גביית דמי תיווך משוכר – האם זה חוקי?

רבות השאלות המתעוררות לגבי גביית דמי תיווך, אבל הגדולה מבניהן היא האם זה חוקי לגבות דמי תיווך משוכר? קבוצות הפייסבוק דנות בנושא זה רבות, הרבה אמירות כועסות נשמעות בפוסטים על הנושא, אבל

תשובה המבוססת על תשתית משפטית מעולם לא מופיעה. אנחנו פה כדי לעשות לכם סדר בנושא

 

מאיפה מגיעה הסברה כי זה לא חוקי לשלם דמי תיווך?

כל התהיות לגבי הנושא מתעוררות בגלל סעיף 25(ט)(ב)(3) בו נאמר כי “השוכר לא יישא במישרין בתשלומים שאינם מפורטים בסעיף קטן (א), ובכלל זה בתשלומים אלה…. תשלומים שהמשכיר חב בהם כלפי צד שלישי, שאינם כאמור בסעיף קטן (א), ובכלל זה דמי תיווך למתווך אם המתווך פעל מטעם המשכיר”.

סעיף זה הינו עמום, כלומר, ניתן לפרש אותו במספר דרכים, וזה מה שעשו האנשים בפייסבוק. הם קראו אותו והחליט כי לא ניתן לגבות דמי תיווך משוכר. עם זאת תמונת המצב נראית לגמרי אחרת.

 

מה באמת המצב בפועל?

הנושא הגיע לפתחו של בית המשפט. מה שקרה במקרה שהגיע היא טענה של שוכר כי לפי החוק הוא לא צריך לשלם דמי תיווך למתווך. טענה זו הייתה נראית תמוהה לשופטים. הם כלל לא פירשו כך את החוק. לטענתם, החוק אומר כי השוכר לא צריך לשלם פעמיים למתווך כלומר, אם נקבע בחוזה בין המתווך למשכיר כי הוא זה שיישא בעלויות התיווך, כמובן שלא יצטרך לשלם על כך לשוכר.

בעת החתימה על חוזה עם מתווך, יש לקבוע מי יישא בעלות דמי התיווך. זה יכול להיות השוכר וזה יכול להיות המשכיר. הדבר צריך להיות ברור וסדור בחוזה. השוכר לא יישא בעלויות שהיו אמורות להיות של המשכיר, אבל אין כל מניעה לגבות את עמלת התיווך מהשוכר.

לכן, בעת חתימה על הסכמי תיווך, חשוב שתלכו למתווכים מומחים שמכירים את הנושא ויעשו סדר בתשתית החוקית, כך שלא תהיו חשופים לתביעות עתידיות. המקצוענים בנדל”ן, היא דוגמה מצוינת לחברה מסוג זה.

 

מתי לא צריך לשלם דמי תיווך?

את דמי התיווך לא צריך לשלם פעמיים. כלומר, אם נקבע בחוזה כי המשכיר ישלם חלק מדמי התיווך, כמובן שהם לא אמורים להיות משולמים מהשוכר.

לא צריך לשלם גם דמי תיווך במידה והחוזה שנחתם בין המתווך והמשכיר היה בעל פה. בעסקי התיווך קבע בית המשפט כי חוזה חתום הוא דרישה מהותית שבלעדיה לא קיים הסכם תיווך. כלומר, במידה ואתה שוכר שדרוש ממנו לשלם דמי תיווך. תוכל לבקש לראות הסכם חתום של המשכיר והמתווך בו הם קבעו את תנאי התיווך.

לסיכום, נושא דמי התיווך בארץ לא ידוע לקהל הרחב כפי שהוא צריך להיות, אל תתפתו להאמין כי נעשה מעשה לא חוקי, הכירו את התשתית החוקית.

 

איש משפט

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ההיסטוריה הפלילית של רמלה

בימים האחרונים מצאנו את עצמנו מקבלים פניות רבות מצד גולשים שמתעניינים להעתיק את מקום המגורים שלהם אל מרכז הארץ. לדבריהם, הם בחרו לבדוק פרטים ברמלה

מה עושה עורך דין המתמחה בגירושין?

עבודתו של עורך דין לדיני משפחה המתמחה בגירושין, רבה ומגוונת. עבודת עורך הדין מתחילה עוד בשלבים שלפני הגירושין עצמם ונמשכת שנים רבות אחרי מתן הגט.

שלוש דרכים לאיתור נזילות

עונת הגשמים חזרה ואיתה גם עונת הנזילות. מי גשם החודרים דרך הקירות מצטברים, גורמים לכתמי לחות ועלולים להביא לנזק לתשתיות. חברת תרמופרו מציעה שירותי איתור

משרדים להשכרה – כמה, למה ומתי?

בעלי עסקים רבים מוצאים את עצמם תרים לא פעם אחר משרדים להשכרה לטווח ארוך. החיפוש הממושך מעלה לא פעם שאלות בנוגע לעלות ההשכרה? למה בכלל

מה הם גירושין אזרחיים?

גירושין אזרחיים הם אופציה נפלאה, הפתוחה בפני מספר מצומצם של זוגות בישראל. זוגות שנישאו בנישואין אזרחיים יכולים, במקרים מסוימים, להתגרש בגירושין אזרחיים אפילו כאן בישראל.