תביעת כתובה

הכתובה הינה מסמך חוזי מחייב, אשר עליו חותם הבעל טרם חופתו. במסמך זה, מפורטות התחייבות הבעל כלפי אשתו וכן, מצוין בו הסכום אותו על הבעל לשלם לאשתו באם מגיעים לגירושין. תביעת כתובה למעשה, היא תביעת תשלום הנעשית דרך בית הדין הרבני.

 לכאורה, נראה כי הסכום שנקוב על הכתובה בעל משמעות סמלית בלבד אך, לא כך הדבר. כאמור לעיל, הכתובה הינה מסמך חוזי מחייב, ובאם מגיעים לסיום פרק הנישואין, על הבעל לשלם לאשתו את הסכום לו התחייב.

מטרות הכתובה

לכתובה שתי מטרות עיקריות, ראשית, מניעת מצב בו בגלל מחלוקות או כעס זמני, בעל יתגרש מאשתו. שנית, הבטחה כלכלית לאישה גם לאחר הגירושין.

לעיתים, הבעל התחייב בסכום שאינו תואם את יכולותיו הכלכליות. במצבים אלו, בפני בית הדין הרבני עומדת האפשרות לקבוע סכום אחר ואף לפטור את הבעל מהכתובה. הדבר קורה גם לכיוון השני, כאשר הבעל כותב בכתובה סכום נמוך או ללא ערך. גם כאן, יכול בית הדין הרבני לחייב את הבעל בתשלום.

נדוניה

עניין נוסף בכתובה, הוא עריכת הערכה לשווי רכושה של האישה טרם הנישואין. באם מגיעים לגירושין, חלה חובה על הבעל להחזיר את הנכסים, רק אם קיבל את הנכסים במפורש במהלך נישואיהם.

בהיעדר הסכם ממון, כל אישה יהודייה שהתחתנה דרך הרבנות, יכולה לתבוע את הכתובה עם תביעת הגירושין בבית הדין. בפעמים רבות, הסכמי גירושין כוללים את ויתורה של האישה על כתובתה על מנת לקבל גט.

קיימות מספר עילות המקימות לבעל פטור מהתשלום לאשתו.

האישה תובעת את תביעת הגירושין

באם אישה עזבה את ביתה עם בעלה מרצון חופשי, מגישה תביעת גירושין וגט, לא זכאית האישה לתשלום כספי הכתובה. זאת לאחר שבית הדין הרבני בוחן את סיבת עזיבתה של האישה.

בגידה ומרידה

ראשית, כאשר אישה בגדה בבעלה, האישה אינה זכאית לתשלום כספי הכתובה, זאת לאחר בדיקת ראיות וקביעה חד משמעית. כמו כן, כאשר אישה אינה מסכימה לקיים יחסים עם בעלה, לא זכאית האישה לתשלום כספי הכתובה, זאת באם אין לאישה סיבה מוצדקת לכך.

כפילויות

אין כפילות בתשלום בגין תביעת כתובה ובגין תשלומי גירושין. כאשר האישה מקבלת תשלום בגין עילה אחת, לא תוכל האישה לקבל מכוח העילה השנייה. ישנם מספר מקרים חריגים, בהם תוכל האישה לקבל כפילות פיצוי, בהם עזיבת הבעל לטובת אישה אחרת וכאשר הבעל מבזבז כספים על הימורים. במקרים אלו תוכל האישה להגיש תביעת כתובה ולתבוע פיצוי וכן להתנות את נתינת הגט בפיצוי גירושין.

סיכום

הכתובה הינה מסמך חוזי מחייב. במסמך זה, מצוין הסכום אותו התחייב הבעל לשלם לאשתו באם הם מגיעים לגירושין. האישה יכולה לתבוע תביעת כתובה בעת הגירושין בהעדר הסכם ממון. ישנם מספר עילות בגינם האישה לא זכאית לתשלום כספי הכתובה, בהם עזיבת הבית על ידי האישה, בגידה וכן מרידה. מרכז גישור גירושין ארצי יעזור לכם לסיים את התביעה בצורה נעימה וללא קרב מיותר צור איתנו קשר עכשיו ונוכל לעזור לכם.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עריכת דין
העונש על האזנות סתר

האזנת סתר אסורה כוללת כל הקלטה או העתקה של שיחה ללא ידיעת האנשים הנמצאים בתוכה. מותר לאדם להקליט כל שיחה בה הוא משתתף והדבר לא

קרא עוד
מהו חוק הגנת הפרטיות?

חוק הגנת הפרטיות מתבסס על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו המעניק לכל אדם באשר הוא את הזכות לפרטיות מוגנת. הפגיעה בפרטיות מהווה עוולה נזיקית אשר

קרא עוד
האזנות סתר

האזנות סתר כוללות, הקלטה, הקשבה, פיקוח או קליטה של שיחות בין צדדים שונים כאשר זו נעשית ללא ידיעתם או הסכמתם של מי מהצדדים. על פי

קרא עוד
מכשירי הקלטה סמויים

השימוש בהאזנות הסתר באמצעות מכשירי הקלטה סמויים מעוגן בחוק האזנות סתר משנת 1979 ובתיקון נרחב שהתבצע בעקבות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. על פי החוק

קרא עוד
מריחואנה: ההתמכרות הנפשית

בתקופה האחרונה אנו עדים למאבק ההולך וגובר ללגליזציה של סמים קלים כגון מריחואנה בטענה שהיא אינה גורמת נזק וששמן המריחואנה יכול להקל את סבלם של

קרא עוד