על הקשר בין עבירות פליליות לענייני משפחה

לעתים קרובות תיקים שמתנהלים בתוך בית המשפט לענייני משפחה, גולשים גם אל הדין הפלילי. העבירות המבוצעות בתוך התא המשפחתי רבות ומגוונות, כך שהן נעות על כל ספקטרום הפלילים: ממעשי סחיטה באיומים והפרת צווים, דרך עבירות של אלימות ומין וכלה בזיוף מסמכים וחתימות. כיצד קשר זה בא לידי ביטוי? הנה דוגמאות שיסייעו להבנה:

 

כל תלונה תיבדק

בעל שהסתיר מאשתו כספים שמרביתם לא דווחו (כספים בשחור), אישה שסחטה באיומים את בעלה, אפילו גרוש שניסה להתחכם כשפירש לטענתו “לא נכון” את החלטת בית המשפט למשפחה – כל אלו סופם להיבדק במשטרה ובמידת הצורך גם לעמוד בפני הרשעה פלילית. מערכת המשפט נוטה להתייחס לעבירות פליליות שמתרחשות בתוך התא המשפחתי כחמורות במיוחד.

ועם זאת, ישנו צורך להבין את התשתית הראייתית הקיימת, בייחוד במקרים שמתבססים רק על עדות אחד הצדדים.

 

כיצד מתגלגל תיק משפחה לעבירה פלילית?

אפשרות אחת היא כאשר הצדדים נמצאים בהליכי גירושין ומעוניינים להפעיל מנגנוני סחיטה זה על זו. התהליך מלווה באופן טבעי באמוציות רבות ולכן אחד הצדדים עשוי לאבד שליטה, להתמלא בתחושות זעם ונקמה וכך לבצע מעשים פליליים אסורים. בין המקרים הנפוצים מתרחשות תלונות שווא רבות, אם כי חלק משמעותי מהתיקים מתייחס גם למקרים שבהם עילת הגירושין היא אלימות, התעללות או עבירת מין בתוך המשפחה.

אפשרות נוספת היא כאשר אחד מבני הזוג מאיים על האחר, למשל אישה המאיימת שאם לא תקבל את רצונה במסגרת הגירושין תתלונן על כך שתקף את בנם, או כאשר למשל גרוש מפר צו הרחקה מאשתו. הדברים הללו מתחילים לרוב בבית הדין למשפחה והופכים לחקירה משטרתית. אם התלונה תתברר כמוצקה, היא תהפוך לחקירה תחת אזהרה שבה הנחקרים הופכים לחשודים במעשה פלילי ועשויים לעמוד על כך לדין.

 

כיצד בודקים את אמיתות המעשים?

כאשר בני זוג מלינים זה על זו, החוקרים במשטרה מתבקשים לבדוק האם בני הזוג מוכרים בציבור, מאחר ובמצב זה עבירות אלימות ייחשבו כאלימות במשפחה. לאחר שגובים עדות מהמתלונן וחוקרים את החשוד במעשים, התיק יועבר לפרקליטות וייקבע האם יינתן לגביו כתב אישום או שהתיק ייסגר.

במקרה לדוגמה, אדם שאשתו הגישה נגדו תביעת גירושין, גילה להפתעתו כי אשתו התלוננה במקביל למשטרה בגין תקיפתה. בחקירת האב הועלו ממצאים חותכים שמפריכים את התלונה ולכן הוחלט לסגור אותה.

מן הצד השני, ישנם זוגות נורמטיביים שהסתבכו בהרשעה פלילית, כמו לדוגמה במקרה של אב שלקח את בנו ביום הלא נכון להסדר הראייה ונשא על כך בקנס ומאסר על תנאי, בגין הפרת צו בית משפט.

 

עבירות צווארון לבן בתוך המשפחה

במקרים מסוימים תיקי המשפחה משולבים בפלילים, כמו לגבי עבירות כמו זיוף ומרמה. במקרה לדוגמה, אישה מסוימת הלוותה לאחותה סכום כספי מסוים ומשהוחזר לה, היא חתמה על מסמך שבו הצהירה כי קיבלה את ההחזר מאחותה. אלא שמאוחר יותר היא שינתה את המסמך כך שהשתמע ממנו שהכסף לא הוחזר לה ואותו הגישה כראיה בתביעה שניהלה מול האחות. מקרים אלו מתרחשים גם כאשר ישנה תלונה לגבי זיוף צוואה ואפילו סכסוכי ירושות שיוצאים משליטה.

יש לכם שאלה שרק עורך דין לענייני משפחה יידע לענות עליה? לחצו לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות.

משפחה

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

מה החוק אומר על רכישת רהיטים בשחור

עכשיו שאתם מחפשים רהיטים לבית שלכם אתם מתחילים להכיר עולם שלם מלא באפשרויות לרכישת רהיטים בין אם זה בתשלום מזומן לעסק שעובד בשחור, לקנות רהיטים

בדיקת צו עיכוב

צו עיכוב יציאה מן הארץ, עלול להיות מוטל בנסיבות שונות על אזרח ישראלי, כאשר בדרך כלל מדובר בתוצר של מעורבות של אותו אדם בפלילים. אולם

הונאה ברשת

בעשורים האחרונים, רשת האינטרנט הפכה לפלטפורמה הנמצאת בשימוש יומיומי בחיינו, עד כדי כך, שקשה עד בלתי אפשרי לזכור איך החיים שלנו נראו לפניה. אולם בד

הונאה ברשת – עונש

הונאה ברשת היא עבירה פלילית לכל דבר ועניין. אולם השוני הניכר בין מעשי הונאה ברשת ובין הונאות המתבצעות “בעולם האמיתי”, טמון בעובדה שמחוץ לרשת ישנה