תקיפה מינית לא תהיה רק מקרה של הטרדה מינית אשר נעשה בו כוח ברור, אלא גם במקרה בו הקשר, מערכת היחסים, בין שני הצדדים היא איננה שוויונית ומאוזנת וזאת כדוגמת יחסי מרות, כלומר מתוך ניצול יחסי המרות בין השניים על מנת לקיים מעשה מיני ללא הסכמה חופשית של הנפגע במעשה.

החוק מתייחס ספציפית ליחסי מרות מתוך הבנה כי קשה לאדם אשר נתקל בסיטואציה בעלת אופי מיני, או כל סיטואציה, לנהוג ברצון חופשי ולהסכים באופן חופשי בשל המתח אל מול בעל התפקיד הניצב מולו.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

תקיפה מינית כלפי נשים

בשנים האחרונות נראה כי אחת התופעות שהכי עלו לכותרות ונשארות שם היא תופעת האלימות כלפי נשים, כולל תקיפות מיניות. גברים רבים בישראל נתפסים ומואשמים בגין תקיפות מיניות שביצעו כלפי נשים, בין אם בנות הזוג שלהן או במקרים מסוימים אפילו נשים אקראיות. בגלל שהאישה לרוב נתפסת כיותר חלשה אל מול הגבר, הנושא מאוד מעורר את השיח הישראלי במטרה למנוע ולגנות את התופעה.

 

מה לעשות אם חוויתי תקיפה מינית?

קודם כל לשתף ולקרוא לעזרה. גם אם לא מובן כל כך מידת ההשפעה וההבנה של המקרה חשוב וכדאי לפנות למרכזי סיוע ולאנשי מקצוע על מנת להתחיל תהליך שיקום אך גם על מנת להתחיל תהליך פלילי. זאת רק בהתאם לרצון האדם אשר חווה את התקיפה ומתוך הבנה של התהליך.

על מנת שזה אכן יהיה תהליך יחסית מיטבי, חשוב להבין תחילה עם איש מקצוע מה המשמעות של הליך משפטי, יתרונות וחסרונות ומשם להחליט האם לפתוח באחד כזה.

 

קצבת נכות לנפגעות תקיפה מינית

נתון מעניין וחשוב הוא נושא הקצבאות לנפגעי תקיפות מיניות תחת הכותרת של קצבת נכות המשולמת מהביטוח הלאומי. תקיפה מינית יכולה להותיר צלקת ופגיעה נפשית חמורה לאורך זמן אשר יכולה לפגוע באופן ממשי בתפקוד השגרתי והעצמאי של הנפגע במהלך היום יום. במידה ואכן ניתן להוכיח כי התפקוד נפגע לאור הפגיעה, הוא יהיה זכאי לקבל קצבת נכות להתמודדות עם המשך חייו.

 

דיון משפטי בעניין תקיפה מינית

כמובן שתקיפה מינית היא עבירה על החוק ועל כן, המדינה יכולה להעמיד לדין את מי שנתפס מבצע עבירה שכזאת הכוללת אופי מיני ואלימות או ניצול כוח כלשהוא. אך בשונה משאר העבירות הנדונות בבית משפט, לתקיפות מיניות ולתיקים בעלי אופי מיני באופן כללי, יש אפשרות להתקיים בדלתיים סגורות, כלומר ללא אפשרות של אנשים חיצוניים שבית המשפט לא אישר להיכנס ולשמוע את הדיון.

כמובן שזאת יעשה במקרה שבו יש עילה להגנה על אחד מהצדדים בדיון.

 

עונש על תקיפה מינית

תקיפה מינית יכולה להיות בכל מיני חומרות ונעה על ספקטרום רחב של מעשים מיניים שיכול לעשות אחד לאחר ללא הסכמתו. באופן כללי תקיפה מינית, בשל היותה מאופיינת באלימות וכוח, הופכת כל מקרה של הטרדה מינית לחמור יותר ובהתאם גם מקפיצה את העונש אשר יקבל מבצע העבירה באם לא היה מערב כוח או ניצול של יחסי מרות במעשה שביצע ללא הסכמה של האחר. העונש המירבי הוא 20 שנות מאסר, בדומה לעונש על אונס.

 

התיישנות על תקיפה מינית

בדומה לכל עבירה אחרת, ולמרות שמדובר בעבירות מאוד חמורות ועל פניו אין סיבה כי התיישנות תחול גם כאן, גם על תקיפות מיניות עשויה להחל תקופת התיישנות. משך תקופה זאת תלוי בגילו של הקורבן בעת ביצוע המעשה, כלומר באם היה הוא קטין, יהיה ניתן לשפוט את מבצע העבירה גם שנים רבות אחרי אל מול מצב בו התבצע אותו המעשה אך הנפגע היה בוגר ולא קטין.

 

תביעה אזרחית

לא רק שניתן להעמיד לדין אדם אשר ביצע תקיפה מינית באחר ולתת לו עונש מקסימלי של עד 20 שנות מאסר, יכול הנפגע בעת ביצוע המעשה גם להגיש תביעה אזרחית כנגד מבצע העבירה ולתבוע אותו לקבלת פיצויים. חשוב לדעת כי גם במקרה זה, של תביעה אזרחית, חלה תקופת התיישנות והיא קצרה יותר ביחס לתקופת ההתיישנות החלה על המשפט הפלילי, בדבר עבירות מין פליליות.

תקיפה מינית היא מקרה של הטרדה מינית אשר מעורבים בה כוח, אלימות או ניצול יחסי מרות, כלומר תקיפה של ממש בעלת אופי מיני. הטרדות מיניות מעסיקות רבות את השיח הישראלי הציבורי, ונראה כי הסטטיסטיקה לא לטובתנו. בהמשך לכך, חשוב להמשיך לדווח על מקרים אליהם אתם עדים, או לפנות לייעוץ וליווי במידה והייתם מעורבים באירוע שכזה. חשוב לזכור כי גם חלה התיישנות על מקרים מסוג זה, ועל כן, כדאי לפנות לייעוץ.

תקיפה מינית

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
שאלות ותשובות בנושא תקיפה מינית

תקיפה מינית היא מעשה של הטרדה מינית אשר מתבסס ומעורבת בו אלימות. כלומר מקרה בו אדם כפה עצמו או השתמש ביחסי מרותו לצורך ביצוע מעשה מיני באדם אחר ללא הסכמתו. כמו כן, תקיפה מינית יכולה להתלוות לאישומים אחרים כדוגמת אונס או מעשים מגונים, אך היא תמיד תחמיר את העונש.

יחסי מרות בין אדם אחד לאחר, ובטח כאשר מדובר במקרה בו הנפגע הוא קטין, מביאים למצב לא מאוזן בו אחד הצדדים לא מרגיש בנוח או בחופשיות מספקת להגיד את דעתו ביחס למקרה או למעשה, כלומר לא ניתן לקבל הסכמה חופשית בדבר הצעה מסוימת או מעשה שעושה אדם אחר.

כאשר תקיפה מינית היא בעצם מקרה של אונס, כלומר אונס תחת נסיבות מחמירות אשר שולב בו כוח, מדובר בעבירה מאוד חמורה ובהתאם גם העונש עליה כזה – 20 שנות מאסר. עונש כבד יהיה רלוונטי גם תחת נסיבות מחירות נוספות כדוגמת מעורבות של קטינים במקרה.

על תקיפה מינית ניתן להעמיד לדין את מבצע העבירה, אך זאת רק בתנאי שלא חלה על המקרה התיישנות. בעצם מדובר בתקופה אשר לאחריה כבר לא ניתן להעמיד לדין את מבצע העבירה, זאת כתלות בגיל שלו, בעבירה בה הוא מואשם ובפרטים נוספים אשר נקבעים בחוק הישראלי.

מידע נוסף בנושא עבירות מין
סחיטה מינית באינסטגרם

אינסטגרם – הפלטפורמה הפופולרית ברשת לשיתוף תמונות וסרטונים, הפכה בשנים האחרונות גם לזירת פשע דיגיטלית. התופעה של סחיטה מינית ברשתות החברתיות, הידועה גם במונח “סקסטורשן”

קרא עוד
סחיטה מינית בפייסבוק

פייסבוק הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו. אנו משתמשים בה כדי להתחבר עם חברים ומשפחה, לשתף רגעים מיוחדים, ולצרוך חדשות ומידע. אך לצד היתרונות הרבים, טמונה

קרא עוד
סקסטורשן

סקסטורשן היא תופעה של סחיטה מינית ברשת, שבה אדם מאיים לפרסם תמונות או סרטונים אינטימיים של אדם אחר, אם הנסחט לא יעשה כמבוקשו. מדובר בתופעה

קרא עוד
מעשים מגונים

מה נחשב מעשה מגונה? עולם ההטרדות המיניות הוא עולם רחב מאוד ולא רק שמדובר בספקטרום של מעשים גם לחומרת המעשה יש משקל מאוד גדול בשאלה

קרא עוד