מי זכאי למחיקת רישום פלילי?

הרישום הפלילי הוא רישום נלווה לתהליך הפלילי, שיכול להשאיר כתם משמעותי על חייו של העבריין המורשע המנסה להשתקם לאחר ריצוי עונשו. כתם זה מתבטא במספר צמתים בחייו של האדם, הכוללים בתוכם צמתים בהם הוא מנסה להתקבל לעבודות ציבוריות, צמתים בהם הוא מנסה להוציא ויזה לחו”ל ועוד. פגיעה זו באדם יכולה להתמתן בעזרת מחיקה של הרישום, כאשר אפשרות זו מעלה את השאלה – מי זכאי למחיקת רישום פלילי?

 

מה זה רישום פלילי?

“הרישום הפלילי” הוא מאגר מידע המנוהל על ידי משטרת ישראל וכולל בתוכו רישום ואינפורמציה הקשורה לאזרחים שעברו בתוך המערכת הפלילית. רישום זה הוא כפול, וכולל בתוכו את הרישום הפלילי (נשוא כתבה זו) ואת הרישום המשטרתי (עליו נפרט בכתבה אחרת).

הרישום הפלילי כולל בתוכו מידע על זהותם של עבריינים שהורשעו בעבירות עוון או פשע (עבירות שהעונש המקסימלי עליהן עולה על שלושה חודשי מאסר), וכולל גם פירוט על פרטי העבירות אותם ביצעו, צווים שיפוטיים שהתקבלו במהלך ההליך הפלילי שלהם ועוד. פירוט זה מוביל רבים לשאול – מי זכאי למחיקת רישום פלילי?

רישום זה כולל בתוכו אך ורק פרטים לגבי תיקי חקירה שהבשילו עד כדי הגשת כתב אישום, נידונו בבית המשפט, והסתיימו בהכרעה שיפוטית שכללה אשמה / קביעה לפיה הנאשם אינו כשיר לעמוד לדין. תיקי משטרה שלא הבשילו לגזר דין יהיו רשומים במרשם המשטרתי, ולא ברישום הפלילי.

 

מה התפקיד של הרישום הפלילי?

הרישום הפלילי חשוף לעיונם של מספר גופים ובעלי תפקידים ציבוריים, שיכולים לבקש מהמשטרה גישה לתוכנו / לשלוח למשטרה שאילתה לגבי אדם מסוים ולברר את תוכן הרישום הפלילי שלו.

שאילתות אלו משמשות את הגופים הללו לצורך קבלת החלטות הנוגעות לאדם, ביניהן החלטות על קבלה לעבודה במשרות ממשלתיות / ביטחוניות, החלטות על קבלת ויזה למדינה זרה, החלטה על התנדבות במקומות הדורשים תעודת יושר, החלטה על קבלת רישיון ועוד.

הגבלות אלו מובילות אנשים רבים לשאול – מי זכאי למחיקת רישום פלילי? שאלה זו נובעת מרצון להימנע מההשלכות הקשות הללו על העבריין המורשע.

הכר את הפליליסטים
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

מהי המשמעות של מחיקת הרישום הפלילי?

מחיקת הרישום הפלילי מצמצמת משמעותית את רשימת הגופים שיכולים לגשת למידע הרשום בו לגביכם, ומשאירה אותו חשוף למספר מצומצם מאוד של גופים ביטחוניים וגופי רווחה, שיכולים לגשת אליו רק במקרים מוגדרים בהם יש חשש לסכנה לציבור. נשאר רק לשאול מי זכאי למחיקת רישום פלילי?

 

מי זכאי למחיקת רישום פלילי?

מי זכאי למחיקת רישום פלילי? כל אדם עם רישום פלילי רשאי להגיש בקשה מיוחדת לנשיא המדינה, לפיה הוא מבקש לקצר את תקופת המחיקה של הרישום הפלילי בענייניו. בקשות אלו יכולות להיות מוגשות רק במקרה של תיקים שכל ההליכים המשפטיים בהם מוצו עד תום (כולל תקופת הערעור, בקשה למשפט חוזר ובקשה לדיון נוסף).

 

לסיכום

הרישום הפלילי יכול להרגיש כמו כתם ארוך שנים על שמו של האדם, אבל הדבר לא חייב להיות כך, וניתן להגיש בקשה למחיקת הרישום הפלילי. מי זכאי למחיקת רישום פלילי? כל אדם שיש שינוי משמעותי בנסיבות שלו יכול להגיש בקשה למחיקת רישום, שתתקבל במקרה שיוכיח שיקום משמעותי מרגע ביצוע העבירה.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
שאלות ותשובות בנושא מי זכאי למחיקת רישום פלילי?

לא סתם לקוחות רבים שואלים אותנו מי זכאי למחיקת רישום פלילי? שאלה זו טבעית מאוד משום שהמחיקה של הרישום הפלילי ללא הגשת בקשה היא ארוכה מאוד, ויכולה לנוע בין 10-20 שנים מרגע סיום ההליך הפלילי, כתלות בתוכנו של גזר הדין הספציפי של האדם.

מי זכאי למחיקת רישום פלילי? כל אדם שההליך הפלילי בענייניו נגמר. ישנה עדיפות להמתנה של תקופה מסוימת המוכיחה שיקום של האדם, ושוני משמעותי בין האדם שהיה בעת שביצע את העבירה לבין העת שבה הגיש את הבקשה.

הרישום הפלילי יכול להקשות משמעותית על מי שהיה בעבר עבריין מורשע, ונושא את כתם הרישום הפלילי לשנים רבות לאחר מכן, גם במצבים בהם הוא אדם אחר לחלוטין! מחיקת הרישום הפלילי מקטינה משמעותית את השפעתו, ומצמצמת את מספר הגופים החשופים אליו.

ניתן להגיש בקשה למחיקת הרישום הפלילי מרגע שהסתיים ההליך המשפטי.

מידע נוסף בנושא הליכיםופלילי
זימון לחקירה במשטרה

לאנשים רבים אין הבנה של ההשלכות הקשורות בזימון לחקירה משטרתית. בעיקרו של דבר, זהו צעד פרוצדורלי שנועד לחשוף ולאשר עובדות, לגבות עדויות מעדים, לאסוף ראיות

קרא עוד
מתי אפשר לבקש חנינה מהנשיא

כולנו שמענו רבות על בקשות חנינה מהנשיא – הן מופיעות בטלוויזיה בתוכניות ובחדשות, עולות לעיתים כאפשרות בתיקים של כל מיני עבריינים מורשעים, והן גם מהוות

קרא עוד