מה הם גירושין אזרחיים?

גירושין אזרחיים הם אופציה נפלאה, הפתוחה בפני מספר מצומצם של זוגות בישראל. זוגות שנישאו בנישואין אזרחיים יכולים, במקרים מסוימים, להתגרש בגירושין אזרחיים אפילו כאן בישראל. עם זאת, האופציה, כאמור, אינה פתוחה לכלל הזוגות בישראל ואף לא לכלל הזוגות שנישאו בנישואין אזרחיים בחו”ל. המשיכו לקרוא וגלו בפני מי פתוחה הדלת לגירושין אזרחיים בישראל.

 

נישואין אזרחיים

לפני שאנו צוללים אל הנושא של גירושין אזרחיים בישראל, רצוי להכיר את סוגיית הנישואין האזרחיים בישראל. עוד מימי השלטון העות’מאני בארץ, נושאי מעמד אישי ובכללם נישואין וגירושין, מסורים לעדות הדתיות בארץ. משמעות הדברים היא כי עבור יהודים, האופציה להינשא היא רק דרך הרבנות הראשית ואך ורק עם בני דתם – דהיינו עם יהודים.

זוגות רבים אינם מעוניינים להינשא דרך הרבנות. זוגות אחרים מנועי חיתון ברבנות. כך, למשל, זוגות חד מיניים לא יוכלו להינשא כמובן ברבנות וכך גם זוגות בהם רק אחד משני בני הזוג יהודים. בפני כל הזוגות הללו, עומדת האופציה של נישואין אזרחיים. לא בישראל, כמובן, אלא במדינות זרות. בראשן של מדינות אלו נמצאת קפריסין, המושכת אליה ישראלים רבים לנישואין אזרחיים.

בעשורים הראשונים של המדינה, כלל לא היה ברור שנישואין שנערכו בחו”ל הינם בעלי ערך כלשהו בישראל. אולם כבר בשנת 1963, בית המשפט קבע כי הרשם במשרד הפנים מחויב לרשום זוגות שנישאו בחו”ל כנשואים במרשם הישראלי, ומכאן נסללה הדרך להכרה במעמדם של אותם זוגות.

גירושין אזרחיים

גירושין מנישואין אזרחיים

רבים מהנישאים בנישואין אזרחיים סוברים כי הם גם יוכלו להתגרש מנישואין אזרחיים באופן אזרחי. אך כאשר מגיע הרגע, חלילה, בו הם רוצים להתגרש, המציאות טופחת על פניהם. הדין הישראלי דורש כי זוגות יהודים, גם אם נישאו בחו”ל, יקיימו גירושין מנישואין אזרחיים רק דרך בית הדין הדתי.

מנגד, כאשר בני הזוג נישאו בחו”ל לא בגלל שיקולים אידיאולוגיים אלא בשל היות בני הזוג בני דתות שונות, הם לא יצטרכו להתגרש בבית הדין. במקרים אלו, הגירושין מהנישואין האזרחיים יהיו גירושין אזרחיים אף הם.

 

גירושין בבית המשפט

גירושין אזרחיים בישראל בין בני זוג מקהילות דתיות שונות, יתגרשו בבית המשפט למשפחה. למעשה, ההליך לא נקרא גירושין אלא התרת נישואין. בני הזוג יצטרכו להגיש בקשה לבית המשפט כי ברצונם לבצע התרת נישואין. במידה שאחד מבני הזוג יהודי, סגן נשיא בית המשפט יפנה אל בית הדין הרבני כדי שזה יאשר לו לבצע את הפרוצדורה האזרחית.

בני הזוג יצטרכו להגיש בקשת גירושין. ככל ששני בני הזוג מעוניינים בגירושין והם מגיעים עם הסכמות לבית הדין, ההליך יהיה פשוט ומהיר. כאשר אין הסכמה בין בני הזוג, הצד הדורש את הגירושין יידרש להוכיח כי קיים בקשר קרע בלתי ניתן לאיחוי.

 

לסיכום

לסיכום, גירושין אזרחיים בישראל אינם פתוחים בפני כל מי שמעוניין בגירושין מנישואין אזרחיים אלא רק בפני זוגות מעדות דתיות שונות. ההליך ייעשה בפני בית המשפט למשפחה.

גירושין אזרחיים

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ההיסטוריה הפלילית של רמלה

בימים האחרונים מצאנו את עצמנו מקבלים פניות רבות מצד גולשים שמתעניינים להעתיק את מקום המגורים שלהם אל מרכז הארץ. לדבריהם, הם בחרו לבדוק פרטים ברמלה

מה עושה עורך דין המתמחה בגירושין?

עבודתו של עורך דין לדיני משפחה המתמחה בגירושין, רבה ומגוונת. עבודת עורך הדין מתחילה עוד בשלבים שלפני הגירושין עצמם ונמשכת שנים רבות אחרי מתן הגט.

שלוש דרכים לאיתור נזילות

עונת הגשמים חזרה ואיתה גם עונת הנזילות. מי גשם החודרים דרך הקירות מצטברים, גורמים לכתמי לחות ועלולים להביא לנזק לתשתיות. חברת תרמופרו מציעה שירותי איתור

משרדים להשכרה – כמה, למה ומתי?

בעלי עסקים רבים מוצאים את עצמם תרים לא פעם אחר משרדים להשכרה לטווח ארוך. החיפוש הממושך מעלה לא פעם שאלות בנוגע לעלות ההשכרה? למה בכלל