פירוק רכב – באילו מקרים זו עבירה על החוק?

החלטתם למכור את המכונית שלכם לאדם או לחברה הקונה רכבים לפירוק.

ברכות – ייתכן שמדובר בהחלטה נבונה למדי.

חשוב לדעת, שעל המכירה להיות מלווה בהליך בירוקרטי מסוים, שבלעדיו המכירה עלולה להיות נגועה באי חוקיות.

מתי נכון למכור רכב לפירוק, ומה עלינו לעשות כדי להימנע ממכירה בלתי חוקית?

 

התזמון הנכון למכירת רכב לפירוק

הרכב המודרני עודנו דומה יחסית לאבותיו הראשונים מסוף המאה ה-19, אולם הפעלתו תלויה במרכיב חדש יחסית – שבבים. ללא כל השבבים הדרושים, המכונית שלכם לא תוכל לנסוע וכן פונקציות חשמליות נוספות, החל מהמזגן וכלה במערכות למניעת סטיה מהנתיב לא יעבדו.

במשך עשרות שנים, תעשיית השבבים עניינה שכבה דקה מאוד של יצרני רכבים ואזרחים מן השורה כלל לא היו מודעים אליה. אולם מאז החלה מגפת הקורונה, התעשייה העולמית סובלת ממחסור עקבי בשבבים הפוגעים בשוק כולו ושבבים הם הנושא החם בעיתונות הכלכלית.

המחסור בשבבים, גורם למחסור חמור ברכבים ומגרשי הרכב עומדים ריקים. כתוצאה מכך, רכבי יד שנייה הפכו למבוקשים במיוחד ובניגוד למצב התמידי, בו רכבים סובלים מירידת ערך עקבית, ערכם של רכבי יד שנייה כיום רק עולה.

מכיוון שכך, נכון למכור רכב לפירוק רק כאשר מצבו בלתי הפיך. במצבים בהם ניתן עוד לתקנו בעלות סבירה ולמכור אותו לשימוש, נראה כי זו אופציה משתלמת יותר ממכירה לפירוק.

אולם כאשר עלות התיקון גבוהה במיוחד, או שהצלחת התיקון לא מובטחת, הרי שנכון למכור את הרכב, לאדם או לחברה, אשר קונה רכבים לפירוק. התמורה תהיה פחותה, כמובן, אך לפחות לא תפסידו את כל ערכו של הרכב. אם אתם באזור המרכז, נמליץ למכור את הרכב ל – קונה רכבים לפירוק בתל אביב.

 

מה ההליך הבירוקרטי הדרוש?

בניגוד למכירה רגילה של רכב, מכירה לפירוק היא מכירה לצורך הורדת הרכב מהכביש. כידוע, כל רכב בישראל רשום, או לפחות אמור להיות רשום, אצל משרד הרישוי, כרכוש של בעליו. דו”חות תנועה, זיהום אוויר ודרישות לטסטים, יישלחו לבעלים.

כאשר מוכרים רכב לפירוק, יש למלא טופס בקשה לביטול רישום הרכב. לבקשה יש לצרף אסמכתא למכירה, הצהרה כי מטרתה אכן הורדה מהכביש ותעודות מזהות של הצדדים למכירה. ללא ההליך האמור, המכירה עלולה להיות בלתי חוקית.

מלבד זאת, יש לשים לב שמשולם במכירה כל המס הדרוש. מכונית נחשבת לנכס הוני, אשר ככלל מחויבים על מכירתו במס. אולם לרוב, מכונית מוכרת כנכס הוני לשימוש אישי הנהנה מפטור מיוחד מהמס.

מנגד, כאשר המכירה היא לאדם אשר עיסוקו הוא פירוק הרכבים, השימוש אינו אישי וייתכן שעליכם לשלם לו מס. החיוב במס תלוי באופי המכירה ובסיווגה. מכיוון שכך, עליכם לוודא היטב עם הקונה האם העסקה חייבת במס, ואם היא חייבת, כמובן שעליכם לשלמו. ככל שחל חיוב מס, ברשותכם לגלגל את התשלום על הקונה, דרך העלאת המחיר המבוקש.

 

לסיכום

פירוק רכב משתלם למדי, כאשר תיקון הרכב לא כדאי והוא נותר תקול. יש לוודא שהמכירה עונה על כל הדרישות הבירוקרטיות והרגולטוריות כדי שהמכירה תהיה חוקית. בהצלחה!

 

סגירת עסקה

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עריכת דין
העונש על האזנות סתר

האזנת סתר אסורה כוללת כל הקלטה או העתקה של שיחה ללא ידיעת האנשים הנמצאים בתוכה. מותר לאדם להקליט כל שיחה בה הוא משתתף והדבר לא

קרא עוד
מהו חוק הגנת הפרטיות?

חוק הגנת הפרטיות מתבסס על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו המעניק לכל אדם באשר הוא את הזכות לפרטיות מוגנת. הפגיעה בפרטיות מהווה עוולה נזיקית אשר

קרא עוד
האזנות סתר

האזנות סתר כוללות, הקלטה, הקשבה, פיקוח או קליטה של שיחות בין צדדים שונים כאשר זו נעשית ללא ידיעתם או הסכמתם של מי מהצדדים. על פי

קרא עוד
מכשירי הקלטה סמויים

השימוש בהאזנות הסתר באמצעות מכשירי הקלטה סמויים מעוגן בחוק האזנות סתר משנת 1979 ובתיקון נרחב שהתבצע בעקבות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. על פי החוק

קרא עוד
מריחואנה: ההתמכרות הנפשית

בתקופה האחרונה אנו עדים למאבק ההולך וגובר ללגליזציה של סמים קלים כגון מריחואנה בטענה שהיא אינה גורמת נזק וששמן המריחואנה יכול להקל את סבלם של

קרא עוד