מעשים מגונים

מה נחשב מעשה מגונה?

עולם ההטרדות המיניות הוא עולם רחב מאוד ולא רק שמדובר בספקטרום של מעשים גם לחומרת המעשה יש משקל מאוד גדול בשאלה האם להעמיד לדין וכמובן שבשאלת העונש. מעשה מגונה הוא חלק גדול מתוך עולם זה והוא בעצם מגדיר מעשים אשר נעשים לצורך סיפוק, גירוי או ביזוי מיני. על פניו מדובר במעשה מיני אשר אין בו מין העבירה או החטא, אך בנסיבות מסוימות הוא הופך להטרדה מינית וניתן להעמיד עליו לדין ולהעניש בהתאם.

 

הטרדה מינית – מעשה מגונה

כאשר אדם מבצע מעשה מגונה באופן פרטי ללא נוכחות או מעורבות של אדם אחר אין בזה מן הבעיה, אך כאשר זאת נעשה בעירוב אדם אחר ללא הסכמתו, כמובן כי מדובר בהטרדה מינית. גם אם המעשה הוא לצורך העניין ללא מגע פיזי, עדיין באם היה נוכח אדם אחר ללא הסכמתו ורצונו להיות נוכח למעשה שבוצע, תהיה זאת הטרדה מינית, פחות חמורה בשל מגע פיזי, אך עדיין חמורה.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

מעשה מגונה בפומבי

הגדרה פרטית בתוך מעשה מגונה היא ההגדרה של מעשה מגונה בפומבי. מדובר במצב בו אדם מבצע מעשה מגונה על עצמו ובעצמו, ללא עירוב מגע פיזי של אדם אחר, אך בנוכחות אנשים אחרים ללא הסכמתם. לדוגמא, אוננות או התערטלות בציבור. למרות היעדר המגע, עדיין אנשים אשר חשופים למעשה נפגעים וחווים הטרדה מינית אשר יכולה להשפיע עליהם מאוד.

 

ענישה על מעשים מגונים

למרות כי מעשה מגונה יכול להיות בתחתית חומרת ההטרדות המיניות, עדיין יכול מבצע המעשה להישפט בגינו ולקבל עונש. הענישה מאוד רחבה בהמשך לכך שמדובר בספקטרום מאוד רחב של מעשים והיא תלויה בכל מיני גורמים. באופן כללי העונש יהיה עד 3 שנות מאסר, כך שמדובר בעונש יחסית קל ביחס לעבירות הטרדות מיניות אחרות, אך בנסיבות מסוימות ומחמירות הוא יכול לעלות גם להרבה יותר שנות מאסר.

 

מעשה מגונה בקטין

כל הטרדה מינית, ובאופן כללי כל עבירה אשר מתבצעת ומערבת קטין, נתפסת בעיני החוק כחמורה הרבה יותר. גם כאשר מדובר במעשה מגונה בקטין, העונש המקסימלי יכול להגיע גם ל-10 שנות מאסר מתוך הבנה כי המעשה חמור הרבה יותר הן מבחינת הצלקת הנפשית של הקטין והן מבחינת כך שמדובר בניצול של חסר ישע מעצם היותו קטין.

במקרים של מעשים מגונים בקטינים יש גם משמעות לקשר בין מבצע העבירה לקטין עצמו שכן קשר של חינוך, מרות ויחסי כוח כאלה ואחרים גורמים למעשה להיות חמור עוד יותר.

 

מעשה מגונה במרמה ובכוח

לא רק מעורבות וקשר לקטין במהלך מעשה מגונה גורמת לענישה להיות חמורה יותר, גם שילוב של כוח ומרמה לצורך ביצוע המעשה באדם אחר גורמת לו להיות בנסיבות חמורות יותר ובהתאם גם לעונש עליו. ישנן נסיבות מסוימות אשר יכולות לגרום לעונש להיות חמור יותר, וגם כאן הוא יכול לעלות באופן משמעותי ל-10 שנות מאסר באם אכן ייקבע כמעשה מגונה בנסיבות מחמירות.

 

תביעה אזרחית בין מעשים מגונים

ברור לכל כי מעשה מגונה הוא חמור ועל המדינה להעמיד לדין את מי שביצע מעשה מגונה באדם אחר או בפומבי ולהענישו. אך ישנה אפשרות נוספת למיצוי הדין וזאת על ידי הגשת תביעה אזרחית מצד הנפגע בעבירה. כלומר, אדם אשר בוצע בו מעשה מגונה או בנוכחותו ללא הסכמתו, יכול להגיש תביעה ולתבוע לקבלת פיצויים מהאדם אשר ביצע זאת בו או מולו.

 

מה עושים אם לא בטוחים האם כדאי לתבוע?

בגלל שבמעשה מגונה אין הכרח לאקט מיני מובהק כמו חדירה או מגע פיזי, ישנם מקרים בהם אדם יכול להרגיש כי בוצע בו מעשה מגונה אך האחר יכול לטעון כי אין בכך בסיס. במקרים רבים אדם אחד יכול לתבוע אחר בגין מעשה מגונה ובפועל לא יהיה ניתן להוכיח כי אכן המעשה התבצע לשם כך או כי לא הייתה הסכמה מספקת לביצוע המעשה. במקרים אלו, חשוב מאוד לפנות לעורך דין מיומן ומקצועי אשר ידע לעזור ולהוכיח את האמת.

 

מעשים מגונים במקום העבודה

מקרים מאוד נפוצים במדינת ישראל ובעולם כולו הוא הטרדות מיניות ומעשים מגונים במקום העבודה. דווקא בגלל שמדובר במקום עם הרבה אנשים מבוגרים ויחסי סמכות ומרות, פעמים רבות הגבול מטשטש ואנשים מוצאים את עצמם נפגעים במקום בו הם עובדים. חשוב מאוד שתהיה כתובת מיטבית ונעימה לאנשים אשר חווים דברים מסוג זה על מנת שכן יהיה מקום לשתף ולטפל במקרה.

למרות שמדובר במקום עבודה, ויכול להיות כי ההיררכיה משחקת תפקיד משמעותי, חשוב לדווח על כל מקרה של מעשה מגונה ועל אחת כמה וכמה, על כל מקרה של הטרדה מינית במקום העבודה. הן לגורם חיצוני, אך הן לגורם בתוך מקום העבודה אשר אמון על הנפגע או על הטיפול בהטרדות מיניות במקום.

בכל הקשור לעבודה ישנם חוקים ותקנות מיוחדים אשר מגדירים גם מה חובת המסגרת לעובדיה במקרה כזה של הטרדה מינית כחלק ממעשה מגונה.

כחלק מהחוק למניעת הטרדה מינית מוגדרים גם מעשים מגונים. בפועל קשה להגדיר בדיוק מה הם כל המעשים המגונים אך באופן כללי אפשר להבין כי מדובר במצב בו אדם אחד מבצע מעשה מיני לצורך גירוי, סיפוק או ביזוי באדם אחר, או מול אדם אחר. מרכיב חשוב לא פחות הוא עניין ההסכמה, אשר בהיעדרה הופך מעשה מגונה להטרדה מינית.

אנשים יכולים לבחור לתבוע את מי שעשה זאת בהם או מולם ולקבל פיצויים וגם המדינה יכולה לתבוע ולהעמיד לדין עד 10 שנות מאסר.

מעשים מגונים

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
שאלות ותשובות בנושא מעשים מגונים

מעשים מגונים הם מעשים אשר נעשים לצורך סיפוק מיני, ביזוי או גירוי ללא הסכמה של אדם אחר. מדובר גם במקרים של מגע פיזי אך גם במקרים כדוגמת אוננות בציבור. המעשים הללו יכולים להיעשות כל עוד יש הסכמה בין עושה המעשה לצד השני אשר חווה אותו.

העונש מאוד משתנה בין מקרה אחד לאחר אך בנסיבות רגילות ובמקרים פחות חמורים הוא יהיה עד 3 שנות מאסר. במידה והיו מעורבות נסיבות מחמירות ומיוחדות כדוגמת מעורבות של קטין, של חסר ישע או אפילו יחסי כוח ומרמה, העונש יכול להגיע גם עד 10 שנות מאסר למי שיבצע מעשה מגונה ללא הסכמה של אחר.

כל מעשה מגונה אשר נעשה ללא הסכמתו של מי שמתבצע מולו המעשה נחשב כהטרדה מינית וגם נשפט ונתפס באופן הזה, זאת בדגש על נושא ההסכמה. יכול להיות מקרה של מעשה מגונה אשר מתפתח להטרדה מינית חמורה יותר ולהפך, אך גם הקלות שבהן נחשבות להטרדה מינית בתנאים מסוימים.

בגלל שמעשה מגונה הוא חדירה לפרטיות של אדם אחר, ניתן להגיש תביעה אזרחית כנגד מישהו שביצע מעשה מגונה ללא הסכמתכם. גם אם המדינה מגישה תביעה על מנת להעמידו לדין ולהעניש אותו בהתאם למעשיו, ניתן לתבוע באופן אזרחי לקבלת פיצויים ממבצע העבירה אל הקורבן.

מידע נוסף בנושא עבירות מין
סחיטה מינית באינסטגרם

אינסטגרם – הפלטפורמה הפופולרית ברשת לשיתוף תמונות וסרטונים, הפכה בשנים האחרונות גם לזירת פשע דיגיטלית. התופעה של סחיטה מינית ברשתות החברתיות, הידועה גם במונח “סקסטורשן”

קרא עוד
סחיטה מינית בפייסבוק

פייסבוק הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו. אנו משתמשים בה כדי להתחבר עם חברים ומשפחה, לשתף רגעים מיוחדים, ולצרוך חדשות ומידע. אך לצד היתרונות הרבים, טמונה

קרא עוד
סקסטורשן

סקסטורשן היא תופעה של סחיטה מינית ברשת, שבה אדם מאיים לפרסם תמונות או סרטונים אינטימיים של אדם אחר, אם הנסחט לא יעשה כמבוקשו. מדובר בתופעה

קרא עוד
תקיפה מינית

מתי הטרדה מינית תהיה תקיפה מינית? הטרדה מינית היא מעשה בו אדם אחד פוגע באחר במעשה בעל אופי מיני, כדוגמת כפיית מין, נגיעה ללא הסכמה

קרא עוד