בדיקות סמים

בדיקות סמים הן הליכים שגרתיים למדי אשר מתבצעים במסגרת מאמצי האכיפה של רשויות החוק במדינת ישראל. לתוצאות המתקבלות בבדיקות סמים עלולות להיות מגוון השלכות, כאשר בחלק לא מבוטל מן המקרים תוצאה חיובית בבדיקת סמים מובילה גם לפתיחת הליכים משפטיים כנגד הנבדק, ובמקרה של הרשעה בבית הדין הפלילי, גם למתן עונשים חמורים לרבות עונשי מאסר ודרישה לתשלום קנסות כספיים גבוהים.

בדיקות הסמים נערכות כיום במגוון מסגרות ובכללן מסגרות החינוך, ההשכלה הגבוהה, בקבוצות ספורט, במקומות עבודה, בבסיסי הצבא, בכלא, וכיוצא באלו. היה ובבדיקת סמים שביצעתם נתקבלו תוצאות המחייבות התייחסות משפטית, יש לפנות לעזרתו של עו”ד פלילי וקבלת הכוונה שתמנע טעויות שעלולות לעלות לכם ביוקר.

 

בדיקות סמים רנדומליות, מתוכננות ואחרות

בדיקות סמים מבוצעות על ידי משטרת ישראל במגוון סיטואציות שונות. קיימים מצבים בהם בעקבות דיווחים שהגיעו למשטרה, מתבצעות בדיקות סמים במספר מוקדים מוגדרים שלגביהם נתקבלו דיווחים, וזאת על מנת ללכוד משתמשי סמים באופן מרוכז.

מעבר לבדיקות סמים מתוכננות מסוג זה, ישנן גם בדיקות סמים שמתבצעות בצורה אקראית על ידי המשטרה, כאשר מטרתן היא לייצר הרתעה מפני שימוש בסמים. בנוסף לכך, בדיקות סמים עשויות כאמור גם להתבצע במסגרות או ארגונים שונים, בכדי להבטיח שכל כוח האדם בארגון נקי מסמים. דוגמא קלאסית לבדיקות סמים ארגוניות, היא בדיקות הסמים המתקיימות בצבא.

 

איך בדיקות סמים נערכות?

בדיקות סמים עשויות להתבצע במספר דרכים:

 

בדיקות סמים באמצעות בדיקת שתן

בדיקות סמים באמצעות בדיקת שתן – זוהי הדרך השכיחה ביותר לביצוע הבדיקה והיא מספקת בדרך כלל תוצאות מהימנות גם כשהיא מתבצעת בטווח של מספר שבועות ממועד צריכת הסם. בדיקות סמים באמצעות בדיקת שתן נחשבות כבדיקה מהירה שמניבה תוצאות בתוך פרק זמן קצר יחסית, ולכן זהו סוג הבדיקה השכיח ביותר.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

בדיקות סמים באמצעות בדיקת דם

בדיקות סמים הנערכות באמצעות בדיקת דם מניבות בדרך כלל תוצאות מהימנות ואף נחשבות כאמצעי בדיקה אמין יותר מבדיקות הסמים שמתבצעות באמצעות דגימת שתן. בדיקת סמים שנערכת באמצעות בדיקת דם יעילה כשהיא נערכת עד תקופה של 3 חודשים ממועד השימוש בסם.

בדיקות סמים באמצעות דגימת שיער

ניתן לבצע בדיקות סמים לא רק בעזרת דגימת שתן או דם, אלא גם באמצעות דגימת שיער. בדיקה זו נחשבת יעילה גם בחלוף פרק זמן העולה על 3 חודשים ממועד צריכתו של הסם, ומסיבה זו, לא אחת מבצעים בדיקות סמים באמצעות דגימות שיער בקרב משתמשי סמים שהורשעו בעבר.

 

על בדיקות סמים והזמן הנכון לפנות לסיוע משפטי של עורך דין פלילי

כאשר אזרח, חייל או אסיר במדינת ישראל, נדרשים לבצע בדיקות סמים ובמסגרתן מתקבלת תשובה חיובית המעידה על  שימוש בסם, ישנה חשיבות רבה לפנייה מיידית לקבלת סעד משפטי. התמודדות עם סעיפי אישום הנוגעים לשימוש בסמים, עלולה להוביל להרשעה ולעונשים חמורים לנאשם.

בין העונשים שעלולים להתקבל במסגרת הכרעת הדין של בית הדין הפלילי, ניתן למנות גם עונשי מאסר ממושכים, ומכאן שאין להקל ראש בדרישה לביצוע בדיקות סמים. היה ועשיתם שימוש בסמים ואתם נדרשים לעבור בדיקת סמים, מוטב להיוועץ לפני מעשה עם עורך דין פלילי שמתמחה בנושא, ויחד עימו לגבש אסטרטגיית פעולה שתצמצם את הנזק שעלול להיגרם לכם במידה ותשתפו פעולה עם הדרישה להיבדק.

יתר על כן, גם אם כבר ערכתם בדיקת סמים והיא יצאה חיובית, למרות שלא השתמשתם בסמים למיטב ידיעתכם, חשוב לפנות לייעוץ משפטי מקצועי כדי לבחון את הדרך למיצוי זכויותיכם.

 

מה ניתן לעשות אם מתקבלת תוצאה שגויה בבדיקות סמים?

למרבה הצער, לא אחת אנו שומעים על מקרים שבהם בדיקות סמים, חרף אמינותן בדרך כלל, הניבו תוצאה שגויה. למרבה המזל, גם במקרים אלו, בעזרת סיוע משפטי של עורך דין פלילי מנוסה ומקצועי, ניתן להוכיח כי הנבדק לא השתמש בסמים בפועל, למרות תוצאות הבדיקה המתעתעות.

אולם כדי להימנע מעוגמת נפש מיותרת והליך פלילי ממושך, מורכב ומתסכל, יש להקפיד שלא להתמהמה אלא לפנות להתייעצות עם עורך דין פלילי שמתמחה בבדיקות פליליות בהקדם האפשרי.

 

ומה עושים אם בבדיקות סמים מתקבלות תוצאות חיוביות שהן נכונות?

כאשר מתקבלת תוצאה “חיובית” במסגרת בדיקת סמים, המוכיח שהנבדק עשה שימוש בסם – ישנה חשיבות גדולה אף יותר לפניה להכוונה משפטית. בזכות היכרותו של עורך דין פלילי עם הוראות החוק בישראל, פקודת הסמים המסוכנים והפסיקה בתיקי סמים, יש לו גם יכולת לאתר פרצות שיסייעו למיוצגיו להפחית מחומרת סעיפי האישום המיוחסים להם.

גם אם בפועל הנאשם אכן עשה שימוש בסמים, ייצוג של עורך דין פלילי איכותי יכול לחולל הבדל של ממש בתוצאותיו של ההליך הפלילי. לא אחת ליווי של עו”ד מוכשר הוא האלמנט שעושה את ההבדל בתיקי סמים, ולכן אסור לוותר עליו.

 

מהי חשיבות הייצוג המשפטי בהקשר של בדיקות סמים?

הליכים פליליים הם  מטבעם חוויה מלחיצה ומאיימת ולכן ההתמודדות עימם מחייבת סיוע של איש מקצוע מיומן. עורכי דין פליליים הם בדיוק אנשי המקצוע שנכון להסתייע בשירותיהם גם בהקשר של בדיקות סמים, הסירוב להן וההתמודדות עם השלכותיהן. בעזרתו של עו”ד פלילי המתמחה בבדיקות סמים תוכלו לזכות לייצוג משפטי הולם בהליכים, להגן על האינטרסים שלכם, ולסיים את הסאגה המשפטית במינימום זמן ומינימום נזקים.

 

כל המידע המוצג במסגרת מאמר זה מובא לידיעה כללית בלבד, איננו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום פנים ואופן. במידה ונדרשים ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי או ליווי משפטי לטובת טיפול במקרה ספציפי, יש לפנות בהקדם לקבלת סיוע משפטי פרטני של עורך דין פלילי מורשה.

בדיקות סמים
בדיקות סמים
רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא בדיקות פליליות
האזנות סתר

האזנות סתר כוללות, הקלטה, הקשבה, פיקוח או קליטה של שיחות בין צדדים שונים כאשר זו נעשית ללא ידיעתם או הסכמתם של מי מהצדדים. על פי

קרא עוד
בדיקות שתן

בעשורים האחרונים הפכה תופעת השימוש בסמים במדינת ישראל, שכיחה מאי פעם. גם אזרחים מהשורה החלו לצרוך סמים במינונים גבוהים מכפי שנהוג היה בעבר. על רקע

קרא עוד
בדיקת פוליגרף

בדיקת פוליגרף הינה מבדק שמתבצע באמצעות מכשיר שמסוגל לקלוט ולפענח תגובות בגוף הנבדק שאינן רצוניות. התנודות הבלתי רצוניות במדדים הנבדקים במסגרת בדיקת פוליגרף, מאפשרות לבודק

קרא עוד