הליך אזרחי – מתי נפתח הליך אזרחי ומה המשמעות שלו

הליך אזרחי הינו הליך משפטי שמטרתו הינה נקיטת פעולה כלפי אדם פרטי ו / או ארגון עסקי שגרם לזולתו עוול או נזק המצדיקים פיצוי כלשהו. במאמר שלהלן נסביר מה זה הליך אזרחי, מי רשאי לפתוח בהליך אזרחי ובאילו נסיבות זה מתרחש, מה השוני הקיים בין הליכים אזרחיים להליכים פליליים, אילו נושאים ניתנים לטיפול במסגרת ההליך האזרחי, מהי מעורבות המדינה בהליך האזרחי ומדוע נחוץ סיוע מעורך דין גם בהליכים אזרחיים.

 

מה זה הליך אזרחי?

הליכים אזרחיים הם הליכי משפט ששני הצדדים אשר מעורבים בהם הם אנשים פרטיים, גורמים עסקיים, או ארגונים מסוג אחר, אשר אחד מהם תובע את הצד השני בגין עוול שלכאורה נגרם לו על ידו. בהליך האזרחי למעשה אין כל מעורבות מצד המדינה שאינה מהווה כלל צד במחלוקת שנתגלעה בין הצדדים. זאת לעומת הליכים פליליים אשר בהם המדינה בעצמה נמצאת בתפקיד התובעת בהליך המשפטי.

 

מי רשאי לפתוח בהליך אזרחי ובאילו נסיבות זה מקובל?

ההליך באזרחי יפתח במקרה שבו אדם פרטי או גורם עסקי מנסה לאכוף את קיומו של הסכם בעל תוקף משפטי על הצד השני שחתום עליו, לאכוף תשלום חובות כספיים או את קיומה של התחייבות עסקית כלשהי שהצד השני לכאורה לא עמד בה. לרוב, העדיפות היא לנסות לפתור את הסכסוך ללא מעורבות משפטית.

למרות האמור לעיל, לעתים הברירה היחידה היא הגשה של תביעה נגד הגורם שלא עמד בהתחייבויות שנטל על עצמו. לשם כך נהוג לפתוח בנסיבות כאלו בהליך אזרחי. הצד שיוזם את ההליכים האזרחיים הוא במעמד של אזרח, בעל עסק או מייצג מטעמם כמו עורך דין נזיקין או עורך דין פשיטת רגל, למשל.

הכר את הפליליסטים
אלעד
אלעד​ - יוצא פרקליטות מחוז ת"א
נעם
נעם - בעל מעל 25 שנות ניסיון
נדב
נדב - תובע עירוני לשעבר
אהרון
אהרון - יוצא הפרקליטות והשב"כ

 

מה השוני בין הליך אזרחי והליך פלילי?

על פניו, הליך אזרחי והליך פלילי הם שני סוגים של הליכים משפטיים שאין כל קשר ביניהם. בהליך הפלילי הצד התובע הוא כפי שהזכרנו קודם לכן, המדינה עצמה. זאת להבדיל מההליך האזרחי שבו הצד התובע הוא אזרח מן המניין.

משום שבהליכים פליליים המדינה היא כאמור זו שאחראית לתבוע את מבצע העבירה לדין, דווקא במסגרת זו, לא ניתנת לקורבנות העבירה ההזדמנות להיות מעורבים כצד בתביעה, אלא רק לקחת בה חלק בתור עדים. הגשת תביעה אזרחית, אם כן, היא אחת הדרכים שבהן יכול אדם שנפגע מביצוע עבירה פלילית לבוא חשבון עם מי שפגע בו.

יחד עם זאת, בחלק גדול מן המקרים בתום ההליך הפלילי מוגשת גם תביעה אזרחית. למשל, כאשר אדם נשפט בהליך פלילי בגין עבירת תקיפה של אדם אחר ומקבל עונש מאסר, לאחר מכן עלולה להיות מוגשת כנגדו גם תביעה אזרחית נזיקית. המטרה בהליך אזרחי מסוג זה היא לקבל פיצוי כספי מהצד הפוגע לשם כיסוי הוצאותיו של הנפגע להן הוא נדרש בעקבות הנזקים שנגרמו לו.

בנוסף לכך מאפשר הליך אזרחי מסוג זה גם לדרוש פיצוי כספי בגין עוגמת הנפש שנגרמה לתובע. בכל מקרה, לעתים ההליך האזרחי נשען על הכרעת הדין שניתנה במסגרת ההליך הפלילי, כאשר המטרה היא להוציא פיצוי כספי מהעבריין המורשע לטובת הצד הנפגע.

 

אילו נושאים ניתנים לטיפול במסגרת הליך אזרחי?

הליך אזרחי הוא הליך משפטי שמתנהל בין שני צדדים שהמדינה עצמה אינה ביניהם. בין הנושאים אשר בהם עוסקים הליכים אזרחיים ניתן למנות:

 

סכסוכים שבין אדם לחברו

סכסוכים בין אנשים פרטיים עלולים להתגלע סביב מגוון נושאים שונים. במקרים מסוימים מדובר על סכסוכי שכנים, סכסוכים על רקע כספי או על מחלוקות עסקיות. סכסוכים עשויים להתעורר גם בעקבות הפרת חוזה, מחלוקות בענייני רכוש, או בעניינים משפחתיים והוריים. גם תביעות שנוגעות להסגת גבול הן בין התביעות האזרחיות השכיחות בסכסוכי שכנים, שנפתרות במסגרת הליך אזרחי.

 

סכסוכים עסקיים

סכסוכים אזרחיים עשויים להתעורר גם בין ארגונים עסקיים וזאת בהקשר לפעילותם העסקית. לצורך העניין, כאשר חברה עושה שימוש באמצעים פסולים לשם העברת לקוחות של חברה אחרת אליה, או כשישנם חובות של עסק כלפי עסק אחר, או ניגוד עניינים בין גורמים עסקיים, הדבר עלול להוביל לכלל הליך אזרחי.

 

נושאים מנהליים

בין הנושאים המנהליים שעלולים להוביל לפתיחת הליך אזרחי, ניתן למנות:

נושאים הכרוכים בפירוק חברה, הגשת תביעות קטנות, הליכים בהוצאה לפועל, הליכי חדלות פירעון ופשיטת רגל, וכן הלאה. כל אל הינם הליכים אזרחיים שמעורבים בהם אזרחים או ארגונים פרטיים ללא קשר למוסדות המדינה. החריג לעניין הוא במקרים בהם המדינה עצמה בוחרת ליזום הליך דומה מול אזרח או בעל עסק שעבר על החוק.

 

מעורבותה של המדינה בהליך האזרחי

תפקידה של המדינה בהליכים אזרחיים הוא לסייע לאדם או ארגון שנפגעו כספית מאדם או ארגון אחר. המדינה מסייעת במסגרת זו בין היתר בהליכי גביית חובות. כמו כן, יכולה המדינה לעזור במסגרת זו באכיפה של הסכמים ויישומם במידה ומי מהצדדים שחתומים על החוזה ממאן לממש את התחייבויותיו שנקבעו בו.

המדינה נעזרת ברשויות שונות כמו לשכת ההוצאה לפועל לתכלית זו, אך רק לאחר שההליך האזרחי בבית המשפט הוכרע לטובת אחד הצדדים.

 

חשיבות הסיוע המשפטי בהליך אזרחי

בהליך אזרחי, בדומה להליכים פליליים, שירותיו של עורך דין הם חיוניים ביותר להצלחת התביעה. במקרים רבים תביעות אזרחיות מגיעות לסכומים משמעותיים מאוד וההפסד הכספי שעלול להיגרם ללא קבלת ייצוג משפטי הולם, הוא כבד במיוחד. ההסתייעות בעורך דין המתמחה בתחום בו עוסק ההליך האזרחי תורמת במידה רבה לסיכויי ההצלחה בתביעה ומימוש זכויותיו של הלקוח.

 

כל המידע המוצג במסגרת מאמר זה מובא לידיעה כללית בלבד, איננו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום פנים ואופן. במידה ונדרשים ייעוץ משפטי, ייצוג משפטי או ליווי משפטי לטובת טיפול במקרה ספציפי, יש לפנות בהקדם לקבלת סיוע משפטי פרטני של עורך דין פלילי מורשה.

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עריכת דין
העונש על האזנות סתר

האזנת סתר אסורה כוללת כל הקלטה או העתקה של שיחה ללא ידיעת האנשים הנמצאים בתוכה. מותר לאדם להקליט כל שיחה בה הוא משתתף והדבר לא

קרא עוד
מהו חוק הגנת הפרטיות?

חוק הגנת הפרטיות מתבסס על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו המעניק לכל אדם באשר הוא את הזכות לפרטיות מוגנת. הפגיעה בפרטיות מהווה עוולה נזיקית אשר

קרא עוד