מכירת אלכוהול לקטין – עונש

אלכוהול בקרב קטינים, מחוץ לחוק?

על פניו, נדמה לכולם כי לקטינים אסור לשתות אלכוהול בגדר חוק והם צפויים להיענש על כך. יכול מאוד להיות שיקבלו עונש מהוריהם, אך אין בחוק איסור על שתיית אלכוהול מתחת לגיל 18, מנגד, ישנו איסור על מכירת אלכוהול לקטינים. דרך חוק זה, שואפת המדינה לצמצם את השתייה בקרב נערים ולהפוך את מי שמספק להם לעבריין במקום אותם כאשר צורכים זאת.

 

סעיף 193א לחוק העונשין

מכירת אלכוהול לקטין אסורה בהחלט במסגרת חוק העונשין סעיף 193 א, ובפרט אספקת אלכוהול לקטין. כמובן שבכל רשתות השיווק והחנויות אסורה המכירה לאנשים מתחת לגיל 18, אך החוק אוסר גם על אספקת אלכוהול, כלומר באם החשוד מעל גיל 18, קנה אלכוהול בצורה חוקית לגמרי ואז סיפק אותו לקטין, זאת גם כן עבירה למרות שהמכירה עצמה הייתה חוקית.

 

עונש על מכירת אלכוהול לקטין

בתוך החוק האוסר על מכירת אלכוהול לקטין ישנם כמה סעיפים כך שרמת החומרה ביניהם שונה ובהתאם גם העונש הצפוי לעבריין עליהם. כמובן שכל מקרה נבחן לגופו אך מוגדרים כמות חודשי המאסר ועונשים נוספים שצפויים למי שעומד לדין בגין עבירה על אחד מחלקי סעיף זה. כמובן שיכול להיות שילוב בין כמה עבירות ובהתאם גם העונש יהיה חמור יותר.

  1. עידוד או שידול קטין לצרוך אלכוהול – שלושה חודשי מאסר + קנסות.
  2. מכירת אלכוהול – שישה חודשי מאסר + קנסות.
  3. עסק שמכר אלכוהול – חודשי מאסר + קנסות + סכנה לעתיד העסק.

 

עידוד או שידול קטין לצרוך אלכוהול

התייחסות מיוחדת, לא רק לאספקת אלכוהול אלא גם לעודד או ממש לשדל קטין לשתות אלכוהול נחשבת עבירה על החוק והעונש עליה הוא מאסר של שלושה חודשים בתוספת של תשלומים כספיים, קנסות. עונש זה יחסית חמור ביחס למעשה שיכול להיתפס כדי פשוט אך זאת מציג בצורה טובה את הגישה של המדינה ומערכת המשפט לאלכוהול בקרב קטינים ולאלו התומכים ומקדמים את התופעה.

 

מכירת אלכוהול

מכירת אלכוהול לקטין הוא החלק בסעיף שכנראה הכי מוכר לציבור בישראל וידוע לכל כי אסור למכור אלכוהול לקטינים וגם מופיעים שלטים כאלה במקומות המוכרים אלכוהול לצורך הדגשה. עקב כך, העונש על מעשה זה יותר חמור והוא יכול להגיע למאסר של שישה חודשים כמובן בתוספת של קנסות. זאת עבור אדם פרטי ובאם מדובר בבעל עסק העונש צפוי לגרור השלכות נוספות.

 

עסק שמכר אלכוהול לקטין

אדם פרטי שמוכר לקטין צפוי לעמוד לדין, אך כאשר מדובר בעסק בעל העסק צפוי לא רק לעמוד לדין ולקבל חודשי מאסר אלא סביר כי גם יפתחו מול כל העסק שלו תהליכים חמורים במסגרת העונש. מכירת אלכוהול יכולה להביא לכדי ביטול רישיון עסק וסגירתו. שוב, הוכחה כי היחס למכירת אלכוהול לקטין בחשיבות גבוהה וכי המדינה רואה מעשה זה בחומרה רבה ועל כן מענישה כראוי עד כדי סגירת העסק.

 

עמידה לדין בגין מכירת אלכוהול לקטין

כמובן שיש המון דרכים למשטרה לגלות על משהו מבין חלקי הסעיף שתוארו קודם שקרה. כאשר תופסים אדם על ביצוע מעשים אלו הוא מזומן לחקירה ובאם יהיה חשד נגדו צפוי לעמוד לדין ולקבל עונש. ישנם מקרים בהם שידול או עידוד קטין לשתיית אלכוהול, נכנס כחלק מכתב אישום גדול יותר אך הוא חשוב גם כן ולא יוותרו עליו. תפיסת אדם במעשה מסוג זה יכולה להיות בעסק בו המשטרה חושדת ושולחת סמוי או במקרה שהתגלה במשטרה.

 

האם אפשר לבטל את העונש?

בדומה לכל משפט אחר, גם אם נראה שהחשוד אשם מעבר לכל ספק סביר לפעמים יש כל מיני פערים בסיפור או בחוק אשר יכולים להביא לכך שיצא זכאי או לפחות שיקלו בעונשו. דוגמא טובה לכך היא במקרה בו בטוח המוכר שהקונה שלו לא קטין ועל כן, מוכר לו, אך בפועל אכן מדובר בקטין ועל כן, זאת עבירה על החוק. בית המשפט יוצא מנקודת הנחה כי המוכר יודע שהקונה קטין או שלא.

 

וידוא שהקונה אינו קטין

כמובן שכאשר מדובר בעסק קשה לקבוע האם הקונה הוא קטין או שמא לו, במיוחד כאשר מתקרבים לגילאי 17 ו-18 אשר הנערים כבר נראים לא קטינים וגם יכול להיות כי מדובר בהבדל של יום בין קטין לבין בגיר. זאת נכון גם הפוך, עבור אנשים שנראים צעירים אך בפועל הם בגירים ורשאים לקנות את האלכוהול. כתוצאה מכך, צריך ורשאי המוכר לדרוש לראות תעודה מזהה מכל מי שרוצה לקנות ממנו אלכוהול.

 

זיוף תעודה

תעודה מזהה היא זאת שמאשרת למוכר כי אכן מדובר בקטין או בבגיר ובהתאם האם אפשר למכור לו אלכוהול או לא. מצד שני, ישנם מקרים בהם הקטין מגיע עם תעודה מזהה שהוא זייף אשר מציגה שהוא מעל גיל 18 למרות שבפועל הוא כמובן לא. במקרים כאלה יכול להיות כי אכן העונש יוקל או יבוטל על מוכר האלכוהול אך כמובן שזאת תלוי בפרטי המקרה, לדוגמא במקרה בו המוכר הסכים לראות צילום תעודה או הנחות אחרות.

 

פנייה לאיש מקצוע

באם מכל סיבה שהיא אתם חשודים במכירת אלכוהול לקטין או בחלק אחר מתוך סעיף 193א לחוק העונשין, חשוב לטפל במצב עוד בהתחלה על מנת למנוע עונש כבד מדי או הליך לא יעיל. זאת לעשות על ידי פנייה לעורך דין פלילי אשר יוביל את הליך המשפט וינחה אתכם כיצד להתנהל על מנת לצאת זכאים או לפחות שיקלו עליכם את העונש. כל שלב בחקירה ובמשפט יכול להיות קריטי וחשוב שאיש מקצוע ייעץ ויוביל אותם.

 

העונש עבור מכירת אלכוהול לקטין יכולה להגיע גם לשישה חודשי מאסר ולקנסות כספיים רציניים. על מנת להימנע מכך חשוב לוודא את התעודה המזהה של הקטין ופשוט לא למכור לקטינים אלכוהול. במידה ומישהו נתפס על מעשה זה הוא צפוי לעמוד לדין וביטול העונש יהיה רק במקרה בו הוא יצא זכאי או שניתן להוכיח כי היה לו מעין ודאות כי הקונה אינו קטין בעקבות תעודה מזויפת לדוגמא.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
שאלות ותשובות בנושא מכירת אלכוהול לקטין – עונש

כל אדם מתחת לגיל 18, גם אם נדמה שהוא בגיר כדוגמת חייל, הורה או כל דבר אחר, מתחת לגיל 18 הוא קטין בהגדרה.

במידה ובעל עסק או אדם פרטי מכר אלכוהול לקטין הוא צפוי לקבל מאסר של שישה חודשי מאסר בפועל בתוספת של קנסות כספיים. מדובר בעבירה שאמנם נראית קלה ואפילו יומיומית אבל היא גוררת יחסית עונש חמור.

עורך דין פלילי הוא האדם בשביל המשימה, להוביל את התיק בבית המשפט ולוודא כי הנאשם יקבל עונש מינימלי או אפילו יוכח כי הוא זכאי.

במידה ולמוכר הייתה ודאות כי הקונה אינו קטין, במקרה בו הגיש למוכר תעודה מזהה מזויפת בה מוצג גילו כמעל 18 למרות שבפועל הוא לא, יכול להיות כי העונש יבוטל.

מידע נוסף בנושא עריכת דין
העונש על האזנות סתר

האזנת סתר אסורה כוללת כל הקלטה או העתקה של שיחה ללא ידיעת האנשים הנמצאים בתוכה. מותר לאדם להקליט כל שיחה בה הוא משתתף והדבר לא

קרא עוד
מהו חוק הגנת הפרטיות?

חוק הגנת הפרטיות מתבסס על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו המעניק לכל אדם באשר הוא את הזכות לפרטיות מוגנת. הפגיעה בפרטיות מהווה עוולה נזיקית אשר

קרא עוד
האזנות סתר

האזנות סתר כוללות, הקלטה, הקשבה, פיקוח או קליטה של שיחות בין צדדים שונים כאשר זו נעשית ללא ידיעתם או הסכמתם של מי מהצדדים. על פי

קרא עוד
מכשירי הקלטה סמויים

השימוש בהאזנות הסתר באמצעות מכשירי הקלטה סמויים מעוגן בחוק האזנות סתר משנת 1979 ובתיקון נרחב שהתבצע בעקבות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. על פי החוק

קרא עוד
מריחואנה: ההתמכרות הנפשית

בתקופה האחרונה אנו עדים למאבק ההולך וגובר ללגליזציה של סמים קלים כגון מריחואנה בטענה שהיא אינה גורמת נזק וששמן המריחואנה יכול להקל את סבלם של

קרא עוד