נעצרת? לפני הכל התקשר לעורך דין פלילי

המשפט הפלילי הוא אחד מתחומי המשפט המעניינים והמשמעותיים ביותר שיש ולא סתם מרבית סדרות הטלוויזיה מסקרות דווקא את משפטים אלו. אולם, כאשר לא מדובר בסדרה או סרט, אלא בחיי אדם שנעצר, עליו לדעת את זכויותיו. כמובן שכמו שכל אדם יודע, לנאשם יש זכויות הכוללות את זכות השתיקה וזכויות נוספות. אבל הדבר החשוב ביותר במידה שנעצרתם הוא ליצור קשר עם עורך דין פלילי מקצועי, זה עשוי לעשות את כל ההבדל.

 

יצירת קשר עם עורכי דין

השאלה הראשונה שעולה לכם, כנראה, היא למי להתקשר. אנו ממליצים שלפחות בעת המעצר, תיצרו קשר עם עורך דין פלילי מאזורכם, כדי שיוכל להגיע במהירות למעצר. אנחנו ממליצים שלא להצטמצם לעיר ספציפית ולמשל, אם נעצרתם בחיפה, תחפשו עורך דין פלילי בקריות, אשר נחשב מצוין וקיבל המלצות טובות. כך, סביר שהטיפול בכם יהיה מהיר וענייני, דבר שעשוי לשנות את כל דרך התחקור שלכם במעצר.

 

סוגי מעצר

כעת, אחרי שאתם מבינים את חשיבות עורך הדין, נרצה לפרט לכם מעט על סוגי המעצר הקיימים, כדי שתוכלו לקבל מסגרת ולדעת עם מה אתם עשויים להתמודד:

 

1.     מעצר ראשוני

מדובר במעצר הקלאסי – לרוב הנאשם נעצר על ידי השוטרים וברגע, מאדם חופשי הנאשם הופך לעצור. לרוב, מעצר מסוג זה מוגבל ליממה, היינו 24 שעות.

 

2.     מעצר ימים

במידה שחוקרי המשטרה החליטו כי אין בידם מספיק ראיות והם אינם מעוניינים לשחרר את החשוד בתום היממה, הוא מובא בפני שופט, לרוב בבית משפט השלום, לצורך הארכת מעצר לתקופת החקירה. במסגרת כך, חוקרי המשטרה מפרטים את הפעולות אותן הם רוצים להשלים וכמות הזמן שהן צפויות לקחת. בהתאם, השופט מחליט האם לאפשר הארכת מעצר או לא, בהתאם למספר מבחנים בדין. יצוין שגם אם הארכת המעצר ניתנת, לרוב לא מאפשרים לחוקרים את כמות הימים אותה מבקשים.

 

3.     מעצר עד תום ההליכים

בהינתן שהוחלט להגיש כתב אישום, המשטרה עשויה לבקש הארכת מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים. כך, במידה שתובע (מהפרקליטות) מצהיר שבכוונתו להגיש כתב אישום, בית המשפט רשאי להאריך את המעצר, למרות שהמשטרה סיימה את החקירה.

הכר את הפליליסטים
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

זכויות העצור

לעצור קיימות מספר רב של זכויות, כאשר כאמור, המשמעותית ביותר היא האפשרות להתייעץ עם עורך דין. עד שעורך הדין מגיע מומלץ לשמור על שתיקה ולחכות לו, כדי שלא להכשיל את עצמכם בטעות. כך, אתם ממתינים עם מתן גרסה ותגובה כנגד החשדות המועלים נגדכם במשטרה, סיטואציה שעלולה להיות מכשילה. יצוין שהזכות הזו, בישראל ובעולם, נמנעת מעצורים רבים על ידי טקטיקות בהן המשטרה משתמשת, ומשכך בתיקים רבים יש הודאות שמובילות להרשאה, גם אם הן אינן מודעות או רצוניות.

 

לסיכום

לאור המעצרים הרבים המתרחשים במסגרתם לא ניתנות לעצור זכויותיו הבסיסיות באופן שעשוי להוביל להרשאה, אנחנו ממליצים להרים טלפון מידי לעורך הדין, שיוכל לשנות את הכרעת הדין הסופית.

משקל

 

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עריכת דין
העונש על האזנות סתר

האזנת סתר אסורה כוללת כל הקלטה או העתקה של שיחה ללא ידיעת האנשים הנמצאים בתוכה. מותר לאדם להקליט כל שיחה בה הוא משתתף והדבר לא

קרא עוד
מהו חוק הגנת הפרטיות?

חוק הגנת הפרטיות מתבסס על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו המעניק לכל אדם באשר הוא את הזכות לפרטיות מוגנת. הפגיעה בפרטיות מהווה עוולה נזיקית אשר

קרא עוד
האזנות סתר

האזנות סתר כוללות, הקלטה, הקשבה, פיקוח או קליטה של שיחות בין צדדים שונים כאשר זו נעשית ללא ידיעתם או הסכמתם של מי מהצדדים. על פי

קרא עוד
מכשירי הקלטה סמויים

השימוש בהאזנות הסתר באמצעות מכשירי הקלטה סמויים מעוגן בחוק האזנות סתר משנת 1979 ובתיקון נרחב שהתבצע בעקבות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. על פי החוק

קרא עוד