הטרדה מינית

הטרדה מינית היא כמובן עבירה על החוק מתוקף כך שהיא פוגעת בזכויות בסיסיות כמו הזכות לחירות ולפרטיות. בתוך עבירה של הטרדה מינית אפשר למצוא כל מיני סיטואציות ומקרים אשר כולם סובבים סביב פגיעה בזכויות בסיסית של אדם והקשר מיני כלשהוא. הטרדה מינית יכולה להיות יחסית קלה ועד חמורה מאוד ובהתאם לכך גם יהיה העונש על המעשה וההתייחסות אליו בכתב האישום ובמשפט.

 

החוק למניעת הטרדה מינית

בישראל קיים חוק אשר מטרתו למנוע הטרדות מיניות מתוך הבנה כי מדובר במעשה חמור מאוד וגם נפוץ מאוד. החוק נחקק בשנת 1998 וכולל התייחסות לסוגי מקרים אשר נחשבים הטרדה מינית וכמו כן, לעונש עליהם. מרגע שהחוק קיים באפשרות כל אדם לתבוע בגינו גם בתביעה אזרחית ולדרוש מהפוגע לתת פיצוי לקורבן לאור המעשה שעשה באם אכן היה בעל אופי מיני. החוק מגדיר מקרים אשר נחשבים הטרדה מינית.

 

הצעות חוזרות בעלות אופי מיני

בעוד נדמה כי הטרדה מינית היא מצב בו אדם אחד כופה עצמו על אחר באופן מיני, גם הצעות מיניות יכולות להיחשב הטרדה מינית כאשר מתבצעות באופן חוזר ונשנה בהמשך לכך כי הקורבן מראה חוסר רצון ועניין בהצעות הללו ובכל זאת ממשיך הפוגע להציע אותן. כמו כן, במקרים סבם למציע יש סמכות כלשהיא על הקורבן במקרה גם אם הקורבן הראה התעניינות בהצעות יחשב המקרה כהטרדה מינית.

 

מעשים מגונים

מעשה מגונה הוא פעולה אשר מתבצעת לצורך ביזוי, גירוי או סיפוק מיני באחר כל עוד יש בו אלמנט של אי הסכמה מצד האחר. מדובר במגוון רחב של מעשים היכולים להיכנס תחת הכותרת של מעשים מגונים החל מאוננות אל מול האחר וכלה במעשים חמורים יותר של נגיעה באיברים אינטימיים ומוצנעים. מעשה מגונה נכנס תחת הכותרת של הטרדה מינית והוא עבירה על חוק פלילי.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

סחיטה באיומים בעלת אופי מיני

באם אדם אחד סוחט אדם אחר כך שמטרת הסחיטה להביא את האחר לעשות פעולה בעלת אופי מיני מדובר בהטרדה מינית שהיא כמובן עבירה על החוק ודינה עונש חמור. חשוב להבדיל בין סחיטה באיומים לבין סחיטה באיומים אשר משולב בה אופי מיני כך שבאחת יהיה מדובר בעירה על סחיטה באיומים ובאחר עבירה של הטרדה מינית בגלל השילוב של מעשה מיני במקרה.

 

פרסום מידע מיני על אדם ללא הסכמתו

למרות שנראה כי הטרדה מינית חייבת לכלול מגע פיזי או לפחות מפגש בין שני אנשים, גם מרחוק, פרסום תמונות סרטונים או כל מידע מיני אחר של אדם, מבלי שהסכים לפרסום הזה נחשב הטרדה מינית. חשוב שיהיה אלמנט של ביזוי או השפלה במהלך הפרסום וכמובן שיהיה המידע שמפורסם בעל אופי מיני של האחר אשר התמונות והסרטונים הללו שייכים לו.

 

התייחסות חד פעמית או חוזרת ביחס למיניות או מין

הטרדה מינית לכל דבר תהיה מקרה חד פעמי, ובטח שמקרה חוזר בו אדם מתייחס למיניות או למינו של אחר באופן מבזה או משפיל. על אחת כמה וכמה כאשר האחר הראה כי הוא לא מעוניין בהתייחסויות הללו. זאת כולל גם התייחסות לנטייה המינית של אדם. כאמור, במקרה בו יש יחסי מרות בין הפוגע לקורבן אין זה משנה אם נרשמה התנגדות או חוסר התעניינות ומדובר בהטרדה מינית.

 

יחסי מרות בהטרדה מינית

נתון מעניים שגם כדאי וחשוב לדעת הוא נושא היחסי מרות בתוך עבירה של הטרדה מינית. מכיוון שיחסי מרות הופכים כל מערכת יחסים ללא מאוזנת, כאשר הם מעורבים בסיטואציה מסוימת הם הופכים אותה ללא שוות כוחות ובהתאם לכך גם הרשויות מתייחסות לכל הסיטואציה אחרת.

ראשית, העניין או הדחייה של הקורבן איננה משפיעה על המקרה ובכל מקרה תחשב העבירה הטרדה מינית. נוסף על כך, ניתן לתבוע תביעה אזרחית בגין הטרדה מינית במקום העבודה ולדרוש פיצויים בהתאם.

 

מה עושים במקרה של הטרדה מינית?

הטרדה מינית היא עבירה חמורה על החוק ועל כן, יכול אדם אשר נפגע מכך להגיש תביעה אזרחית על מול הפוגע שלו ולתבוע לקבלת פיצויים. נוסף על כך, במקרים חמורים יוגש גם כתב אישום והעבריין יועמד לדין וצפוי לקבל עונש מאסר. בתוך הטרדה מינית יש קשת רחבה של מקרים החל מיחסית קלים ועד לחמורים. על כן, כאשר חווים מקרה של הטרדה מינית אפשר לתבוע בתביעה אזרחית באם לא הוגש כתב אישום.

 

פונים לעורך דין

הטרדה מינית היא מעשה חמור מאוד אשר מצריך טיפול מיוחד ומידי על מנת למצות את הדין עם מי שפגע באחר בפגיעה בעלת אופי מיני. הטרדה מינית יכולה להיות קלה ועל כן, לא בהכרח יוגש כתב אישום מצד המדינה.

מומלץ למי שחווה הטרדה מינית לפנות לייעוץ של עורך דין אשר ימליץ כיצד נכון להתקדם ומה חשוב לוודא בדרך על מנת להשיג את התוצאה המיטבית. דווקא בגלל שיכול להיות שמדובר במקרה שהוא לא שחור ולבן, חשוב שיהיה מומחה בתחום.

 

פונים לאיש מקצוע

לא רק שמדובר בעבירה על החוק, הטרדה מינית היא סיטואציה אשר יכולה להותיר גם צלקת נפשית בקורבן שחווה אותה. על כן, בנוסף לניהול תביעה או הליך משפטי לקבלת פיצויים או למיצוי הדין, מומלץ לפנות גם לאנשי מקצוע שיטפלו בתחושות ובעיבוד המקרה ובהמשך כמובן לשיקום.

חשוב לטפל במצב ולא להתמודד לבד, לבחור מבין מגוון האופציות אשר מוצעות לקורבנות הטרדה מינית. יכול להיות שתביעה לא תמיד תהיה הדבר המתאים לעשות מבחינה נפשית, אך עדיין כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע ולהבין מה אפשר, כדאי ונכון לעשות בסיטואציה הספציפית אליה נקלעתם.

הטרדה מינית היא מעשה בו אדם אחד פוגע בזכויותיו הבסיסיות ביותר של האחר כדוגמת הזכות לפרטיות. בתוך הטרדה מינית מוגדרים מקרים אשר נכנסים תחת כותרת זאת, כך שכולם בעלי אופי מיני ואי הסכמה או חוסר התעניינות מצד הקורבן במקרה. במקרה של הטרדה מינית ניתן לפנות לתבוע תביעה אזרחית את הפוגע ובמקרים חמורים גם המדינה תגיש כתב אישום אשר יביא לעונש מאסר של כמה שנים כתלות במקרה.

הטרדה מינית
הטרדה מינית
רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
שאלות ותשובות בנושא הטרדה מינית

בחוק הישראלי מוגדרים מקרים אשר נחשבים להטרדה מינית ובהם התייחסויות למין או מיניות של אדם באופן חד פעמי או חוזר, סחיטה באיומים, מעשים מגונים, הצעות בעלות אופי מיני ופרסום מידע מיני על אדם ללא הסכמתו.

על פי החוק אכן אפשר, ניתן להגיש תביעה אזרחית כנגד מי שפגע מינית באחר ובכך לקבל פיצויים על המקרה.

יחסי מרות משפיעים על הנסיבות של מקרה מסוים כך שמבטלים את המשמעות לשאלה אם התנגד לקורבן למעשה המיני או שמא הביע התעניינות. בכל מקרה בו מעורבים יחסי מרות זה לא משנה.

כמובן שכן. מעשה מגונה בו אדם אחד מבצע פעולה לצורך ביזוי, גירוי או סיפוק מיני נחשב הטרדה מינית ובגינו מוגש כתב אישום וכתב ניתן עונש מתאים לפי חומרת ופרטי המעשה.

מידע נוסף בנושא עבירות מין
סחיטה מינית באינסטגרם

אינסטגרם – הפלטפורמה הפופולרית ברשת לשיתוף תמונות וסרטונים, הפכה בשנים האחרונות גם לזירת פשע דיגיטלית. התופעה של סחיטה מינית ברשתות החברתיות, הידועה גם במונח “סקסטורשן”

קרא עוד
סחיטה מינית בפייסבוק

פייסבוק הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו. אנו משתמשים בה כדי להתחבר עם חברים ומשפחה, לשתף רגעים מיוחדים, ולצרוך חדשות ומידע. אך לצד היתרונות הרבים, טמונה

קרא עוד
סקסטורשן

סקסטורשן היא תופעה של סחיטה מינית ברשת, שבה אדם מאיים לפרסם תמונות או סרטונים אינטימיים של אדם אחר, אם הנסחט לא יעשה כמבוקשו. מדובר בתופעה

קרא עוד
תקיפה מינית

מתי הטרדה מינית תהיה תקיפה מינית? הטרדה מינית היא מעשה בו אדם אחד פוגע באחר במעשה בעל אופי מיני, כדוגמת כפיית מין, נגיעה ללא הסכמה

קרא עוד
מעשים מגונים

מה נחשב מעשה מגונה? עולם ההטרדות המיניות הוא עולם רחב מאוד ולא רק שמדובר בספקטרום של מעשים גם לחומרת המעשה יש משקל מאוד גדול בשאלה

קרא עוד