סגירת תיק פלילי

סגירת תיק פלילי היא הליך משפטי חיוני עבור כל מי שעבר חקירה במשטרה, גם אם לא הוגש נגדו כתב אישום. תהליך זה נועד למזער את הנזק הפוטנציאלי שעלול להיגרם מקיומו של רישום פלילי, העשוי להשפיע לרעה על עתידו, המוניטין ויכולת ההשתכרות של האדם. חשיבות הנושא מחייבת טיפול מקצועי ומיומן של עורך דין פלילי מנוסה.

 

מה המשמעות של סגירת תיק פלילי?

תיק פלילי נפתח נגד כל מי שנתון לחקירה משטרתית, מה שמוביל לכינון רישום פלילי או משטרתי על שמו. רישום זה גלוי לגורמים ממשלתיים וציבוריים רבים ויש בו פוטנציאל להשפיע על העסקתו, שמו הטוב ועתידו של הפרט.

חשוב לציין כי לא רבים מודעים לכך שגם חקירה משטרתית שלא הובילה להגשת כתב אישום כנגד הנחקר וגם חקירה חד פעמית שהסתיימה זה מכבר, עלולה להביא ליצירת רישום משטרתי פלילי שעשוי להשפיע במגוון דרכים על המוניטין ועל עתידו של הנחקר. מכאן החשיבות הרבה של הגשת בקשה לסגירת תיק פלילי בעזרת עורך דין פלילי מנוסה.

הרישום הפלילי יוצר תדמית שלילית שמפחיתה את הסיכוי להתקבל למשרות מסוימות, בעיקר כאלה הדורשות אמינות גבוהה כמו עבודה בגופי ביטחון, ברשויות ציבוריות או במערכת החינוך. חברות פרטיות רבות, במיוחד כאלה הנותנות שירותים פיננסיים, גם נוטות לפסול מועמדים בעלי רישום פלילי.

בנוסף, הרישום הפלילי פוגע במוניטין של האדם ועלול להוות חסם בפני מינויים לתפקידים ציבוריים בכירים. אנשים מסוימים עלולים להימנע מלקיים מערכות יחסים עסקיות או אישיות עם מי שיש לו רישום פלילי.

לאור כל זאת, ישנה חשיבות עצומה לסגירת תיק פלילי שנפתח בעבר ככל שניתן, באמצעות הגשת בקשה מתאימה לפרקליטות. סגירת התיק נועדה למחוק את הרישום הפלילי לחלוטין או להפחית את נזקיו.

 

אילו עילות קיימות לסגירת תיק פלילי?

אם עברתם חקירה משטרתית בעבר ולא הוגש נגדכם כתב אישום בעקבותיה, סביר להניח שהתיק נסגר באחת מעילות הסגירה המוגדרות בחוק. גורמים שונים עלולים להביא לסגירת תיק פלילי, ולכל אחד השלכות מובהקות כמפורט בסדר הדין הפלילי.

העילות השכיחות לסגירת תיקי חקירה בישראל הן:

  • היעדר ראיות: סגירת תיק פלילי בשל היעדר ראיות מספקות, מרמזת על ספקות מתמשכים לגבי זכאותו של הפרט שנחקר. בתרחיש זה, המשטרה לא הצליחה לצבור מספיק ראיות כדי להגיש כתב אישום נגד החשוד. יחד עם זאת, האמירות שמסר הנחקר במהלך החקירה לא פטרו אותו מכל חשד. בהתאם לזאת, סגירת התיק מחוסר ראיות מביאה ליצירת רישום משטרתי, שעלול להשפיע על עתיד הנחקר. לפיכך, רצוי להגיש בקשה לשינוי עילת הסגירה. בתהליך זה, עו”ד פלילי הפועל מטעם הנחקר, מתקשר עם התובע אשר סגר את התיק בתחילה, תוך השתדלות לשכנעו כי עילת הסגירה המתאימה צריכה להיות “חוסר אשמה”.
  • חוסר עניין ציבורי: כאשר תיק מסתיים בשל חוסר עניין לציבור, המשטרה מאמינה בדרך כלל שיש לה מספיק ראיות להגיש כתב אישום נגד החשוד. עם זאת, לאור הנסיבות הספציפיות סביב המקרה, אופי העבירה או נסיבותיו האישיות של החשוד, הרשויות בוחרות שלא להגיש כתב אישום ולעצור את ההליכים הפליליים. גם עילה זו מובילה לכינון רישום משטרתי, שעלול להשפיע על עתידו של הנחקר.
  • הסדר מותנה: גישה חלופית לסגירת תיק פלילי במשטרה כרוכה בהפנייתו להליך המכונה “סגירת תיקים בהסדר מותנה”. נוהל זה מיועד לעבירות קלות יחסית המבוצעות על ידי אנשים בעלי עבר פלילי נקי. במסגרת תהליך זה, על החשוד, המיוצג על ידי עו”ד פלילי, להודות בסעיפי האישום המיוחסים לו בטיוטת כתב האישום ולהתחייב לעונש ספציפי. כל זה מתרחש מבלי שהתיק מועבר לבית המשפט ומבלי שהביא להרשעה פלילית של החשוד.
  • סגירה מחוסר אשמה: זו הסיבה לסגירה שכל חשוד מייחל לה, וזו המטרה של כל סנגור פלילי. תיק שנסגר מחוסר אשמה פלילית, מוסר לחלוטין מהרישומים המשטרתיים, מבלי להותיר זכר. סגירה כזו מעידה על כך שאדם שנחקר בחשד לביצוע עבירה מסוימת, נחשב חף מפשע לחלוטין, ללא עבירה פלילית המיוחסת למעשיו.

בייצוג הלקוחות שלנו, אנו שואפים להגיע לסגירת תיק ללא אשמה, תוך הקפדה על מחיקה מלאה הן מהרישום המשטרתי והן מהמרשם הפלילי.

למאמר המלא בנוגע להיעדר ראיות לחצו כאן >>>

 

כיצד מגישים בקשת סגירת תיק פלילי בצורה נכונה?

בסופו של דבר, התובע הפלילי בפרקליטות הוא הסמכות שקובעת האם לאשר בקשה לסגירת תיק פלילי או לא, לצד בחירת העילות לסגירה זו. לכן הגשת בקשה לסגירת תיק פלילי צריכה להתבצע באופן אידיאלי על ידי עורך דין פלילי עתיר ניסיון, ורצוי שיהיה יוצא הפרקליטות, כך שיכיר את הנפשות הפועלות והדרך לשפר את סיכויי הבקשה של מרשו להתקבל.

 

לסיכום

סגירת תיק פלילי היא הליך קריטי שיכול להשפיע משמעותית על עתידו ועל שמו הטוב של כל אדם שעבר חקירה במשטרה. על מנת להבטיח את סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר בתהליך זה ובמטרה להפוך את עילת הסגירה לחוסר אשמה, מומלץ בחום להיוועץ ולהסתייע בשירותי “הפליליסט” – משרד עו”ד פלילי מוביל עם למעלה מעשור של ניסיון עשיר בתחום. המשרד מתמחה אך ורק בדין הפלילי, מה שמעניק ללקוחותיו ייצוג ברמה הגבוהה ביותר על ידי עורכי דין שהם מומחים אמיתיים בתחום זה. צוות המשרד כולל יוצאי פרקליטות ושב”כ בעלי מוניטין מקצועי מעולה. לאורך השנים זכינו לייצג בהצלחה מרשימה מספר רב של לקוחות ולצבור אינספור סיפורי הצלחה בתיקים מורכבים. יותר מנשמח לעמוד לרשותכם, לתת מענה מקצועי לכל שאלה ולהציע פתרון אופטימלי המותאם לנסיבות המקרה שלכם.

אל תהססו לפנות אלינו עוד היום לייעוץ ראשוני, על מנת לטפל בסגירת התיק הפלילי שלכם בדרך הנכונה ביותר שתבטיח את עתידכם הנקי מרישום פלילי.

סגירת תיק פלילי

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא פלילי
חקירה פלילית

חקירה פלילית היא הליך רגיש ומורכב, בו נאלץ אדם להתמודד עם חשדות כבדי משקל לביצוע עבירה פלילית, תוך כדי חשיפה לסמכויות אכיפה נרחבות של רשויות

קרא עוד
עורך דין פלילי בירושלים

ההליך הפלילי הוא מטבעו, אחד המצבים המשפטיים המורכבים והמלחיצים ביותר עבור כל אדם באשר הוא. לכן אם אתם ניצבים בפני חקירה, כתב אישום או משפט

קרא עוד
סחיטה מינית באינסטגרם

אינסטגרם – הפלטפורמה הפופולרית ברשת לשיתוף תמונות וסרטונים, הפכה בשנים האחרונות גם לזירת פשע דיגיטלית. התופעה של סחיטה מינית ברשתות החברתיות, הידועה גם במונח “סקסטורשן”

קרא עוד
סחיטה באיומים בגירושין

הליך גירושין, ידוע ככזה הטומן בחובו רגשות קשים, מתחים וכאב רב. במקרים קיצוניים, רגשות אלו עלולים להוביל להתנהגויות פוגעניות, ביניהן סחיטה באיומים בגירושין. עבירה זו,

קרא עוד
סחיטה באיומים ברשת

העולם הדיגיטלי פתח צוהר לאפשרויות חדשות, אך גם חשף אותנו לסכנות חדשות. אחת מהן היא סחיטה באיומים ברשת, תופעה רחבה ומתרחבת שמשפיעה על אנשים מכל

קרא עוד
סחיטה מינית בפייסבוק

פייסבוק הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו. אנו משתמשים בה כדי להתחבר עם חברים ומשפחה, לשתף רגעים מיוחדים, ולצרוך חדשות ומידע. אך לצד היתרונות הרבים, טמונה

קרא עוד