מה צריך לעשות בעת מעצר ואיך תעברו אותו בשלום

לעולם אל תגיד לעולם. כן, אדם מן המניין יכול למצוא את עצמו תחת חקירה, בין אם הוא אכן אשם במשהו ובין אם לא. בלבול, טעות בזיהוי – מצבים אלה בעלי סבירות מסוימת. אם נבחר להתעמק בעניין מעט יותר, נגלה שיש בסביבה שלנו לפחות אדם אחד, שמצא את עצמו בחקירה בנסיבות כאלה ואחרות.

 

בשביל שתהיו מוכנים לכל תרחיש בחיים שלכם ותדעו כיצד עליכם לנהוג אם מצאתם את עצמכם עצורים ותחת חקירה, התייעצנו עם עורך דין מעצרים, שסיפר לנו את כל מה שעלינו לדעת. כי ידע זה כוח.

 

 זומנתם לחקירה – אל תתעלמו

גם אם קיבלתם זימון לחקירה על עבירת דרכים, להתעלם זה בהחלט לא רעיון טוב. במידה ולא יכולים להגיע במועד שנקבע לכם, תוכלו לבקש להעביר את החקירה למועד אחר.

 

 מצאתם את עצמכם נעצרים ע”י משטרה – לא מתנגדים

נקלעתם לגמרי במקרה לקטטה אלימה, אתם חשודים בעבירה פלילית כלשהי או כל מצב אחר – חשוב להתבגר על שלב ההלם הראשוני ולא להגיב בצורה אינסטינקטיבית ביותר שהיא ההתנגדות. כן, מתנהגים בניגוד לכל מחשבה שעוברת לנו בראש ופוקדת עלינו לברוח ומתלווים אל השוטרים.

הסיבה היא די פשוטה – אם תתנגדו, אתם עלולים להגביר את החשד כלפיכם או גרוע מזה, להחמיר את המצב שנקלעתם אליו, עם האשמה בהתנגדות או תקיפת שוטרים.

מה שחשוב במצב זה, לא לבזבז זמן על הרהורים מיותרים ולפנות זה המהירות אל עורך דין פלילי מומלץ.

 

 חשיבות הפנייה לעורך דין

גם במקרה שבו אתם בטוחים שישנה טעות בזיהוי ואתם לא קשורים בשום צורה למיוחס לכם, פנייה לעורך דין חשובה ביותר.

עורך דין פלילי יידע להדריך אותכם בתהליך, יידע  מה, מתי וכיצד עליכם להגיד ואיך תוכלו להשאיר את החלק הפחות נעים הזה מאחוריכם במהרה. וכמה מילים בקשר לסוגי מעצרים ואיך תוכלו לצלוח את הסיפור בצורה הכי פחות טראומטית.

 

סוגי מעצרים

ישנם שני סוגי מעצרים – הראשון נועד עבור אדם שרק חשוד בביצוע מעשה (הכוונה שאין עדיין הוכחות חותכות לגביו) והשני הוא עבור אדם נאשם (הכוונה שכבר הצטברו הוכחות שמאפשרות לקשר באופן וודאי בין האדם לבין המעשה המיוחס לו).

  • במקרה ראשון מדובר במעצר ימים – אותו ניתן להאריך בהחלטת בית משפט מספר פעמים, אך לא ניתן להאריך אותו עד אין סוף.
  • במקרה שני מדובר במעצר עד סוף התהליך – אותו תהליך אמור להסתיים בכתב אישום או בשחרור העצור.

 

 התנהגות בעת המעצר

חשוב להדגיש שיש חשיבות עליונה לשמור על קור רוח, לא להגיב לפרובוקציות (שיכולות להגיע) מצד השוטרים, לא להגיב בצורה פזיזה, לא להגיד דברים שעלולים להתחרט עליהם בהמשך (עם דגש מיוחד על צורת פנייה נאותה לשוטרים) ולפנות במהרה אל עורך דין.

עריכת דין

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עריכת דין
העונש על האזנות סתר

האזנת סתר אסורה כוללת כל הקלטה או העתקה של שיחה ללא ידיעת האנשים הנמצאים בתוכה. מותר לאדם להקליט כל שיחה בה הוא משתתף והדבר לא

קרא עוד
מהו חוק הגנת הפרטיות?

חוק הגנת הפרטיות מתבסס על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו המעניק לכל אדם באשר הוא את הזכות לפרטיות מוגנת. הפגיעה בפרטיות מהווה עוולה נזיקית אשר

קרא עוד
האזנות סתר

האזנות סתר כוללות, הקלטה, הקשבה, פיקוח או קליטה של שיחות בין צדדים שונים כאשר זו נעשית ללא ידיעתם או הסכמתם של מי מהצדדים. על פי

קרא עוד
מכשירי הקלטה סמויים

השימוש בהאזנות הסתר באמצעות מכשירי הקלטה סמויים מעוגן בחוק האזנות סתר משנת 1979 ובתיקון נרחב שהתבצע בעקבות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. על פי החוק

קרא עוד
מריחואנה: ההתמכרות הנפשית

בתקופה האחרונה אנו עדים למאבק ההולך וגובר ללגליזציה של סמים קלים כגון מריחואנה בטענה שהיא אינה גורמת נזק וששמן המריחואנה יכול להקל את סבלם של

קרא עוד