הייתי עד לעבירה פלילית בצבא – מה עושים מכאן?

עדות לעבירה פלילית, בין אם בצבא ובין אם באזרחות, מחייבת דיווח, אחרת העדים ייחשבו כשותפים לעבירה. מה עושים עדים לעבירה פלילית בצבא? על כך במאמר הבא.

 

כיצד החוק רואה עדים לעבירות?

פעילות בעלת אופי פלילי או עבירה על החוק היא פשע ולפיכך עדים שראו את העבירה, נכחו במקום, שמעו על הכוונה לבצע אותה או שהעברה הייתה נגדם, מחויבים לדווח על כך למשטרה. במסגרת הצבאית הדיווח מופנה למשטרה הצבאית. בין העבירות ניתן למנות: שימוש שאינו חוקי בנשק, גניבה, התפרצות למבנה צבאי, עריקות, אונס או הטרדה מינית, איומים בנשק ועוד.

לא רק שעל העד לדווח, אלא מבחינת החוק המוסרי הוא חייב לעזור לאדם השקוע במצוקה. גם הזעקת המשטרה לזירת האירוע נחשבת סיוע לאדם במצוקה. עדים שאינם מדווחים למשטרה על המצוקה עונשם קנס ולעיתים אף מוגש כתב אישום. לעומת זאת, אדם שידע שזוממים לעשות פשע חמור ולא דיווח על כך, עונשו יהיה שנתיים מאסר.

על פי החוק אי מניעת פשע היא רלוונטית לפשע עצמו כי לא תמיד ניתן להוכיח שאדם ידע על הפשע העומד להתבצע. בין אם מדובר על עבירות העומדות להתרחש ובין אם על עבירות שנעשו, העדים חייבים לדווח על כך למצ”ח על מנת לא להסתבך בעצמם ועל מנת לקיים את החוק המוסרי.

 

מה עושה עד לעבירה פלילית בצבא – איך זה מתנהל?

לאחר שהעד מדווח למצ”ח על העבירה הוא יוזמן להעיד בבית המשפט הצבאי בין אם מדובר על עבירות שזממו או עבירות שנעשו. לפני שניגשים להעיד חשוב להתייעץ עם עורך דין צבאי כמו שיש באתר https://brunolaw.co.il שידריך את העד מהחקירה במצ”ח ועד לשולחן העדים. במידה והעד עצמו מעורב בעבירה הפלילית הוא חייב סיוע של עורך דין צבאי כדי להגיע להסדר טיעון וביטול הרישום הפלילי.

במידה ועד מסרב להעיד דין המאסר על פי החוק הוא שנתיים. במידה ועד מסרב לענות על השאלות של התביעה במשפט הוא עלול להיות מואשם בביזיון בית המשפט ולקבל חודש מאסר ולעיתים אף כתב אישום. עדים החוששים לחייהם או למצבם הבריאותי ומביאים הוכחות להצדקת סירובם לשולחן העדים לא יישאו בעונש ובית המשפט יקבל את הסירוב.

כל המקרים הללו מחייבים נוכחות של עורך דין צבאי על מנת לקבל את ההדרכה המתאימה והטובה ביותר, לדעת מתי חלה החובה להעיד וכיצד להימנע מהעדות.

 

כיצד בוחרים בעורך דין צבאי?

כאשר חייל, איש מילואים או איש קבע מקבלים כתב אישום על עבירה צבאית, הצבא מעניק להם עורך דין צבאי ללא עלות כדי שיסנגר עליהם. עם זאת, עדים שלא הוגש כנגדם כתב אישום אינם זכאים לשירות. לפיכך, העדים צריכים לקבל המלצות על עורך דין תותח בענייני הצבא שילווה אותם עד לסיום מתן העדות.

חיילים

רוצה לשלוח את המאמר לחבר?
שתף בוואטסאפ
אודות המחבר
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא עריכת דין
העונש על האזנות סתר

האזנת סתר אסורה כוללת כל הקלטה או העתקה של שיחה ללא ידיעת האנשים הנמצאים בתוכה. מותר לאדם להקליט כל שיחה בה הוא משתתף והדבר לא

קרא עוד
מהו חוק הגנת הפרטיות?

חוק הגנת הפרטיות מתבסס על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו המעניק לכל אדם באשר הוא את הזכות לפרטיות מוגנת. הפגיעה בפרטיות מהווה עוולה נזיקית אשר

קרא עוד
האזנות סתר

האזנות סתר כוללות, הקלטה, הקשבה, פיקוח או קליטה של שיחות בין צדדים שונים כאשר זו נעשית ללא ידיעתם או הסכמתם של מי מהצדדים. על פי

קרא עוד
מכשירי הקלטה סמויים

השימוש בהאזנות הסתר באמצעות מכשירי הקלטה סמויים מעוגן בחוק האזנות סתר משנת 1979 ובתיקון נרחב שהתבצע בעקבות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. על פי החוק

קרא עוד
מריחואנה: ההתמכרות הנפשית

בתקופה האחרונה אנו עדים למאבק ההולך וגובר ללגליזציה של סמים קלים כגון מריחואנה בטענה שהיא אינה גורמת נזק וששמן המריחואנה יכול להקל את סבלם של

קרא עוד