האם הטרדה מינית נחשבת כעבירת מין ומה העונשים עליה?

כאילו לא די בחוסר הבהירות בנושא ההטרדות המיניות שנמצאת לא פעם “בשטח האפור”, פערים בנושא מתעוררים גם ככל שישנם הבדלים חברתיים, תרבותיים והשקפת עולם שונים מאדם לאדם. אז האם אדם שביצע הטרדה מינית נחשב לעבריין מין? מה העונש על הטרדה מינית? ומה אומר החוק בנושא?

 

החוק למניעת הטרדה מינית

על פי החוק למניעת הטרדה מינית (התשנ”ח – 1998), קיימות מספר התנהגויות שמהוות הטרדה מינית:

סחיטה באיומים לביצוע מעשה בעל אופי מיני

מעשה מגונה הן כלפי המוטרדת או המוטרד והן כלפי הגורם המטריד עצמו, במטרה להביא לגירוי ולסיפוק בניגוד לרצון המוטרדת או המוטרד

הצעות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני למרות שהמוטרדת או המוטרד הראו שאינם מעוניינים בכך

התייחסויות חוזרות ונשנות למין, מיניות למרות שהמוטרדת או המוטרד הראו שאינם מעוניינים בכך

ביזוי או השפלה של אדם על רקע מינו או מיניותו או התנהגותו המינית

 

האם חובה להתנגד במפורש למעשים?

התנהגויות שנחשבות כהטרדה מינית בעיני החוק, מחייבות את המוטרדים להביע חוסר הסכמה מפורש עם המעשים, כאשר פעמים רבות הם אף נדרשים להוכיח כי הביעו סירוב או אי הסכמה לגביהם. ועם זאת, כאשר ההטרדה המינית כוללת גם יחסי מרות, די בהתנהגות בלבד כדי שתיחשב להטרדה מינית ואין צורך שהמוטרדים יביעו סירוב או יוכיחו דבר.

 

האם הטרדה מינית היא עבירת מין?

למרות שהחוק היבש איננו נכלל בתוך רשימת עבירות המין כשלעצמן, הוא בהחלט נתפס כעבירת מין שנחשבת לחמורה ביותר. מאחר והבעיה הועלתה בארץ ובעולם בעיקר לאור פערים חוקיים שהתגלו בזכויות עובדים, החוק למניעת הטרדה מינית נוצר בראש ובראשונה כדרך להסדיר את הפערים השוויוניים במקומות עבודה, אך הוא נושא בתוכו אחריות פלילית ומלווה בהליכים פליליים לכל דבר ועניין.

 

מהו העונש על הטרדה מינית?

הענישה בחוק לאדם שעובר עבירה של הטרדה מינית היא עד שנתיים מאסר בפועל. אם מתווסף להטרדה ניסיון התנכלות בעקבות הגשת תלונה בנושא או ניסיונות להפסיק את ההטרדה, עונש המאסר עשוי להגיע עד ארבע שנות מאסר בפועל.

אם ההטרדה המינית כללה רכיבים פליליים נוספים כמו סחיטה באיומים למשל, העונש עליה צפוי לעלות בהתאם לקבוע בחוק לאותה העבירה. כך למשל, על פי חוק, אדם שאשם בסחיטה באיומים צפוי לשבע שנות מאסר בפועל.

 

הטרדה מינית באינטרנט

ככל שהאינטרנט משתלב בחיינו השגרתיים, הוא טומן בחובו פוטנציאל אדיר, מסוכן ומאיים לעוד הטרדות מיניות. אנשים משתמשים ברשת על מנת לבזות ולהשפיל אחרים, להגיע לסיפוק על ידי מעשה מגונה ולהתייחס באופן חוזר ונשנה למין או מיניות ועוד. במקרים של פרסום חומר בעל אופי מיני של אדם ללא הסכמתו, ניתן להטיל עד חמש שנות מאסר בפועל.

יש לכם שאלה לגבי הטרדה מינית שחוויתם? מעוניינים להתייעץ בנושא? היכנסו לקישור בכתובת https://www.dw-law.co.il ותאמו פגישת ייעוץ עם עו”ד הטרדה מינית המייצג נפגעות ונפגעים בלבד.

 

פסק דין

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ההיסטוריה הפלילית של רמלה

בימים האחרונים מצאנו את עצמנו מקבלים פניות רבות מצד גולשים שמתעניינים להעתיק את מקום המגורים שלהם אל מרכז הארץ. לדבריהם, הם בחרו לבדוק פרטים ברמלה

מה עושה עורך דין המתמחה בגירושין?

עבודתו של עורך דין לדיני משפחה המתמחה בגירושין, רבה ומגוונת. עבודת עורך הדין מתחילה עוד בשלבים שלפני הגירושין עצמם ונמשכת שנים רבות אחרי מתן הגט.

שלוש דרכים לאיתור נזילות

עונת הגשמים חזרה ואיתה גם עונת הנזילות. מי גשם החודרים דרך הקירות מצטברים, גורמים לכתמי לחות ועלולים להביא לנזק לתשתיות. חברת תרמופרו מציעה שירותי איתור

משרדים להשכרה – כמה, למה ומתי?

בעלי עסקים רבים מוצאים את עצמם תרים לא פעם אחר משרדים להשכרה לטווח ארוך. החיפוש הממושך מעלה לא פעם שאלות בנוגע לעלות ההשכרה? למה בכלל

מה הם גירושין אזרחיים?

גירושין אזרחיים הם אופציה נפלאה, הפתוחה בפני מספר מצומצם של זוגות בישראל. זוגות שנישאו בנישואין אזרחיים יכולים, במקרים מסוימים, להתגרש בגירושין אזרחיים אפילו כאן בישראל.