זיוף מסמכים – העונשים הקבועים בחוק

זיוף מסמכים הינו עבירה פלילית חמורה המתייחסת לקשת רחבה של מעשי זיוף, כמו למשל: זיוף רישיונות, זיוף של מסמכים רפואיים, זיוף חוזים, זיוף תלושי משכורת, זיוף דרכונים, זיוף חתימות, זיוף תעודות אקדמיות, זיוף שיקים, זיוף שטרות ומטבעות, זיוף תעודות זהות, וכן הלאה.

זיוף מסמכים אמנם נשמע כמו עבירה קלה ביחס לתחום הפלילי שטומן בחובו עבירות כבדות ואפלות הרבה יותר, אך מערכת המשפט לא מקלה ראש בנושא ואף מבדילה בסעיף 420 לחוק העונשין בין עבירת זיוף מסמכים לבין השימוש במסמך מזויף למטרה מסוימת מתוך ידיעה שהוא מזויף ובמכוון.

סעיף זה מצביע על חומרת העבירות, כל אחת בפני עצמה, ועלול לגרור ענישה כבדה יותר. עד היכן זה עלול להתגלגל? ובאיזה שלב מומלץ לחשוב לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי? על כך במאמר הבא.

 

3 סוגים של עבירות זיוף מסמכים והעונשים הקבועים בגינן בחוק

לפי סעיף 416 לחוק העונשין, ניתן לסווג עבירות זיוף מסמכים לאחת משלוש קבוצות העבירות הבאות, כאשר לכל פעולה יש התייחסות שונה בחוק ורף ענישה בהתאם:

 

זיוף חתימה במסמך מקורי

הכוונה לזיוף חתימה או חותמת על גבי מסמך מקורי שהונפק וקיים, כמו: אישור רפואי, חוזה, צ’ק או צוואה. לרוב זיוף מסוג זה יקרה כאשר לאדם יש אינטרס לאשר את המסמך ללא ידיעת הגורם שחתימתו זויפה, וכתוצאה מאישור המסמך הוא יקבל לידיו הטבות כלשהן או סכום כספי. חתימה מזויפת ניתן לזהות באמצעות גרפולוג משפטי מומחה. אדם שימצא אשם בזיוף חתימה יורשע בעונש של עד שנת מאסר אחת.

אולם, אם בית המשפט יצליח להוכיח כי זיוף החתימה נעשה כאשר מטרת הנאשם הייתה קבלת דבר במרמה, העונש יוחמר עד שלוש שנות מאסר. אם הגעתם לסיטואציה כזו ואתם חשודים בזיוף חתימה, בין אם זיוף החתימה הביא לקבלת דבר במרמה ובין אם לא ואתם רק המבצעים, מומלץ כבר בשלב הראשוני לערב עורך דין פלילי.

 

זיוף מסמך קיים

זיוף מסמך קיים מתייחס בעיקר לשינוי פרטים או אינפורמציה שהם חלק ממסמך מקורי, כמו: פסקה או נוסח מסוים, תאריך, סכום, כמויות וכדומה. גם במקרה זה, אדם שימצא אשם בזיוף מסמך קיים יורשע בעונש של עד שנת מאסר אחת.

אולם, אם בית המשפט יצליח להוכיח כי זיוף המסמך נעשה כאשר מטרת הנאשם הייתה קבלת דבר במרמה, העונש יחמיר עד שלוש שנות מאסר וגם כאן המלצתנו תהיה לא לחכות להוכחות בית המשפט ולערב עורך דין פלילי כבר בשלב המקדים של החקירה.

 

זיוף מסמך מלא

מדובר במסמך שלא היה קיים מעולם והומצא, יתכן שבהשראת מסמך מקורי דומה, ויכול לכלול שימוש בלוגו, נוסח, סגנון כתיבה וחתימה המועתקים מהמקור באופן כזה שלא מעורר ספק. מסמך מזויף מסוג זה יכול להיות צוואה, חוזה, שטר בעלות או צ’ק, והוא נוצר כדי להציג מידע שגוי או מצג שווא ולרוב יעזור לגורם המזייף להשיג דבר מה שלא כדין, בין אם זה כסף, נכס, בעלות, או תפקיד מסוים. הענישה לאדם שהורשע בעבירת זיוף מסמך מלא מגיעה לבין 5 ועד 7 שנות מאסר בנסיבות מחמירות.

 

האם החזקת מסמך מזויף היא עבירה על החוק?

אם אתם נחקרים בנושא זיוף מסמך או שימוש במסמך מזויף, גם אם ללא ידיעתכם, סביר להניח כי יוגש כנגדכם כתב אישום. מערכת המשפט לא מקלה ראש גם אם תטענו שלא הייתם מודעים לכך שאתם עושים שימוש, מחזיקים או אפילו קוראים מסמך שהוא מזויף. מבחינת החוק, זוהי גם עבירה פלילית וחובת ההוכחה היא עליכם.

לכן, חשוב כבר בשלב הראשוני לפנות להתייעצות או סיוע של עורך דין פלילי הבקיא בתיקי זיוף מסמכים, גם אם אתם לא מבינים עד הסוף את משמעות או חומרת הדברים ומקלים ראש בנסיבות. בית המשפט יצטרך להשתכנע כי החזקתם במסמך מזויף ללא ידיעתכם ובתום לב, ובנוסף תידרשו להוכיח כי אין לכם שום אינטרס להפיץ או לעשות שימוש במסמך המזויף, ורק אם הצלחתם בכך, ההליך הפלילי יבוטל.

במעמד כזה ובמיוחד בתיקים של עבירות הונאה ומרמה, בתי המשפט מצפים לייצוג הולם המכבד את המעמד ואת חומרת הנושא. ייצוג משפטי על ידי עורך דין פלילי מתחום הזיופים, ימקם אתכם בעמדת מיקוח טובה יותר.

 

באיזה אופן עורך דין פלילי יכול להשפיע על עתידם של חשודים ונאשמים בעבירות זיוף מסמכים?

במקרה של עבירת זיוף, בית המשפט מתחשב בנסיבות ובעובדות המשפטיות, בהיקף הזיוף, בתחכום וחומרת הזיוף, וכן במצבו האישי של הנאשם, האם מדובר בעבירה ראשונה או חוזרת, והאם מדובר בעובד ציבור.

עורך דין פלילי, המכיר את התנהלות בית המשפט במקרי זיוף שונים ובעל ידע ונסיון בהליך הפלילי ובתיקי הונאה, יוכל לסייע במזעור הנזק, עדכון כתב האישום, ובמקרים מסוימים גם לבטל את כתב האישום או לדאוג להסדר טיעון והקטנת הענישה.

מלבד הסיוע בהליך המשפטי ובהקלת הענישה, לעורך דין פלילי יכולה להיות השפעה רבה גם על העתיד שלכם. בניגוד לעבירות אחרות שיכולות להסתיים באזהרה או ענישה, במקרה של עבירה פלילית, יש לכך השלכות גם על עתידכם, שכן עבירה פלילית יכולה להכתים את שמכם ואת ניקיון כפיכם ולפגוע בהזדמנויות עסקיות עתידיות ואף בפרנסה.

פניה לעורך דין פלילי כבר בשלב המקדים של החקירה וייצוג מקצועי ומנוסה, יכולים לנווט את התיק לכיוון אחר לגמרי ואולי אף לחסוך מכם את הכתם השחור של תיק פלילי ברקורד שלכם.

 

על חשיבות הפניה לסיוע משפטי מעורך דין פלילי בעבירות זיוף מסמכים

מן הראוי לקחת בחשבון כי מעורבות בהליך פלילי המתנהל סביב חשד לעבירות זיוף מסמכים או אישומים בגין עבירות מסוג זה, יכול לפגוע באופן בלתי הפיך במוניטין ובקריירה שלכם ועלול לסגור לכם דלתות בעתיד. אם אתם נאשמים בזיוף מסמך או בשימוש במסמך מזויף, מומלץ לפנות ללא דיחוי להתייעצות ראשונית מול עורך דין פלילי הבקיא בתחום של עבירות זיוף מסמכים, ובעל ניסיון בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות אלו – ויפה שעה אחת קודם.

 

האמור במאמר זה אינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי פרטני מטעם עורך דין פלילי, והוא מובא כמידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה מידע משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. לטיפול במקרים ספציפיים יש לפנות באופן ישיר לסיוע מקצועי מעו”ד פלילי.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עריכת דין
העונש על האזנות סתר

האזנת סתר אסורה כוללת כל הקלטה או העתקה של שיחה ללא ידיעת האנשים הנמצאים בתוכה. מותר לאדם להקליט כל שיחה בה הוא משתתף והדבר לא

קרא עוד
מהו חוק הגנת הפרטיות?

חוק הגנת הפרטיות מתבסס על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו המעניק לכל אדם באשר הוא את הזכות לפרטיות מוגנת. הפגיעה בפרטיות מהווה עוולה נזיקית אשר

קרא עוד
האזנות סתר

האזנות סתר כוללות, הקלטה, הקשבה, פיקוח או קליטה של שיחות בין צדדים שונים כאשר זו נעשית ללא ידיעתם או הסכמתם של מי מהצדדים. על פי

קרא עוד
מכשירי הקלטה סמויים

השימוש בהאזנות הסתר באמצעות מכשירי הקלטה סמויים מעוגן בחוק האזנות סתר משנת 1979 ובתיקון נרחב שהתבצע בעקבות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. על פי החוק

קרא עוד
מריחואנה: ההתמכרות הנפשית

בתקופה האחרונה אנו עדים למאבק ההולך וגובר ללגליזציה של סמים קלים כגון מריחואנה בטענה שהיא אינה גורמת נזק וששמן המריחואנה יכול להקל את סבלם של

קרא עוד