מהי האשמה בתואנת שווא?

הגשת תלונת שווא במשטרה היא רעה חולה שמתרחשת על רקע מגוון סיבות, שבמרכזן – הרצון לפגוע בצד השני בצורה בוטה. אולם רגע לפני שניגשים להילחם בתלונת השווא, חשוב להבין מהי האשמה בתואנת שווא ואיך אפשר לטפל בעניין בתבונה על מנת להגן על זכויותיכם בתהליך.

 

מהי האשמה בתואנת שווא במהותה?

הגשת תלונת שווא במשטרה היא עבירה חמורה שעלולה לגרום להאשמות נגד חמורות מאוד ולעונשים כבדים עבור המתלונן המקורי. ראשית כל, הצהרות כוזבות או מסירת מידע כוזב לגורמי אכיפת החוק או לרשויות אחרות מהווה עבירה פלילית שדינה 3 עד 5 שנות מאסר. האשמת שווא יכולה לכלול דיווח על פשע שלא התרחש, מסירת עדות שקר במשפט או הצהרות כוזבות במסמך רשמי. מטרת הגשת תלונת שווא היא לרוב להטעות או להונות את הרשויות, להעביר את האשמה על מישהו אחר או לכסות על פשע. עם זאת, לפעולה זו יכולה להיות השפעות הרסניות הן על הנאשם והן על מערכת המשפט כולה.

 

ההיבטים המערכתיים הנוגעים לטיפול בהאשמות שווא

אחת ההשלכות המשמעותיות ביותר של הגשת תלונת שווא היא בזבוז משאבים יקרי ערך. שוטרים, חוקרים ותובעים מבלים לעתים קרובות אינספור שעות בחקירת הטענות, במה שלוקח זמן קריטי בעבודה על תיקים לגיטימיים. זה לא רק בזבוז משווע של כספי משלם המיסים, אלא גם מעמיס על מערכת המשפט כולה, מה שמוביל לפיגור ועיכובים שעלולים להפריע לרדיפה אחר צדק במקרים אחרים. 

 

במי עוד פוגעות תלונות שווא?

חשוב לזכור כי הגשת תלונת שווא עלולה לפגוע בחפים מפשע. כאשר מישהו מואשם בפשע שלא ביצע, הוא עלול לעמוד בפני השלכות חמורות, כולל מעצר, העמדה לדין ואפילו מאסר. אנשים אלה עלולים לסבול מנזק בלתי הפיך למוניטין, לשמם הטוב למשפחתם ובני או בנות זוגם וכמובן לסיכויי ההעסקה שלהם, גם אם בסופו של דבר הם יזכו לצדק בדין.

 

מה יש לעשות אם הוגשה נגדכם תלונת שווא?

מי שהכי נפגע הוא כמובן אותו אדם שמגישים נגדו תלונות שווא. הוא נאלץ להתמודד עם מערכת החוק על לא עוול בכפו ואפילו להיחקר באזהרה כחשוד. כאשר נקלעים למצב בו הגישו נגדכם תלונת שווא, חשוב לשמור על קור רוח. יש לפנות לשירותיו של עורך דין פלילי שמכיר את התחום ויודע כיצד לפעול. חשוב לא לבצע פעולות חפוזות, לא להגיש תלונות נגד, ובאופן כללי, לא ליצור קשר עם הצד השני עד אשר יוצרים קשר עם עורך דין טוב. רק כך אפשר לצאת עם תוצאה אידיאלית בסופו של דבר.

[

לסיכום – החשיבות של עורך דין טוב בהאשמות בתואנת שווא

כאשר נשאלת השאלה מהי האשמה בתואנת שווא ומה הכי חשוב לעשות, מבינים כי החשיבות של עורך דין פלילי מיומן בהתמודדות נגד תלונת שווא, היא עצומה. חשוב מאוד להגיע לעורך הדין הנכון שיוכל לכוון אתכם שלב אחר שלב להתמודדות אפקטיבית עם המצב הרגיש שאליו נקלעתם, על מנת למזער את הפגיעה הפוטנציאלית בשמכם הטוב ובזכויותיכם, למינימום האפשרי לנוכח הנסיבות.

זקוקים לעזרתו של עו”ד פלילי בהתמודדות עם האשמה בתואנת שווא? צלצלו למשרדנו עכשיו: 052-7999-799.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
שאלות ותשובות בנושא מהי האשמה בתואנת שווא?

הגשת תלונת שווא משמעה הצהרה כוזבת לרשויות, כגון דיווח על פשע שלא התרחש, מסירת עדות כוזבת במשפט או הצהרה כוזבת במסמך רשמי. בעיקרו של דבר, זה כרוך בהונאה או הטעיה מכוונת של הרשויות.

הגשת תלונת שווא עלולה לבזבז משאבים יקרי ערך של מערכת המשפט ולפגוע בחפים מפשע שעלולים להיות מואשמים כוזבים כתוצאה מכך. היא גורמת נזק בלתי הפיך לנאשמים, שגם אם יצאו זכאים, שמם הטוב נפגע משמעותית.

בהתאם לחומרת העבירה, אנשים המגישים תלונות שווא יכולים לעמוד בפני אישומים שונים, כולל קנסות, מאסר על תנאי, עבודות שירות ואפילו מאסר של 3 עד 5 שנים. בנוסף, מי שמאשים אחרים עלול להיתבע בבית משפט אזרחי ולחייב אותם בפיצויים.

במקרים מסוימים, אדם עשוי להגיש דיווח בתום לב אך עם מידע שגוי, במה שמהווה דבר שונה לחלוטין מתלונת שווא, הכוללת מסירת מידע כוזב בכוונה. לכן, אנשים צריכים לדעת לדווח רק על מה שהם יודעים ולא להניח הנחות או להפיץ שמועות.

מידע נוסף בנושא פלילי
סחיטה מינית באינסטגרם

אינסטגרם – הפלטפורמה הפופולרית ברשת לשיתוף תמונות וסרטונים, הפכה בשנים האחרונות גם לזירת פשע דיגיטלית. התופעה של סחיטה מינית ברשתות החברתיות, הידועה גם במונח “סקסטורשן”

קרא עוד
סחיטה באיומים בגירושין

הליך גירושין, ידוע ככזה הטומן בחובו רגשות קשים, מתחים וכאב רב. במקרים קיצוניים, רגשות אלו עלולים להוביל להתנהגויות פוגעניות, ביניהן סחיטה באיומים בגירושין. עבירה זו,

קרא עוד
סחיטה באיומים ברשת

העולם הדיגיטלי פתח צוהר לאפשרויות חדשות, אך גם חשף אותנו לסכנות חדשות. אחת מהן היא סחיטה באיומים ברשת, תופעה רחבה ומתרחבת שמשפיעה על אנשים מכל

קרא עוד
סחיטה מינית בפייסבוק

פייסבוק הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו. אנו משתמשים בה כדי להתחבר עם חברים ומשפחה, לשתף רגעים מיוחדים, ולצרוך חדשות ומידע. אך לצד היתרונות הרבים, טמונה

קרא עוד
אישום פלילי

אישום פלילי מהווה ומייצג מרכיב קריטי ועיקרי מכלל העיסוקים של המערכת המשפטית. משמעותו של האישום הפלילי הוא האשמת הנתבע על ידי המדינה כתוצאה מעבירה שנעשתה

קרא עוד
סחיטה אלקטרונית

סחיטה אלקטרונית היא עבירה פלילית שהפכה נפוצה להפליא עם התפתחות האינטרנט וערוצי המדיה החברתית. למרבה הצער, ההשלכות של סחיטה ברשת – ובפרט של סחיטה מינית

קרא עוד