אונס

על אונס ועבירות מין

עם תנועת METOO ובמקביל להרבה הליכים ומהפכות אחרות, נושא עבירות המין והאונס בפרט, נהיו מאוד חשובים ונתפסים בחומרה רבה בקרב מערכת המשפט והחוק, אך גם בקרב החברה כולה. אונס הוא המעשה החמור ביותר בקרב עבירות המין, גם מבחינת עונשים, גם מבחינת ההתייחסות של החברה אליו וכמובן, שמבחינת הפגיעה והחדירה לפרטיות של הקורבן מצד הפוגע.

 

אונס במערכת המשפט והחוק

הגדרת המושג אונס במערכת החוק הישראלי מתייחסת למקרה בו גבר מחדיר את איבר מינו לגופה של אישה כנגד רצונה. גם מקרה של החדרת חפץ לאיבר המין של אישה ייחשב כאונס באם נעשה בניגוד לרצונה ומבלי שהסכימה לכך באופן חופשי. החוק מגדיר גם מה ההתייחסות ליחסי מין עם קטינים, יחסי מין בשילוב איומים או הפעלת כוח וכן מקרים אחרים אשר מחמירים את העבירה.

 

אונס – פעולה גברית בלבד

למרות שגם אישה יכולה לכפות עצמה על גבר מבלי שיסכים לכך, אונס במערכת החוק הוא מעשה הנעשה על ידי גברים בלבד. גם אם אישה תכפה עצמה על גבר זאת לא ייחשב אונס. יש הסוברים כי מדובר בהחלטה לא שוויונית היוצרת פערים בין המגדרים, אך זאת נובע מכך שניתן להחדיר איבר מין גברי או חפץ לאישה מבלי לקבל אישורה ויותר קשה לעשות משהו בכפייה לגבר.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

“אונס” מצד אישה לגבר

על פניו נראה כי לא ניתן לבצע אונס בגבר והוא אינו יכול להיאנס, אך אין ספק כי גבר יכול להרגיש שחדרו לו לפרטיות מבחינה מינית. למרות זאת, עדיין לא יחשב המעשה כאונס, אך מערכת המשפט נותנת לכך מענה והמעשה ייחשב מעשה סדום. העונש על מעשה זה פחות חמור מאשר אונס בשל הפערים בין המעשים, אך עדיין ייחשב המעשה חמור והוא יהיה מעשה סדום.

 

יחסי מין עם קטין יכולים להיחשב כאונס

מידע מעניין וחשוב הוא אונס בקרב קטינים, או יותר נכון יחסי מין עם קטינים. למרות שבבסיס עבירת האונס יש הכרח באי הסכמה של הקורבן למעשה החדירה, כאשר מדובר בקטין אין הכרח באי הסכמה מצד הקטין. גם אם הוא הסכים, מתחת לגיל מסוים ייחשב המעשה כאונס שכן החוק סובר כי קטין לא יכול לבצע בחירה והחלטתו לקיים יחסי מין בגיל מסוים אינה נובעת בהמשך ללקיחת כל השיקולים הנדרשים.

  1. מתחת לגיל 14 – מתחת לגיל 14 כל הסכמה של קטין לקיים יחסי מין בטלה ובעצם מדובר בגיל בו אין הסכמה חופשית כלל. קיום יחסי מין עם קטין מתחת לגיל 14 ייחשב אונס והפוגע דינו עונש מאסר.
  2. בין גיל 14 ל-16 – אמנם מדובר בגיל גדול יותר מגיל הסכמה חופשית ועל כן, קיום יחסי מין עם קטין בגיל זה לא ייחשב אונס, אך זאת רק בתנאי שגילו של הפרטנר באקט המיני לא עולה על 3 שנים מגילו של הנפגע, במקרה של אונס, הנפגעת.
  3. מעל גיל 16 – אונס מעל גיל 16 יהיה במקרה בו התבצעה החדרה של איבר מין או חפץ לאיבר מינה של אישה, ללא הסכמתה.

 

מה היא הסכמה?

בניגוד לעבר בו אונס היה מוגדר כמקרה בו האישה התנגדה באופן מובהק, או באופן מספק למעשה מיני של החדרת חפץ או איבר מין לאיבר מינה של אישה, כיום אונס הוא מקרה בו הייתה חדירה ללא הסכמה. כלומר גם אם האישה לא התנגדה, אך גם לא הסכימה, מדובר באונס. הסכמה היא מושג לא כל כך ברור ועל כן, לא תמיד כל כך פשוט לקבוע ולהגדיר כי מקרה מסוים הוא אונס, אך אין ספק שהחוק לומד ממקרים קודמים ומתאים עצמו לתפיסה בחברה.

 

חיפוש הסכמה

לאור כך שהסכמה היא מושג מבלבל ולא כל כך קל לקבוע באם הייתה הסכמה או לא, על פי החוק ובהתאם להתקדמות של פסקי דין והליכים בתחום, נדרש מהגבר לחפש את הסכמתה של האישה עוד טרם מעשה החדירה לאיבר מינה. באם לא היה כזה באופן ברור, היא תוכל לטעון מאוחר יותר כי היה זה מעשה ללא הסכמתה ובעצם היה זה אונס. ישנן כמה דוגמאות לתגובות מצד האישה אשר יכולות מאוחר יותר להיתפס כהיעדר הסכמה.

  1. היעדר שיתוף פעולה מצד האישה בשלב קיום יחסי המין
  2. התנגדות ממשית לחדירה או ליחסי המין טרם או במהלך המעשה
  3. פאסיביות מצד האישה, מעין חוסר שיתוף פעולה אשר מצביע על היעדר הסכמה

 

ענישה בדבר אונס

כאמור, אונס הוא המעשה הכי חמור במסגרת עבירות מין שניתן לשפוט עליו ובהתאם גם העונש עליו מאוד חמור וכבד. כאשר מדובר באונס תחת נסיבות מחמירות, העונש יכול להגיע ל-20 שנות מאסר. זאת במקרה בו הנפגעת היא קטינה בהמשך לכך שכל ההתייחסות לקטינים ועבירות מין חמורה הרבה יותר. גם במקרים בהם האונס היה בשילוב איומים או הפעלת אמצעים מסוימים, העונש צפוי להיות המקסימלי.

 

ענישה מינימלית

כאשר מדובר באונס החוק יוצא מנקודת הנחה כי מדובר במעשה חמור ועל כן, ישנה גם ענישה מינימלית למקרה של אונס. בעבירה של אונס בנסיבות מחמירות לא ניתן לגזור על אדם עונש נמוך מרבע מהעונש המינימלי. זאת על מנת לוודא כי לא יצא אדם מעבירת אונס עם עונש נמוך, גם אם ביחס למקרים אחרים הוא מקל יותר. זאת החלטה שאין בכל עבירה, אך רלוונטית מאוד בהקשר עבירה חמורה כמו אונס.

אונס הוא המעשה החמור ביותר במסגרת עבירות המין ובהתאם לכך גם העונש שלו שיכול להגיע לכדי 20 שנות מאסר. כל קיום יחסי מין מתחת לגיל 14 נחשב אונס בשל כך שלקטין אין יכולת מספקת להבין את הסיטואציה ולנקוט בהסכמה חופשית. במקרה של בוגר, אונס ייחשב כאשר מוחדר איבר מין גברי או חפץ לאיבר מין של אישה ללא הסכמתה, גם אם היא לא הביעה התנגדות.

אונס
אונס
רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
שאלות ותשובות בנושא אונס

רק מעשה בו הוחדר איבר מין גברי או חפץ לאיבר מין של אישה ללא הסכמתה. אין הכרח בכך שהיא התנגדה אלא רק בתגובה של אי הסכמה, חשוב להבין כי גבר לא יכול להיאנס.

אונס נחשב כעבירה חמורה מאוד ובהתאם לכך גם העונש עליו אשר עומד על 20 שנות מאסר. זאת במצב בו היה מעורב במקרה קטין או מעשה של התעללות ואיומים אשר הופכים את מעשה האונס החמור מראש, לחמור עוד יותר.

יחסי מין עם קטינים מתחת לגיל 14 נחשבים אונס לכל דבר. מעל גיל זה יש התחשבות בפער הגילאים בין אלו שקיימו יחסי מין ומעבר לכך, העיקר הוא האם הייתה הסכמה או שלא. במקרה שלא, ייחשב המעשה אונס.

דווקא בגלל שמדובר במקרה ובאישום חמור, מאוד חשוב לפנות לאיש מקצוע אשר מתמחה בתחום. כך הוא יוכל להמליץ כיצד כדאי להתקדם ומה הן האפשרויות העתידיות מבחינת ענישה, התקדמות המשפט והתפתחויות בתיק.

מידע נוסף בנושא עבירות מין
סחיטה מינית באינסטגרם

אינסטגרם – הפלטפורמה הפופולרית ברשת לשיתוף תמונות וסרטונים, הפכה בשנים האחרונות גם לזירת פשע דיגיטלית. התופעה של סחיטה מינית ברשתות החברתיות, הידועה גם במונח “סקסטורשן”

קרא עוד
סחיטה מינית בפייסבוק

פייסבוק הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו. אנו משתמשים בה כדי להתחבר עם חברים ומשפחה, לשתף רגעים מיוחדים, ולצרוך חדשות ומידע. אך לצד היתרונות הרבים, טמונה

קרא עוד
סקסטורשן

סקסטורשן היא תופעה של סחיטה מינית ברשת, שבה אדם מאיים לפרסם תמונות או סרטונים אינטימיים של אדם אחר, אם הנסחט לא יעשה כמבוקשו. מדובר בתופעה

קרא עוד
תקיפה מינית

מתי הטרדה מינית תהיה תקיפה מינית? הטרדה מינית היא מעשה בו אדם אחד פוגע באחר במעשה בעל אופי מיני, כדוגמת כפיית מין, נגיעה ללא הסכמה

קרא עוד
מעשים מגונים

מה נחשב מעשה מגונה? עולם ההטרדות המיניות הוא עולם רחב מאוד ולא רק שמדובר בספקטרום של מעשים גם לחומרת המעשה יש משקל מאוד גדול בשאלה

קרא עוד