מעשה סדום

על הטרדה מינית ומעשה סדום

על פניו נראה כי כולם משתמשים במושג אונס והטרדה מינית וכאן מסתכם מגוון המילים שבהם משתמשת האוכלוסייה בישראל לתיאור מעשים בעלי אופי מיני ללא הסכמה באחר. אך החוק הרבה יותר מפורט, כדי להתאים בדיוק לכל מקרה את העונש וההתייחסות המתאימה, ואמנם הרבה אנשים מתייחסים למעשים כאל הטרדה מינית אך בפועל בהחלט יכול להיות כי בכלל מדובר במעשה בעל שיום אחר כמו מעשה סדום.

 

מה זה מעשה סדום?

קודם כל, מדובר בעבירה על החוק עקב כך שמתבצעת פגיעה בסיסית בזכויותיו של אדם, של הקורבן. מעשה סדום הוא מעשה חמור מאוד ועל מנת שמעשה אכן ייחשב ככזה יש הכרח בהחדרת משהו אל תוך פיו או פי הטבעת של אדם אחר. זאת יכול להיות החדרה של איבר מין של התוקף או חפץ אחר לבפנים. כלומר, ביצוע מין אנאלי או אוראלי באחר ללא הסכמתו באיבר מין או בחפץ.

 

מדוע נקרא מעשה סדום בשם זה?

בעוד ברור כי הטרדה מינית נקרית כך כי מדובר באירוע של הטרדה על רקע מיני, מעשה סדום בעל שם פחות אינטואיטיבי שכנראה זורק את כולנו אל סיפורי סדום ועמורה, שם מסופר כי התבצעו הרבה מעשים לא מתאימים ולא מכובדים. מתוך תפיסה כי מין אוראלי ואנאלי ללא הסכמה הוא מעשה חמור ומגונה, מתקשר המעשה לתקופת סדום ועמורה ונקרא מעשה סדום.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

עונש על מעשה סדום

חשוב להבין כי בסקלה של עבירות מין כדוגמת הטרדות מיניות, מעשים מגונים והפצת סרטונים מיניים של אחר ללא הסכמתו, מעשה סדום נתפס כחמור מאוד בשל כך שיש גם מגע פיזי ללא הסכמה, אך יתרה מזאת, החדרה של משהו לפיו או לפי הטבעת הל הקורבן ללא הסכמה, מה שמשאיר טראומה רצינית ואפילו כאב. העונש על כך יהיה בהתאם חמור והוא תלוי בנסיבות המקרה וגם במאפייניו של הקורבן.

 

עונש על מעשה סדום בקטין

ההבחנה הראשונה המתבצעת במאפייניו של הקורבן היא באם מדובר בקטין. ברור לכל כי התעסקות עם קטין חמורה בהרבה מאשר פגיעה באדם בוגר בשל כך שהוא אינו עצמאי, אינו מפותח דיו ויתקשה הרבה יותר להבין את הסיטואציה ולשקם עצמו מהטראומה שחווה. במקרה של קטין מתבצעת הבחנה נוספת בהתאם לגיל הקטין וזאת משפיע על העונש וגם על ההתייחסות למעשה.

מעל גיל 16 קטין מעל גיל 16, כלומר עד גיל 18, הוא הקטין הכי בוגר מבין כל הגילאים ובהתאם גם ההתייחסות למקרה זה תהיה עם עונש קל יותר. במקרה זה, העונש יכול להיות 5 שנות מאסר.
מעל גיל 14 עד גיל 16, הקטין נמצא בנקודה רגישה יותר מאשר מעל גיל 16 ובהתאם לכך העונש חמור יותר. הפוגע יכול לקבל עונש של 10 שנות מאסר, כפול מאשר בקורבנות מעל גיל 16.

 

עונש על מעשה סדום בבוגר

העונש על מעשה סדום בבוגר תלוי בקשר שבין הקורבן לפוגע, כלומר האם יש ביניהם קשר של תלות ושל מרות או שאין ביניהם קשר מיוחד ומדבור במעשה סדום ללא ניצול היחסים ביניהם. כאשר כן מנוצלים היחסים העונש יהיה 3 שנות מאסר, שזה אמנם פחות מאשר עונש על מעשה סדום בקטין, אך עדיין ענישה של מאסר לאורך זמן. כמובן שכל מקרה לגופו, אך כך מוגדר בחוק.

 

מה ההבדל בין מעשה סדום לאונס?

בהמשך לכך שיש בלבול בין כל המושגים בהקשר זה, גם לא תמיד ברור ההבדל בין מעשה סדום לבין אונס וחשוב להבין כי הם שונים ביניהם. אונס הוא מקרה בו גבר מחדיר את איבר מינו לאיבר מין של אישה, כלומר לא יכול להיות מקרה בו אישה מבצעת מעשה אונס בגבר. אך, כן יכול להיות מקרה של מעשה סדום אשר אישה מבצעת בגבר כאשר מחדיר חפץ לפי הטבעת או לפיו של גבר.

 

מעשה סדום ללא הסכמה

יש הבדלים משמעותיים בין מעשה סדום לבין אונס כך שהעיקרי שבהם הוא שאונס יכול להתבצע רק על ידי גבר ולא על ידי אישה, אך ישנם מקרים בהם האישום משתנה מאישום בגין מעשה סדום לאישום בגין אונס. זאת יקרה כאשר המעשה סדום שבוצע היה חמור מאוד, ללא הסכמה ובכוח, ויתרה מכך כאשר הקורבן הוא קטין. כמובן שהעונש על אונס חמור יותר ובאופן כללי, ההתייחסות לנאשם ולתיק.

 

מעשה סדום בנסיבות מחמירות

בדומה לכל עבירה אחרת, מוגדר בחוק מה העונש הצפוי בדבר העבירה, אך גם יכולות להיות נסיבות מחמירות אשר מגדילות את חומרת העונש באם מתקיימות. בהקשר מעשה סדום ישנן כמה נסיבות מחמירות היכולות להביא עד לכדי עונש של 20 שנות מאסר. נוסף על מקרים בהם הקורבן קטין או שניתן לטעון לאינוס, יש נסיבות נוספות אשר מחמירות את העונש ואת האישום.

  1. אינוס – באם ניתן להוכיח כי לא היה מדובר במעשה סדום רגיל אלא באונס של ממש, העונש יוחמר.
  2. גיל הקורבן – קורבן קטין גורם לכך שהעונש חמור הרבה יותר, במיוחד אם גילו מתחת לגיל 16.
  3. מצבו של הקורבן – לנושא ההסכמה יש משמעות גדולה בעניין הענישה והאישום, ובפרט, הכרתו על הקורבן. באם היה במצב חסר הכרה, הנסיבות יהיו מחמירות יותר.
  4. מצב נפשי – קורבנות של מעשה סדום אשר מוגדירם תחת מצב נפשי מורכב ומעורער כדוגמת חולי נפש או בעלי פיגור שכלי, גם כן, גורמים לכך שהעונש יהיה בהתאם לנסיבות מחמירות.
  5. איום – באם היה משולב במעשה הסדום איום אשר הביא לכדי ביצוע המעשה או השגת הסכמה באיומים
  6. התעללות – הגדלת חומרת המעשה כאשר הוא היה במקביל להתעללות בקורבן ולא רק למעשה עצמו.

 

מעשה סדום נחשב עבירה חמורה, במיוחד כאשר הוא משולב עם נסיבות מחמירות כדוגמת מצב נפשי מעורער של הקורבן או שהוא קטין. מעשה סדום גם יכול להיות מוגדר כאונס בנסיבות מסוימות, והוא בעצם המעשה החמור ביותר שאישה יכולה לעשות לגבר מבחינה מינית על פי החוק, שכן אונס הוא החדרת איבר מין גברי.

מעשה סדום
מעשה סדום
רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
שאלות ותשובות בנושא מעשה סדום

בדומה לשאר עבירות המין המוגדרות בחוק, באם מתבצע מעשה הסדום אל מול קטין העונש מוחמר יותר ואפילו מוכפל במקרים מסוימים. זאת גם באם מדובר בקטין מתחת לגיל 18 ויתרה אם מדובר בקטין מתחת לגיל 16.

נראה כי יש הקשר למעשי סדום ועמורה המתוארים בסיפורי התנ”ך כמאוד לא מוסריים וקיצוניים מבחינת הפגיעה באחר. בכל מקרה ההתייחסות היא בכך שמדובר במעשה מאוד חמור ומגונה.

באם ההחדרה הייתה ללא הסכמה ובכוח, מצדו של גבר לאישה, יכול הדבר להיחשב כאונס לכל דבר ובעצם להפוך לעבירה חמורה יותר וגם להביא לכדי ענישה חמורה יותר.

אונס הוא סיטואציה בה גבר מחדיר את איבר מינו לאישה ללא הסכמתה. מעשה סדום, הוא כל החדרה של איבר מין או חפץ לפה או לפי טבעת של אדם אחר ללא הסכמתו, כלומר יכול להתבצע גם על ידי אישה.

מידע נוסף בנושא עבירות מין
סחיטה מינית באינסטגרם

אינסטגרם – הפלטפורמה הפופולרית ברשת לשיתוף תמונות וסרטונים, הפכה בשנים האחרונות גם לזירת פשע דיגיטלית. התופעה של סחיטה מינית ברשתות החברתיות, הידועה גם במונח “סקסטורשן”

קרא עוד
סחיטה מינית בפייסבוק

פייסבוק הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו. אנו משתמשים בה כדי להתחבר עם חברים ומשפחה, לשתף רגעים מיוחדים, ולצרוך חדשות ומידע. אך לצד היתרונות הרבים, טמונה

קרא עוד
סקסטורשן

סקסטורשן היא תופעה של סחיטה מינית ברשת, שבה אדם מאיים לפרסם תמונות או סרטונים אינטימיים של אדם אחר, אם הנסחט לא יעשה כמבוקשו. מדובר בתופעה

קרא עוד
תקיפה מינית

מתי הטרדה מינית תהיה תקיפה מינית? הטרדה מינית היא מעשה בו אדם אחד פוגע באחר במעשה בעל אופי מיני, כדוגמת כפיית מין, נגיעה ללא הסכמה

קרא עוד
מעשים מגונים

מה נחשב מעשה מגונה? עולם ההטרדות המיניות הוא עולם רחב מאוד ולא רק שמדובר בספקטרום של מעשים גם לחומרת המעשה יש משקל מאוד גדול בשאלה

קרא עוד