הפרת חובה של הורה או אחראי

במדינת ישראל קיימת חשיבות עליונה לשמירה על זכויות של ילדים ודאגה לרווחתם. בהתאם, הורים ומבוגרים אחראים אחרים נושאים באחריות לספק סביבה בטוחה עבור ילדיהם. עם זאת, לצערנו הרב ,ישנם מקרים בהם הורים או אחראים אחרים נכשלים בתפקיד זה, דבר שמוביל להפרת החובה שלהם. מאמר זה נועד לשפוך אור על המושג הפרת חובה של הורה או אחראי וכן על ההשלכות של הפרה זו.

 

מהי הפרת חובה של הורה או אחראי?

המחוקקים במדינת ישראל לאורך השנים העניקו חשיבות ייחודית לשמירה אזרחים חסרי ישע, לרבות ילדים וקשישים. בהתאם, נחקקו חוקים ותוקנו תקנות שמאחוריהן עומדת השאיפה לעשות את כל מה שאפשר כדי לדאוג להם. בהתאם, במסגרת חוק העונשין קיים סעיף שעוסק בהפרת חובה של הורה או אחראי, אשר מתייחס למצבים בהם הורה או אחראי אינם עומדים בהתחייבויותיהם כלפי הילדים שלהם ובכך מסכנים את שלומם בכל מיני דרכים.

 

מה הן החובות המופרות?

הפרת החובה על ידי הורה או אחראי יכולה להתבטא בצורות שונות, לרבות הזנחה, התעללות, אי מתן טיפול, אי השגחה או אי מתן חינוך הולם:

  • הזנחה: מתייחסת למצבים שבהם הורה או אחראי אינם מספקים את הצרכים הבסיסיים של הילדים. הפרה שכזאת יכולה לבוא לידי ביטוי דרך מניעת מזון, מחסה, ביגוד, טיפול רפואי או חינוך לא הולם. כמו כן, במסגרת הגדרה זאת יכולות להיכלל הזנחה פיזית, הזנחה רגשית או הזנחה רפואית.
  • התעללות: בניגוד להזנחה, התעללות כרוכה בגרימת נזק פיזי, רגשי או מיני לילד, הגורמת לו סבל פיזי או פסיכולוגי. בהתאם, הענישה עבור הפרת חובה של הורה או אחראי מסוג זה יכולה להביא לענישה משמעותית למדי כלפי מי שהפר אותה.

 

רשויות החוק הרלוונטיות

כאשר מתרחשת הפרת חובה של הורה או אחראי, הרשויות הרלוונטיות, כמו משרד הרווחה או המשטרה, רשאיות להתערב על מנת להבטיח את שלומו ורווחתו של הילד. במקרים של סכנה מיידית יכולות להינקט פעולות משמעותיות, כמו הוצאת הילד מהבית. כמו כן, הרשויות רשאיות לערוך חקירה כדי להעריך את המצב, לאסוף ראיות ולקבוע את דרך הפעולה המתאימה.

 

עורכי דין להפרת חובה של הורה או אחראי

במסגרת הפרת חובה מצד הורה או אחראי, עורכי דין ממלאים תפקיד מכריע למדי. במקרים אלו מעורבים לעתים קרובות עורכי דין פליליים או עורכי דין המתמחים בדיני משפחה, אשר יכולים לייצג הן את הצד הנפגע והן את הצד הנחשד כפוגע.

בהתאם, הם מספקים ייעוץ משפטי, מסייעים באיסוף ראיות ומציגים טיעונים בבית המשפט. עורכי דין ממלאים גם תפקיד חיוני בהקלת התקשורת והמשא ומתן בין הצדדים, במטרה להגיע להסכמות המעניקות עדיפות לבטיחות הילד ולרווחתו.

 

טובת הילד

מבחינת הרשויות, הדאגה העיקרית בהתמודדות עם הפרת חובה של הורה או אחראי היא טובת הילד. בהתאם, מטרת בית המשפט היא להגן על הילד מפגיעה ולספק לו סביבה בטוחה ויציבה. כמו כן, אם הוכחה הפרת החובה בסמכות בית המשפט לתת צווים שונים להגנה על טובת הילד. אלה עשויים לכלול מתן משמורת להורה השני, מינוי אפוטרופוס או הכנסת הילד למוסד ייעודי בהתאם לנסיבות.

הפרת חובה מתרחשת כאשר הורה או אחראי לא ממלאים את האחריות שלהם כלפי ילדיהם או כלפי אלו שהם אחראיים עליהם. לדוגמה, הזנחת צרכיהם הבסיסיים או במקרים אחרים התעללות בהם.

כאשר מזוהה הפרת חובה, הרשויות רשאיות להתערב כדי להגן על טובת הילד, לרבות דרך הוצאתו מהבית ופתיחה בחקירה. כמו כן, בית המשפט יכול להוציא צווים, כמו מתן משמורת להורה השני או הכנסת הילד למוסד כזה או אחר.

שלומם ובטיחותם של הילדים הם ערך עליון עבור בתי המשפט. שכן, מטרתו העיקרית של בית המשפט היא להגן על הילד ולספק לו סביבה בטוחה. במקרים רבים, שיקום ותמיכה מוצעים גם להורים או אחראיים שהפרו את חובתם, כך שעוזרים להם לטפל בבעיות הבסיסיות ולפעול להחזרת המשמורת במידה והיא נלקחה.

עורך דין הוא הגורם המקצועי שמגשר בין הנוגעים בדבר ובין רשויות החוק השונות. בין אם מדובר בייצוג הצד שנפגע ובין אם בייצוג בצד שנחשד כי הפר את חובתו, עורך הדין יהיה הכתובת המקצועית אליה כדאי לפנות.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא פלילי
סחיטה מינית באינסטגרם

אינסטגרם – הפלטפורמה הפופולרית ברשת לשיתוף תמונות וסרטונים, הפכה בשנים האחרונות גם לזירת פשע דיגיטלית. התופעה של סחיטה מינית ברשתות החברתיות, הידועה גם במונח “סקסטורשן”

קרא עוד
סחיטה באיומים בגירושין

הליך גירושין, ידוע ככזה הטומן בחובו רגשות קשים, מתחים וכאב רב. במקרים קיצוניים, רגשות אלו עלולים להוביל להתנהגויות פוגעניות, ביניהן סחיטה באיומים בגירושין. עבירה זו,

קרא עוד
סחיטה באיומים ברשת

העולם הדיגיטלי פתח צוהר לאפשרויות חדשות, אך גם חשף אותנו לסכנות חדשות. אחת מהן היא סחיטה באיומים ברשת, תופעה רחבה ומתרחבת שמשפיעה על אנשים מכל

קרא עוד
סחיטה מינית בפייסבוק

פייסבוק הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו. אנו משתמשים בה כדי להתחבר עם חברים ומשפחה, לשתף רגעים מיוחדים, ולצרוך חדשות ומידע. אך לצד היתרונות הרבים, טמונה

קרא עוד
אישום פלילי

אישום פלילי מהווה ומייצג מרכיב קריטי ועיקרי מכלל העיסוקים של המערכת המשפטית. משמעותו של האישום הפלילי הוא האשמת הנתבע על ידי המדינה כתוצאה מעבירה שנעשתה

קרא עוד
סחיטה אלקטרונית

סחיטה אלקטרונית היא עבירה פלילית שהפכה נפוצה להפליא עם התפתחות האינטרנט וערוצי המדיה החברתית. למרבה הצער, ההשלכות של סחיטה ברשת – ובפרט של סחיטה מינית

קרא עוד