האם סכסוכי שכנים יכולים להיחשב גם כעבירה פלילית?  

סכסוך עם שכנים הוא עניין נפוץ. זה קורה בגלל הקרבה הפיזית, השטחים המשותפים בבניין ובשכונה, שאתם לא תמיד מסכימים לגביהם ובגלל מתחים סובייטקטיבים לחלוטין.

אבל מתי סכסוכי שכנים מפסיקים להיות עוד ויכוח מעצבן עם השכנים והופכים לעבירה פלילית?

 

איום על ידי השכנים יכול להיות עבירה פלילית

סכסוכי שכנים יכולים, למרבה הצער להפוך מהר מאוד לויכוחים עזים המלווים באיומים.

זה יכול להיות ויכוח על הכלב שלא מפסיק לנבוח, על העץ שצריך לגזום, על טפטוף משקית הזבל בדרך לפח ועוד.

כאשר ויכוח כזה מתגלגל לאיומים, הוא עשוי להיחשב לעבירה פלילית – אבל לא תמיד.

שכן אשר מאיים בפגיעה פיזית, או פרסום דברים פוגעים, או בכל סוג אחר של פגיעה  – ייתכן כי עובר עבירה פלילית, אבל המציאות קצת יותר מורכבת.

 

דוגמאות לסכסוכי שכנים הגובלים בעבירה פלילית

אם אתם נמצאים בעיצומו של סכסוך עם השכנים, דעו כי יש סוגים מסוימים של אמירות שאסור לכם, או לשכנים שלכם לומר:

  • רוצה שהילדים שלך יסבלו כמו שהילדים שלי סובלים בגללך?
  • אני יכול לסדר לך ביקור בבית חולים אם לא תעשה מה שאני מבקש.

בשני המקרים הנ”ל מתקיים איום ממשי וברור, אבל החוק רואה בכך פגיעה של ממש, גם אם לא מומש האיום, כי מדובר על הפחדה לשמה, אשר מהווה פגיעה כשלעצמה.

עצם ההפחדה נחשבת לעבירה פלילית, כי איום שכזה עלול להצר את צעדיו של הצד המאוים, לפגוע בתחושת הביטחון והחופש ואף להניע את המאוים לפעול באופן פזיז ומסוכן.

 

השכנים מאיימים – אבל זו לא תמיד עבירה פלילית

  1. איום שאינו ממשי – השכן יכול למשל להגיד: “גם אני לא אתן לך לישון בלילה!”, או “אני עוד אחזיר לך”. אבל גם אם אתם חשים מאוימים, בית המשפט כנראה יקבע כי לא מדובר באיום ממשי ולכן גם לא ראוי לרישום פלילי, או ענישה.
  2. איום שהוא בעצם אזהרה – אמירות מסוימות עשויות להתפרש בתור איום, אך מבחינה משפטית הן נחשבות אזהרות. למשל: “אם לא תפסיקו להרעיש בלילה, מישהו עוד יגיש נגדכם תלונה במשטרה!”, או: “אם לא תעשו מה שאני מבקש, יהיה לכם סכסוך עם כל השכנים בבניין”. איום הכולל פניה לרשויות אינו נחשב לעבירה וכן איום הנוגע לתחושתם של אחרים עשוי שלא להיחשב עבירה פלילית.
  3. במקרים מסוימים, עשויה להתקבל החלטה כי האיום התבצע מתוך תחושת מצוקה של השכן. כלומר, לא היתה לו כוונה לממש את האיום, אלא רק לסיים את ההתנהגות שהביאה לסכסוך מלכתחילה. גם אם השכן לא היה מודע כלל להשפעת האיום שלו עליכם, יש סיכוי טוב שהרשויות יקבעו כי לא מדובר על עבירה פלילית.

לסיכום, סכסוך שכנים יכול להיות חוויה מטרידה ואפילו מפחידה. אל תתמודדו לבד – פנו לסיוע משפטי! למידע נוסף לחצו:

https://www.sultanlaw.co.il/real-estate-lawyer/neighbor-dispute-lawyer

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ההיסטוריה הפלילית של רמלה

בימים האחרונים מצאנו את עצמנו מקבלים פניות רבות מצד גולשים שמתעניינים להעתיק את מקום המגורים שלהם אל מרכז הארץ. לדבריהם, הם בחרו לבדוק פרטים ברמלה

מה עושה עורך דין המתמחה בגירושין?

עבודתו של עורך דין לדיני משפחה המתמחה בגירושין, רבה ומגוונת. עבודת עורך הדין מתחילה עוד בשלבים שלפני הגירושין עצמם ונמשכת שנים רבות אחרי מתן הגט.

שלוש דרכים לאיתור נזילות

עונת הגשמים חזרה ואיתה גם עונת הנזילות. מי גשם החודרים דרך הקירות מצטברים, גורמים לכתמי לחות ועלולים להביא לנזק לתשתיות. חברת תרמופרו מציעה שירותי איתור

משרדים להשכרה – כמה, למה ומתי?

בעלי עסקים רבים מוצאים את עצמם תרים לא פעם אחר משרדים להשכרה לטווח ארוך. החיפוש הממושך מעלה לא פעם שאלות בנוגע לעלות ההשכרה? למה בכלל

מה הם גירושין אזרחיים?

גירושין אזרחיים הם אופציה נפלאה, הפתוחה בפני מספר מצומצם של זוגות בישראל. זוגות שנישאו בנישואין אזרחיים יכולים, במקרים מסוימים, להתגרש בגירושין אזרחיים אפילו כאן בישראל.