הסדר מותנה

הסדר מותנה הוא פתרון משפטי המאפשר לרשויות התביעה להימנע מהגשת כתב אישום כנגד חשודים בעבירות מסוגים מסוימים, ובכך להקל בהשלכות הפליליות שחשודים נושאים בהן. הסדר מותנה יכול להינתן בתיקים פליליים מגוונים, ויש לו מספר יתרונות עבור החשוד, כגון הימנעות מהרשעה פלילית, הימנעות מהליך משפטי ארוך ומייגע והימנעות מהצורך לשלם קנסות או עונשים פליליים כבדים מאוד. בשורות הבאות נסביר על מהותו של הסדר זה בהרחבה, על התנאים לקבלתו ועל תרומתו של ייצוג משפטי מטעם עורך דין פלילי מנוסה לסיכויי החשוד לקבל הצעה להסדר כזה.

 

הסדר מותנה – מה זה ולמה זה טוב?

הסדר מותנה הוא הסכם בין רשויות התביעה של מדינת ישראל לבין החשוד. במסגרת ההסדר, החשוד מודה בעובדות ובביצוע המעשים המהווים עבירה פלילית ומתחייב לקיים את התנאים שפורטו בהסדר. מנגד, רשות התביעה מתחייבת שלא להגיש כתב אישום נגד החשוד.

הסדר מותנה הוא פתרון משפטי המאפשר לרשויות התביעה להימנע מהגשת כתב אישום, ובכך להקל על החשוד את ההשלכות הפליליות של התנהגותו. הסדר מותנה יכול להינתן בתיקים פליליים מגוונים, כגון עבירות תעבורה, עבירות רכוש ועבירות סמים.

 

על היתרונות של הסדר מותנה עבור החשוד

להסדר מותנה מספר יתרונות משמעותיים ביותר עבור החשוד:

 1. הימנעות מהרשעה פלילית: הסדר מותנה מונע מהחשוד להרשם כעבריין במרשם הפלילי. יש לכך חשיבות רבה היות והרשעה פלילית עלולה להוביל להשלכות מרחיקות לכת, כגון קושי למצוא עבודה, קושי לקבל הלוואות וקושי להתקבל לשירות צבאי.
 2. הימנעות מהליך משפטי ארוך ומייגע: הסדר מותנה מאפשר להסדיר את העניין המשפטי מחוץ לכותלי בית המשפט. הליך משפטי ארוך ומייגע עלול להיות מתיש ומלחיץ עבור החשוד ולכן גם כאן ניכר יתרון משמעותי לקבלת הצעת הסדר כזו מבחינת החשוד.
 3. הימנעות מהצורך לשלם קנסות גבוהים מאוד או לשאת בעונשי מאסר ממושכים: הסדר מותנה יכול לכלול סנקציות כגון קנס מופחת או תשלום קנסות כחלופה למאסר, עבודות שירות או טיפולי גמילה. עם זאת, סנקציות אלו הן לרוב פחות חמורות מאשר עונשים פליליים רגילים.
הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

מהם התנאים האפשריים לקבלת הסדר מותנה?

התנאים של הסדר מותנה תלויים בנסיבות הספציפיות של התיק. אולם ככלל, התנאים האופייניים להסדר מותנה כוללים:

 1. הודאה באשמה: החשוד מודה בביצוע העובדות הנחשבות כעבירה פלילית בראי החוק.
 2. ביצוע עבודות שירות: החשוד נדרש לבצע עבודות שירות לטובת הציבור.
 3. תשלום קנס: החשוד נדרש לשלם קנס למדינה.
 4. טיפול גמילה: החשוד נדרש לעבור טיפול לגמילה מאלכוהול או סמים.

 

מה ההליך לקבלת הסדר מותנה?

ההליך לקבלת הסדר מותנה מתחיל בפנייה של רשויות התביעה לחשוד. החשוד רשאי להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני שהוא מקבל החלטה לגבי ההסדר. אם החשוד מסכים לקבל את ההסדר, הוא נדרש לחתום על הסכם כתוב. ההסכם כולל את תנאי ההסדר, כגון הודאת החשוד באשמה, התנאים שעל החשוד לקיים, והתקופה שבה החשוד נדרש לקיים את התנאים.

בהמשך לכך, רשויות התביעה ידווחו לבית המשפט על קבלת ההסדר. לבסוף, בית המשפט יאשר את ההסדר ויסגור את התיק.

 

טיפים מועילים לשיפור הסיכויים לקבלת הסדר מותנה בתנאים טובים

להלן מספר טיפים לקבלת הסדר מותנה:

 

ייעוץ עם עורך דין פלילי

חשוב להתייעץ עם עו”ד פלילי טוב ומנוסה לטובת קבלת הסדר מותנה. עורך הדין יוכל לסייע לחשוד להבין את היתרונות והחסרונות של הסדר כזה, ולנסות להשיג את ההסדר הטוב ביותר עבור מרשו.

 

שיתוף פעולה עם רשויות התביעה

החשוד צריך להיות מוכן לשתף פעולה עם רשויות התביעה כדי להשיג הסדר מותנה. החשוד צריך להודות באשמה ולקחת אחריות על מעשיו.

 

הצגת התנהגות טובה

החשוד צריך להציג התנהגות טובה כדי להשיג הסדר מותנה. החשוד צריך להוכיח שהוא אדם אחראי שיכול להשתנות ולחיות חיים חוקיים.

 

הוכחת חרטה

החשוד צריך להוכיח חרטה על מעשיו כדי להשיג הסדר מותנה. החשוד צריך להראות שהוא מבין את הטעות שעשה ושהוא מתחרט עליה.

 

אילו פרמטרים מגדילים את הסיכויים לכך שההסדר המותנה יאושר לחשוד?

להלן מספר דברים נוספים שיכולים לעזור לחשוד להשיג הסדר מותנה:

 • עבר פלילי נקי: אם לחשוד יש עבר פלילי נקי, זה יכול לעזור לו להשיג הסדר מותנה.
 • תמיכה חברתית: אם לחשוד יש תמיכה חברתית חזקה, זה יכול לעזור לו להשיג הסדר מותנה.
 • הוכחת שיקום: אם החשוד יכול להוכיח שהוא עבר או עובר תהליך של שיקום, זה יכול לעזור לו להשיג הסדר מותנה.

עם זאת, חשוב לציין שההחלטה אם להציע הסדר מותנה היא בידי רשויות התביעה. החשוד לא יכול להבטיח שהוא יקבל הסדר מותנה, גם אם הוא עוקב אחר הטיפים הללו במלואם.

 

מה עלול לקרות במקרה של הפרת הסדר מותנה?

במקרה של הפרת הסדר מותנה, רשויות התביעה רשאיות להגיש כתב אישום נגד החשוד. במקרה זה, החשוד עשוי להישפט על העבירה שבגינה נחתם ההסדר. בהתאם לכך, הפרת הסדר מותנה עלולה להוביל להשלכות חמורות עבור החשוד, כגון:

 • הרשעה פלילית: אם החשוד יורשע בביצוע העבירה שבגינה נחתם ההסדר, הוא יירשם כעבריין פלילי.
 • עונשים פליליים: החשוד עשוי להישפט ולשאת בעונש פלילי, כגון מאסר בפועל, קנס כבד ו/או עבודות שירות.
 • פגיעה במוניטין: הפרת הסדר מותנה עלולה לפגוע פגיעה נרחבת וחמורה במוניטין של החשוד, ולהקשות עליו למצוא עבודה או לשמור על מקום עבודתו.

אם החשוד הפר את תנאי ההסדר, הוא צריך לפנות לעורך דין בהקדם האפשרי. עורך הדין יוכל לסייע לחשוד להבין את ההשלכות של ההפרה ולנסות להגיע להסכם עם רשויות התביעה.

 

לסיכום

הסדר מותנה הוא פתרון משפטי יעיל שיכול לסייע לחשוד להימנע מהרשעה פלילית על כל השלכותיה. לכן, חיוני להסתייע בשירותי ייצוג של עורך דין פלילי מנוסה ומקצועי כדי להגדיל את הסיכויים לקבלת ההסדר המיוחל.

אם אתם חשודים בביצוע עבירה פלילית, חשוב לפנות בהקדם האפשרי להתייעצות עם עורך דין פלילי. “הפליליסט” הוא משרד עו”ד פליליים בעל ניסיון רב ומוניטין בתחום. הפליליסטים שלנו ישמחו לעזור לכם לבחון את ההיתכנות להשגת הסדר מותנה במקרה שלכם, ויפעלו להשגת התנאים הטובים ביותר עבורכם במסגרתו.

צרו קשר עוד היום עם משרד “הפליליסט” כדי לקבל ייעוץ משפטי מקצועי בנושא הסדר מותנה.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עבירות סמיםופלילי
עורך דין פלילי בירושלים

ההליך הפלילי הוא מטבעו, אחד המצבים המשפטיים המורכבים והמלחיצים ביותר עבור כל אדם באשר הוא. לכן אם אתם ניצבים בפני חקירה, כתב אישום או משפט

קרא עוד
סחיטה מינית באינסטגרם

אינסטגרם – הפלטפורמה הפופולרית ברשת לשיתוף תמונות וסרטונים, הפכה בשנים האחרונות גם לזירת פשע דיגיטלית. התופעה של סחיטה מינית ברשתות החברתיות, הידועה גם במונח “סקסטורשן”

קרא עוד
סחיטה באיומים בגירושין

הליך גירושין, ידוע ככזה הטומן בחובו רגשות קשים, מתחים וכאב רב. במקרים קיצוניים, רגשות אלו עלולים להוביל להתנהגויות פוגעניות, ביניהן סחיטה באיומים בגירושין. עבירה זו,

קרא עוד
סחיטה באיומים ברשת

העולם הדיגיטלי פתח צוהר לאפשרויות חדשות, אך גם חשף אותנו לסכנות חדשות. אחת מהן היא סחיטה באיומים ברשת, תופעה רחבה ומתרחבת שמשפיעה על אנשים מכל

קרא עוד
סחיטה מינית בפייסבוק

פייסבוק הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו. אנו משתמשים בה כדי להתחבר עם חברים ומשפחה, לשתף רגעים מיוחדים, ולצרוך חדשות ומידע. אך לצד היתרונות הרבים, טמונה

קרא עוד
אישום פלילי

אישום פלילי מהווה ומייצג מרכיב קריטי ועיקרי מכלל העיסוקים של המערכת המשפטית. משמעותו של האישום הפלילי הוא האשמת הנתבע על ידי המדינה כתוצאה מעבירה שנעשתה

קרא עוד