כתב אישום

כתב אישום הוא מסמך משפטי פורמלי שהוגש על ידי התביעה, בדרך כלל על ידי הפרקליטות, נגד אדם החשוד בביצוע עבירה פלילית. כתב האישום הוא המסמך הפותח את ההליך הפלילי והוא מפרט את העבירות שבהן מואשם הנאשם, את המועד והמקום שבהם בוצעו העבירות, ואת הנסיבות שבהן בוצעו. בשורות הבאות נפרט עוד על מהותם ותוכנם של כתבי אישום, על האפשרויות וההזדמנויות לביטול כתב אישום ועל חשיבות הייצוג המשפטי של עורך דין פלילי מוביל בהקשר זה.

 

מי יכול להגיש כתב אישום?

במדינת ישראל, כתב אישום יכול להגיש רק היועץ המשפטי לממשלה, או תובע שהוסמך לכך בידי היועמ”ש, כגון נציג של הפרקליטות או שוטר ברשות התביעה המשטרתית. התובע המוסמך רשאי להגיש כתב אישום רק אם הוא סבור שישנן ראיות מספיקות להוכחת האשמה וכי קיים עניין לציבור בהעמדת הנאשם לדין.

 

מה מכיל כתב האישום?

כתב אישום צריך לכלול את הפרטים הבאים:

 • שם הנאשם: שם המלא של הנאשם, לרבות שם משפחה, שם פרטי, ושם אב.
 • מספר תעודת הזהות של הנאשם: מספר תעודת הזהות של הנאשם, כפי שהוא מופיע בתעודת הזהות שלו.
 • מקום המגורים של הנאשם: כתובת המגורים הרשומה של הנאשם, כפי שהיא מופיעה בתעודת הזהות שלו.
 • העבירות שבהן מואשם הנאשם: סוג העבירה, מספר סעיף החוק הרלוונטי, והעונש המקסימלי הקבוע בחוק עבור העבירה.
 • המועד והמקום שבהם בוצעו העבירות: התאריך והשעה שבהם בוצעה העבירה, וכן המקום שבו בוצעה העבירה.
 • הנסיבות שבהן בוצעו העבירות: פירוט הנסיבות שבהן בוצעה העבירה, לרבות פרטים על הקורבן, על הנאשם, ועל הראיות הקיימות נגד הנאשם.

 

מה קורה אחרי הגשת כתב האישום?

לאחר הגשת כתב אישום, הנאשם יזומן לבית המשפט לטובת הליך משפטי. במשפט, התביעה תצטרך להוכיח את האשמה מעל לכל ספק סביר. הנאשם, מצידו, יוכל לטעון לחפותו או להודות באשמה.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

טיפים לנאשם שהוגש כנגדו כתב אישום

אם הוגש כנגדכם כתב אישום, חשוב ביותר להתייעץ עם עורך דין פלילי מנוסה מיד לאחר הגשתו של כתב האישום. עורך דין פלילי איכותי, יוכל להסביר לכם את כתב האישום, את הסיבות להגשתו, את הזכויות שלכם כנאשמים, ואת אפשרויותיכם המשפטיות.

מלבד זאת, חשוב לדעת שאף נאשם לא חייב להודות באשמה רק בגלל שהוגש נגדו כתב אישום. הנאשם יכול לטעון לחפותו או להודות באשמה רק אם הוא בטוח בהחלטתו.

יתרה מכך, נאשם יכול להגיש בקשה לבית המשפט לביטול כתב האישום, אם הוא סבור שישנן סיבות מוצדקות לכך.

 

חשיבות הייצוג של עורך דין פלילי למניעת הגשתם של כתבי אישום והתמודדות עמם

לנאשם זכויות רבות במהלך ההליך הפלילי, אך הוא זקוק לייצוג משפטי מקצועי כדי להגן על זכויותיו. עורך דין פלילי יכול לעזור לנאשם בדרכים הבאות:

 • להסביר לנאשם את כתב האישום, את הזכויות שלו, ואת אפשרויותיו המשפטיות.
 • להכין את הנאשם למשפט ולעזור לו להתמודד עם הלחץ הנפשי הנלווה אל ההליך הפלילי.
 • לייצג את הנאשם במשפט ולנהל את ההליך המשפטי בשמו.
 • לערער על פסקי דין לערכאות גבוהות יותר – במידת הצורך.

 

כיצד ביטול כתבי אישום עשוי להתאפשר?

ביטול כתב אישום הוא הליך משפטי שבמסגרתו בית המשפט מבטל את כתב האישום שהוגש נגד נאשם. ביטול כתב אישום יכול להתבצע בשתי דרכים:

 1. בהסכמת התביעה: התביעה יכולה להסכים לבטל את כתב האישום, למשל אם היא סבורה שהראיות אינן מספיקות להרשעת הנאשם או מחוסר עניין ציבורי בהיקף המצדיק את המשך ההליכים.
 2. בהחלטה של בית המשפט: בית המשפט יכול לבטל את כתב האישום אם הוא סבור שישנן סיבות מוצדקות לכך, למשל אם כתב האישום פגום מבחינה משפטית או אם הנאשם הוכיח שהוא חף מפשע.

כך או כך, ביטול כתב אישום הוא תוצאה חיובית עבור הנאשם, שכן היא משחררת אותו מכל האשמות נגדו. ביטול כתב אישום יכול להועיל לנאשם גם מבחינה ציבורית, שכן הוא יכול לסייע בהגנה על שמו הטוב.

 

סיבות פוטנציאליות לביטול כתבי אישום

ישנן מספר סיבות שיכולות להוביל לביטול כתב אישום, לרבות:

 

חוסר ראיות

אם התביעה אינה מסוגלת להוכיח את האשמה מעל לכל ספק סביר, בית המשפט יכול לבטל את כתב האישום.

 

פגמים משפטיים בכתב האישום

אם כתב האישום פגום מבחינה משפטית, למשל אם הוא לא מספק מספיק פרטים או אם הוא לא מנוסח כראוי, בית המשפט יכול לבטל את כתב האישום.

 

הגנה מוצלחת של הנאשם

אם הנאשם מצליח להציג ראיות המפריכות את הטענות של התביעה, בית המשפט יכול לבטל את כתב האישום.

 

מה קורה לאחר ביטול כתב האישום?

ביטול כתב אישום מחייב את התביעה להפסיק את ההליכים הפליליים נגד הנאשם. הנאשם לא יוזמן למשפט, והוא לא יהיה נתון עוד ללחץ של ההליך הפלילי. ביטול כתב אישום גם מונע מהנאשם להיות מורשע בעבירה פלילית, מה שיכול להשפיע על עתידו האישי והתעסוקתי במידה רבה.

עם זאת, חשוב לציין כי ביטול כתב אישום אינו מהווה הכרעה בדבר חפותו של הנאשם. ביטול כתב אישום פשוט אומר שהתביעה לא הצליחה להוכיח את האשמה מעל לכל ספק סביר.

 

לסיכום – מדוע כדאי לבטל כתבי אישום עם עורכי הדין של “הפליליסט”?

ביטול כתבי אישום הוא תהליך משפטי מורכב שדורש ידע וניסיון מקצועי רב בדין הפלילי ובהליכים פליליים. עורכי הדין של משרד “הפליליסט” הם מומחים בתחום הפלילי, בעלי ניסיון מקצועי עשיר ומקיף וידע משמעותי בייצוג נאשמים בפלילים. הם יעשו את כל שביכולתם כדי לסייע לכם לבטל את כתב האישום נגדכם ולהשיג את התוצאה הטובה ביותר עבורכם.

צרו קשר עוד היום עם משרד “הפליליסט” וקבלו את הייעוץ והסיוע המקצועי הטוב ביותר.

כתב אישום

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
מידע נוסף בנושא פלילי
חקירה במע”מ

חקירה במע”מ היא תהליך משפטי מורכב ורגיש, המשלב בין דיני המס לבין דיני הפלילים. מטרתו של מאמר זה היא לספק הסבר מקיף ומעמיק על כל

קרא עוד
סגירת תיק פלילי

סגירת תיק פלילי היא הליך משפטי חיוני עבור כל מי שעבר חקירה במשטרה, גם אם לא הוגש נגדו כתב אישום. תהליך זה נועד למזער את

קרא עוד
חקירה פלילית

חקירה פלילית היא הליך רגיש ומורכב, בו נאלץ אדם להתמודד עם חשדות כבדי משקל לביצוע עבירה פלילית, תוך כדי חשיפה לסמכויות אכיפה נרחבות של רשויות

קרא עוד
עורך דין פלילי בירושלים

ההליך הפלילי הוא מטבעו, אחד המצבים המשפטיים המורכבים והמלחיצים ביותר עבור כל אדם באשר הוא. לכן אם אתם ניצבים בפני חקירה, כתב אישום או משפט

קרא עוד
סחיטה מינית באינסטגרם

אינסטגרם – הפלטפורמה הפופולרית ברשת לשיתוף תמונות וסרטונים, הפכה בשנים האחרונות גם לזירת פשע דיגיטלית. התופעה של סחיטה מינית ברשתות החברתיות, הידועה גם במונח “סקסטורשן”

קרא עוד
סחיטה באיומים בגירושין

הליך גירושין, ידוע ככזה הטומן בחובו רגשות קשים, מתחים וכאב רב. במקרים קיצוניים, רגשות אלו עלולים להוביל להתנהגויות פוגעניות, ביניהן סחיטה באיומים בגירושין. עבירה זו,

קרא עוד